Lornetka 20×60

Lornetka 20×60 to często wybierany gadżet przez osoby, które wybierają się na różnego rodzaju wycieczki, głównie krajoznawcze i chcą widzieć więcej, badać dalej, nie płosząc zwierząt czy ni niszcząc roślin. Czasem też (zwłaszcza w górach) jesteśmy oddaleni od jakiegoś punktu i przez lornetkę można sprawdzić, jak daleko do końca wyznaczonej trasy, ale także można obserwować piękny krajobraz nie schodząc ze szlaku. Choć zwykle taki gadżet kojarzy nam się z polowaniami, to nie jedyne jej zastosowanie. Warto poznać więcej możliwości i z nich korzystać. Zobaczcie sami!

Jaką lornetkę 20×60 wybrać i dlaczego właśnie ten rodzaj się sprawdza? Przede wszystkim warto mieć na uwadze, że jest to gadżet, dzięki któremu widzimy więcej. A czym się wyróżnia? Na co zwrócić uwagę, gdy wybieramy się do sklepu? Czym może nas zachwycić? To już lektura dla Was! Zobaczcie sami, jak się przygotować do zakupu, co jest ważne, wszystkie niezbędne informacje czekają na Was w najnowszym artykule poniżej.

Lornetka 20×60 Ranking
Jaka Lornetka 20×60?
Ranking najlepszych >>>

Zapraszamy!

Jak działa lornetka 20×60?

Zanim przejdziemy dalej, dla osób, które jeszcze nie wiedzą, warto wyjaśnić, jak w ogóle działa lornetka 20×60. Co to jest za sprzęt? Bo na pewno pomaga nam widzieć rzeczy, które są daleko. A to dlatego, że posiada dwie soczewki, które optycznie nam przybliżają. Działają niczym okulary, jednak ze znacznie większą mocą. A dokładniej mamy to opisane w samym tytule. To te tajemnicze liczy. Co oznaczają? Pierwsza liczba, czyli w ty wypadku 20 oznacza 20 krotne powiększenie. Z kolei 60, czyli druga liczba oznacza średnicę każdego z obiektywów w minimetrach.

Lornetka 20x60
Lornetka 20×60 / Ranking, Opinie, Cena

Jaką lornetkę 20×60 wybrać i kupić?

Oczywiście warto również zadać sobie pytanie, jaką w ogóle lornetkę 20×60 wybrać? Bo przecież w sklepach jest ich wiele, a czym takie gadżety mogą się różnic? Jeśli wcześniej takiej nie mielicie to zapewne nie wiecie. Ale my przychodzimy z małą pomocą. Na pewno podpowiem, abyście mieli na uwadze swoje oczekiwania, związane choćby z terenem, gdzie będziecie używać lornetki. A także bez dwóch zdań należy mieć na uwadze jej ważniejsze cechy, do których na pewno zaliczają się m. in.:

  1. obudowa i rozmiar,
  2. pole widzenia,
  3. sprawność zmierzchowa,
  4. powłoki antyrefleksyjne,
  5. dodatki.

Obudowa i rozmiar lornetki 20×60

Dobra lornetka 20×60 to doskonałe parametry, które pozwolą nam na obserwację znacznie oddalonych obiektów. Przede wszystkim znaczenie mają tu obudowa oraz rozmiar tego gadżetu, który będziemy ze sobą zabierać w teren. Czyli musi być lekki, ale i solidny, wytrzymały, odporny na urazy. Zdecydujemy się na mocną obudowę, najlepiej chronioną jeszcze etui. Zwłaszcza, jeśli chodzi o soczewki. Powinna liczyć się dla nas ergonomiczna konstrukcja. Tak, aby jej użytkowanie było dla nas i wygodne i przyjemne.

Polecamy: Lornetka 25×100

Pole widzenia lornetki 20×60

Dlaczego warto omówić pole widzenia lornetki 20×60? Bo każdy z nas może mieć inne oczekiwania. Przede wszystkim chodzi nam o pole, jakie widzimy, patrząc przez lornetkę. Jest to ważny element mówiący nam o tym, jak daleko zobaczymy oraz jaki mamy kąt widzenia. Ważne są tu parametry 20×60, które już omówiliśmy. W tego typu modelach zawsze mamy pole widzenia kątowe 3 a liniowe 52/1000 m. Powiększenie obrazu pozostaje do 20 razy.

Oczywiście pamiętajmy, aby odpowiednio ustawić ostrość widzenia danego pola. Zwykle w różnych modelach mamy ten sam sposób regulacji ostrości, poprzez pokrętło centralne. Najczęściej znajduje się na środku lornetki. Jakoś miedzy dwiema soczewkami, tak, by nie przeszkadzała i by nie można było łatwo zmienić ostrości przez przypadek, a tylko zamierzonym celu. Nawet jednym palcem. Jeśli chodzi o ustawienie ostrości to zaczyna się ona już od 9 metrów.

Jaka lornetka 20x60
Jaka lornetka 20×60? – Cena, opiie i ranking

Sprawność zmierzchowa lornetki 20×60

Sprawność zmierzchowa to cecha, która pozwala nam korzystać z lornetki 20×60 nawet w trudnych warunkach oświetlenia. Warto przed zakupem sprawdzić, jaką oferuje nam konkretnie dany model. Choć zwykle przy średnicy 60 mm mamy bardzo dobre warunki do pracy, gdyż zbierają one duże ilości światła. Możemy obserwować nawet niebo nocą. Obraz pozbawiony jest zniekształceń, nawet w półmroku, dzięki czemu nadaje się na różne wyprawy. I okaże się przydatna.

Sprawdź też: Lornetka 8×30

Powłoka antyrefleksyjna lornetki 20×60

Na koniec powiemy też nieco o powłoce antyrefleksyjnej. Dlaczego jest tak ważna w lornetce 20×60? Bo jak już wspominaliśmy średnica obiektywów 60 mm to sporo, przenika tam dużo światła. A nasze wyprawy mogą odbywać się o rożnej godzinie, w różne pory, nawet te słoneczne. Jeśli obserwujemy zwierzęta, mogłyby się one spłoszyć na widok odbicia światła. To dla nich oznaka zagrożenia. Dzięki takiej powłoce mamy szansę na udane obserwacje. Jeśli zdecydujemy się na doby model, będzie on pokryty pełna warstwą powłok.

Dodatki do lornetki 20×60

Dobra lornetka 20×60 posiada w zestawie kilka dodatków. Choć mogą się one różnić, w zależności od modelu, to jednak jest kilka uniwersalnych, choćby pokrowiec, który dodatkowo ma chronić przed uszkodzeniami i zadrapaniami. A także pasek, by mieć lornetkę zawieszoną na szyi.

Najlepsza lornetka 20×60

Najlepsza lornetka 20×60 to taka, która cechuje się jakością, czyli choćby odpowiednimi parametrami, dopasowanymi do naszych rąk i zadania. Nie powinna być więc ciężka, a jednak lekka, aby wygodnie nam się ją użytkowało, zwłaszcza podczas długich godzin obserwacji. Na pewno ważne jest też, by była odpowiednio zabezpieczona, przed pyłkami oraz wodą. Oczywiście dla każdego słowo „najlepsza” może oznaczać coś innego, inną jakość, jednak zawsze chodzi o wytrzymały sprzęt. Taki, który wyraźnie pokaże nam co jest w oddali i nie zepsuje się przy pierwszej okazji.

Najlepsza lornetka 20x60
Najlepsza lornetka 20×60

Gdzie kupić lornetkę 20×60?

Dobra lornetka 20×60 dostępna jest w wielu sklepach internetowych. W zasadzie tam właśnie jest największy wybór. Jednak, jeśli wolimy udać się stacjonarnie, by dane modele zobaczyć na żywo, to na pewno warto odwiedzić sklepy myśliwskie, militarne oraz markety czy duże dyskonty. Tam skorzystamy też z pomocy fachowców, doradzą nam, a my możemy sprzęt wypróbować, dopasować, itd. Jeśli chodzi o producentów to na pewno do znanych zaliczamy: Delta, Bresser, Pentax, a także innych.

Może Cię zainteresować: Lornetka 50×50

Cena lornetki 20×60

A jaki jest koszt za lornetkę 20×60? Ile zapłacimy? Na pewno zależy to właśnie od producenta, jakości czy dokładnych cech tego sprzętu. Na pewno cena rozpoczyna się już od 250 zł za najtańsze, a kończy na około 1300 zł za najdroższe. Wybór oczywiście należy do nas.

Lornetka 20×60 – opinie

A według Was, która lornetka 20×60 jest najlepsza? Dlaczego warto ją wybrać? Jaki model, w jakiej cenie i od jakiego producenta? Czym się wyróżnia? Dlaczego akurat taka? Jaki model możecie polecić z własnego doświadczenia? A może sami macie jeszcze jakieś pytania? Na Wasze opinie czekamy więc w sekcji komentarzy!

Lornetka 20×60 / Ranking najlepszych

Czy to wędrówka, czy wyjście do lasu, warto mieć ze sobą odpowiedni sprzęt. Także ten do obserwacji natury. Jeśli nie wiecie co wybrać, polecamy zajrzeć do rankingu najlepszych lornetek 20×60. W nim znajdziecie wiele poleceń, już sprawdzonych gadżetów, które tylko czekają, aż ktoś je wybierze! Więc nie zastanawiajcie się, tylko zapraszamy do zakupu!

Dodaj opinie na forum