Lornetka 10×42

Lornetka 10×42 to bardzo przydatny gadżet w wielu sytuacjach. Korzystają z niego zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Idealnie nada się do obserwacji zwierząt z daleka, by ich nie spłoszyć lub gdy jesteśmy ciekawi raczej niebezpiecznych gatunków. To samo tyczy się flory, z daleka możemy podziwiać jej piękno, nie niszcząc jej. Do tego mamy możliwość widzieć z bliska jakieś wydarzenie na przykład duży koncert na stadionie, gdy siedzimy daleko od sceny. Jak widać to małe urządzenie, mały gadżet ma dużą moc i jest przeznaczony do wielu zadań. Można go mieć ze sobą tak na prawdę wszędzie i cieszyć się z wielu korzyści.

Ale zadajemy sobie podstawowe pytanie, jak dokładnie działa lornetka 10×42, co znaczą te liczy za nią i na jaki model warto się zdecydować. Zapewne nie każdy miał kontakt z lornetką na tyle, by od razu wiedzieć, co wybrać. Dla niektórych to może być trudne, więc przygotowaliśmy dla Was poniższy artykuł. W nim znajdziecie wiele porad, a także przykłady, które od można zakupić. Sprawdźcie sami. Zapraszamy do lektury!

Lornetka 10×42 Ranking
Jaka Lornetka 10×42?
Ranking najlepszych >>>

Jak działa lornetka 10×42?

Dobra lornetka 10×42 to podstawa, by widzieć coś wyraźnie z daleka. Jednak należy też dopasować ten sprzęt, pod względem parametrów i sytuacji. Przede wszystkim dowiedzmy się, co znaczą te liczby na końcu. Czyli dokładniej mówiąc „10×42”. Zaczynając od 10 jest to liczba informująca nas o powiększeniu. Z kolei 42 oznacza średnicę obiektywu. Inaczej mówiąc to wyrażona w milimetrach średnica przedniej soczewki.

Wersja lornetki 10×42 pozwala nam w pełni cieszyć się jednocześnie i dużym powiększeniem, aż dziesięciokrotnym. A do tego też nadal wysoką jakością obrazu.

Jaką lornetkę 10×42 wybrać i kupić?

Warto na samym już początku zastanowić się, jaką lornetkę wybrać. Czyli jakie jej cechy są na tyle ważne, by mieć je na uwadze podczas zakupów, oczywiście tak samo, jak własne potrzeby. Bowiem każdy z nas może mieć co do niej inne oczekiwania, bądź chcemy do różnych celów jej używać. Więc przede wszystkim na początek sprawdźmy jej kilka ważnych elementów, jak:

  • parametry i obudowa,
  • pole widzenia,
  • regulacja ostrości,
  • powłoki antyrefleksyjne.
Lornetka 10x42
Lornetka 10×42 / Ranking, opinie i cena

Parametry i obudowa lornetki 10×42

Zacznijmy od tego, aby opisać parametry lornetki 10×42. Przede wszystkim starajmy się, by był to mały gadżet, który cechować się będzie niewielkimi cechami szerokości i długości. Nie zapominając by był możliwie lekki. Dzięki temu będzie bardziej poręczy i podręczny. Czyli gadżet, który można ze sobą zabrać i nie będzie nam ciążył. Jeśli chodzi o wagę produktu, nie decydujmy się na cięższy, niż maksymalnie 570 g. Do tego dochodzi szerokość od 125 do 135 mm oraz długość na jakieś 145-155 mm.

Co do obudowy, to obecnie każda lornetka 10×42 powinna być solidna, wytrzymała czy odporna na urazy. Szczególnie, gdy jest to piesza wędrówka, gdzie często z owej lornetki będziemy korzystać. Zatem najlepiej jest zdecydować się na model z gumową powłoką a jeszcze lepiej na antypoślizgową. Dzięki czemu mamy pewność, że lornetka 10×42 nie wypadnie nam z rąk, gdy te będą spocone lub gdy będzie padać. Guma z kolei pomaga w amortyzowaniu ewentualnych upadków z niedużej wysokości. Zwykle jednak zdarza się to bardzo rzadko, gdyż do zestawu mamy dołączony wytrzymały pasek, który gwarantuje nam komfort trzymania lornetki na szyi, bez konieczności jej ciągłego chowania oraz wyciągania.

Zobacz: Lornetka 7×50

Pole widzenia w lornetce 10×42

Warto także wspomnieć, że każda lornetka 10×42 oferuje nam pewne pole widzenia. Zawsze miejmy to na uwadze, jeśli zależy nam, by zobaczyć coś konkretnego. Zwykle patrząc na takie parametry, czyli model 10×42 możemy się spodziewać, że pole widzenia obejmie jakieś 98 m do nawet 1000 m!

Tu warto też dodać o parametrze, jakim jest źrenica wyjściowa. To cecha, która mówi nam jakiej wielkości jest krążek światła wytwarzany tuż za okularem lornetki i wpadający wprost do naszych oczu. W dobrych modelach wyniesie on jakieś 3,5 mm.

Lornetka 10x42
Lornetka 10×42? Sprawdź!

Regulacja ostrości w lornetce 10×42

Warto także wspomnieć o regulacji ostrości, która powinna znajdować się w każdej lornetce 10×42. Zwykle odbywa się to za pomocą specjalnego, centralnego pokrętła na mostku. Czyli między tubusami lornetki.

Co jeszcze możemy tu dodać? Abyście mieli na uwadze focus minimalny! Co to dokładnie oznacza? Focus to inaczej system szybkiego wyostrzania obrazu za pomocą specjalnego pokrętła. Ten system sprawdza się podczas obserwacji obiektów, które są w ciągłym ruchu, czyli choćby zwierzęta czy inni ludzie podczas wydarzeń sportowych, kulturalnych, itd. Minimalny focus powinien wynosić minimalnie 5 m.

A może: Lornetka 20×50

Powłoki antyrefleksyjne w lornetce 10×42

Obecnie wiele modeli lornetek 10×42 cechuje się tym, że posiada soczewki z powłoką antyrefleksyjną. A to przekłada się na minimalizowanie niepożądanych odbić promieni słonecznych, czyli strat światła jakie przechodzą przez układ optyczny. Dzięki temu obraz, który widzimy jest bardzo ostry, jasny oraz oferuje nam rzeczywiste kolory.

Najlepsza lornetka 10×42

Najlepsza lornetka 10×42 to taka, która daje nam jakość za niewiele. Oznacza to, że kupując taki gadżet nie wydamy wiele pieniędzy, jednak będziemy przez nią widzieć wyraźnie elementy, które są daleko. Przede wszystkim rozstaw jest ergonomiczny, dopasowany do naszych oczu. Do tego warto zainwestować w powłoki antyrefleksyjne, które odbijają promienie słońca. A także wybrać model ze sprawnością zmierzchową, by nadal widzieć dobrze w ciemności. Jest wiele modeli i na pewno każdy znajdzie dla siebie coś najlepszego.

Najlepsza lornetka 10x42
Najlepsza lornetka 10×42

Gdzie kupić lornetkę 10×42?

Dobra lornetka 10×42 jest do kupienia w różnych sklepach, czy to przede wszystkim internetowo, tam właśnie jest największy wybór, ale również w sklepach stacjonarnych m. in. z akcesoriami turystycznymi, w marketach z RTV i AGD oraz w dużych dyskontach. am je znajdziemy i porównamy na żywo, dopasujemy do nas najlepszy model. Z kolei do chętnie polecanych producentów najczęściej zaliczamy m. in.: Mil-Tec, Nedis, Bushnell, Nikon, Victoptics i inni.

Polecamy: Lornetka 10×50

Cena lornetki 10×42

Ile kosztuje lornetka 10×42? Czy jest to spory wydatek? Niekoniecznie, choć te same parametry, czyli 10×42 mogą się różnić pod innymi względami w różnych modelach. Co oznacza, że i cena będzie inna przy różnych modelach. Zatem sprawdzajmy wszystkie możliwości, od najtańszych 150 zł – 170 zł, po te za około 400 zł.

Lornetka 10×42 – opinie

A co Wy o tym sądzicie, jaka lornetka 10×42 jest najlepsza? Po co Wam ona? Do jakich celów najchętniej ją wykorzystujecie? Czy posada jakieś specjalne cechy, funkcje? Coś ją wyróżnia wyglądem? A może posiada nie tylko zalety, ale i wady? Co możecie nam o tym opowiedzieć? W jakiej cenie chcecie dokonać zakupu? Czy producent także ma znaczenie? Czekamy z niecierpliwością na Wasze opinie!

Lornetka 10×42 / Ranking najlepszych

Modne stały się wakacje wśród natury, często na „dzikie tereny”, gdzie jest dużo fauny i flory. Aby móc w pełni się cieszyć tymi widokami, warto mieć ze sobą odpowiednie gadżety. My możemy polecić Wam te z ranking najlepszych lornetek 10×42. W tym zestawieniu czeka na Was wiele polecanych modeli, sprawdzonych oraz z pełnym opisem i ceną. Zobaczcie sami, co warto kupić i dlaczego!

Dodaj opinie na forum