Lornetka dziecięca

Lornetka dziecięca to akcesorium o wiele lepsze od tabletu, smartfona i podobnych zabawek elektronicznych. Chociaż może nam się wydawać, że ekrany otwierają nasze dziecko na świat, to właśnie lornetka pozwala zobaczyć go naprawdę, i to na własne oczy. Przydaje się podczas małych spacerów, ale i wielkich podróży, gdy mały człowiek chce sobie zobaczyć piękne krajobrazy czy zabytki architektoniczne na własne oczy.

Wydaje nam się, że dzieci nie interesują się przyrodą lub starymi budynkami? Nic bardziej mylnego! Jeśli tylko odpowiednio nakierujemy ich zainteresowania, z pewnością będą tym zachwycone. To jednak jest rolą rodzica, my natomiast przygotowaliśmy poradnik zakupowy. Podpowiadamy w nim, jaka lornetka dziecięca jest najlepsza oraz na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Lornetka dziecięca Ranking
Jaka Lornetka dziecięca?
Ranking najlepszych >>>

Czy warto kupić lornetkę dziecięcą?

Pierwsza lornetka dla dziecka to ogromna radość. Jest to coś w rodzaju rytuału, podczas którego rodzic wprowadza swoją pociechę we własny świat. Solidne lornetki potrafią przetrwać lata i przekazywane są z pokolenia na pokolenie, więc w przyszłości ze wzruszeniem będziemy obserwować, jak korzystają z niej również nasze wnuki… jednak nie wybiegajmy tak daleko, zostańmy przy tu i teraz. Dobra lornetka dziecięca pozwoli naszemu maluchowi dostrzec to, czego nie byłby w stanie zauważyć gołym okiem. W zależności, jaki model wybierzemy i jakie formy aktywności preferujemy, może ona służyć do obserwacji owadów, ptaków, a także bardziej oddalonych obiektów, w tym krajobrazów. Może również poprawić widoczność na koncercie, zawodach sportowych czy podczas obserwowania samolotów.

Lornetka dziecięca
Lornetka dziecięca / Cena, ranking najlepszych, opinie / Gdzie kupić? Sklepy internetowe

Dorośli często zabierają na spacer czy na wyprawę w góry lub inne miejsce lornetkę, by dokładniej zobaczyć otaczające ich piękno świata. Dlaczego zamykać przed dziećmi takie drzwi, skoro można kupić dobrą lornetkę dziecięcą?

Zobacz też: Smartwatch dla dzieci

Jaką lornetkę dziecięcą wybrać i kupić?

Skoro wiemy już, że taki zakup jest warty świeczki, pora ustalić, jaka lornetka dziecięca jest najlepsza. By to zrobić, musimy zwrócić uwagę na:

  • Wagę i wymiary,
  • Powiększenie,
  • Odsunięcie źrenicy wyjściowej,
  • Konstrukcję i powłoki,
  • Dodatkowe atuty.

Waga i wymiary lornetki dziecięcej

Im młodsze dziecko, tym mniejsza powinna być lornetka dziecięca – to oczywiste. Jednak rodzice często nie zdają sobie sprawy, że sprzęt, który im wydaje się lekki, dziecku może ciążyć już po kilku krokach. Dlatego nie bagatelizujmy opinii małego człowieka, zapytajmy go o zdanie, a przede wszystkim – wybierzmy ultralekką lornetkę dziecięcą. Dodatkowo, powinna ona posiadać szeroki zakres regulacji rozstawu źrenic, tak by łatwo dopasować go do anatomii dziecka i by lornetka dziecięca rosła razem z jej posiadaczem.

Sprawdź również: Głośnik przenośny dla dzieci

Powiększenie w lornetce dziecięcej

Zwykle lornetka dziecięca posiada na korpusie oznaczenia liczbowe. Cyfra przed „x” mówi nam właśnie o powiększeniu. Dla malucha nie musimy szukać jak największych wartości, do wspomnianych wcześniej zastosowań całkowicie wystarczy model oferując 5x lub 10x, czyli odpowiednio pięcio- i dziesięciokrotne powiększenie. A co z drugą cyfrą? Mówi nam ona o średnicy obiektywu, podawanej w milimetrach. Im większa, tym więcej światła wpada, dzięki czemu obraz jest wyraźny nawet w nocy. Z drugiej strony, duży obiektyw sprawia, że cała konstrukcja jest mniej poręczna i ciężka – dlatego warto znaleźć złoty środek.

Czym jest odsunięcie źrenicy wyjściowej?

Producent lornetek informuje nas również o odsunięciu źrenicy wyjściowej. Krótko mówiąc, jest to odległość soczewki lornetki od oka patrzącego. Największe znaczenie ma ono dla osób noszących okulary, które nie są w stanie przyłożyć lornetki bezpośrednio do twarzy. Dzieci, które są krótko- lub dalekowidzami, mogą ściągnąć okulary, by używać lornetki dziecięcej, dzięki czemu problem sam się rozwiązuje. Natomiast osoby z astygmatyzmem powinny wybrać odsunięcie źrenicy wyjściowej na poziomie około 15 mm, dzięki czemu mogą obserwować świat przez lornetkę bez konieczności zdejmowania okularów.

Jaka lornetka dziecięca
Jaka lornetka dziecięca jest najlepsza? Sprawdź ranking i opinie

Konstrukcja lornetki dziecięcej i powłoki

Najlepsza lornetka dziecięca należy do grupy lornetek dachowych. Daje ona może i nieco bardziej płaski obraz, jednak jest zdecydowanie lżejsza i mniejsza od lornetki typu porro. Pozostaje też bardziej odporna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Znajdujące się w niej soczewki powinny zostać pokryte powłoką antyrefleksyjną, dzięki czemu nie odbijają światła, a obraz staje się zdecydowanie wyraźniejszy.

Może Cię zainteresować: Tablet edukacyjny dla dzieci

Jaka lornetka dziecięca jest najlepsza?

By odpowiedzieć na pytanie, jaka lornetka dziecięca jest najlepsza, musicie najpierw określić swoje preferencje. Tego typu sprzęt trzeba przede wszystkim dobrać do wieku dziecka, a także zastosowań, do których ma być wykorzystywana. Innego sprzętu będzie potrzebował na przykład czterolatek, a innego dziesięcio- czy jedenastolatek. Dzięki licznym regulacjom najlepsza lornetka dziecięca może stać się sprzętem przydatnym dla całej rodziny, gdyż każdy bez trudu dopasuje rozstaw źrenic oraz odsunięcie źrenicy wyjściowej do swoich potrzeb.

Jakie cechy sprawiają, że dana lornetka dziecięca jest najlepsza? Przede wszystkim, dobre dopasowanie do dziecka. Dla maluchów nie bez znaczenia pozostaje również wygląd – obudowa powinna być kolorowa i wesoła. Odporna lornetka dziecięca to właściwie „must have” – nasze pociechy niezbyt uważnie obchodzą się ze swoim sprzętem, zdarza się go zamoczyć czy unurzać w piasku. Dlatego dobra lornetka dziecięca powinna być wodoodporna i pyłoszczelna.

Jakiej lornetki dziecięcej NIE kupować?

Większość poradnika poświęciliśmy tematowi najlepszej lornetki dziecięcej. Pora teraz dodać kilka słów o tym, jakiego urządzenia nie warto kupować i czego unikać. Producenci kuszą nas na przykład zmienną ogniskową, czyli zoomem. Sprawia on, że możemy przybliżyć oglądany obiekt. Fajna sprawa, prawda? Tyle że za lornetką ze zmiennym powiększeniem najczęściej idzie pogorszenie jakości obrazu, a zwłaszcza jego jasności. Unikajmy też najtańszych lornetek dziecięcych na rynku. Nie dość, że są awaryjne, to jeszcze kiepska optyka może powodować zmęczenie wzroku, a nawet ból głowy u naszej pociechy.

Gdzie kupić lornetkę dziecięcą?

By znaleźć dobrą lornetkę dziecięcą, udajmy się do renomowanych sprzedawców sprzętu turystycznego i optycznego, jak również do dużych, sieciowych marketów z elektroniką. Wśród polecanych producentów możemy wyróżnić na przykład Nikon, Celestron, Focus Sport, Kowa, Vortex i innych.

Najlepsza lornetka dziecięca
Najlepsza lornetka dziecięca

Cena lornetki dziecięcej

Jak już wspomnieliśmy, sprzęt tego typu wymaga odpowiedniego budżetu. Chociaż najtańsza lornetka dziecięca kosztuje około 30 zł, nie łudźmy się, że będzie to odporny i wysokojakościowy sprzęt. Na tego typu akcesorium musimy przygotować budżet od około 80 zł do nawet 500 zł.

Zobacz też: Zegarek do dzwonienia dla dzieci

Lornetka dziecięca – opinie

Jak pokazują inni rodzice, lornetka dziecięca to świetny gadżet już dla malucha w wieku od 3 lat w górę! Możemy uwrażliwiać go na piękno przyrody, zabrać na spacer ornitologiczny czy sprawić, że na dużym wydarzeniu kulturalnym z trybun zobaczy nieco więcej, niż tylko niewyraźne punkciki. A jaka jest Wasza opinia o lornetkach dziecięcych? Czekamy na komentarze!

Lornetka dziecięca / Ranking najlepszych

Jesteście ciekawi, jakie konkretne modele możemy polecić z czystym sumieniem? Znajdziecie je, wraz z cenami, w poniższym zestawieniu. Jak zwykle, przygotowaliśmy dla Was aktualny ranking najlepszych lornetek dziecięcych.

Dodaj opinie na forum