Replikator portów USB 3.0

Replikator portów USB 3.0 to urządzenie, które zdobywa coraz większą popularność. Nic dziwnego, skoro produkcja elektroniki, w tym laptopów, idzie w stronę coraz większego minimalizmu, a połączenia przewodowe zastępowane są bezprzewodowymi. Nowe laptopy często produkowane są bez wielu wejść do wtyczek, które jeszcze do niedawna były standardem. Replikator portów USB 3.0 pozwala pogodzić używanie nowego komputera przenośnego ze starszym, przewodowym sprzętem.

Jak to właściwie działa? Czym jest taki niepozorny sprzęt i jakimi parametrami może się wyróżniać? I wreszcie, jaki replikator portów USB 3.0 jest najlepszy? Odpowiedź na najczęściej zadawane pytania znajdziecie w naszym poradniku.

Replikator portów USB 3.0 Ranking
Jaki Replikator portów USB 3.0?
Ranking najlepszych >>>

Czym jest replikator portów USB 3.0?

Urządzenie, jakim jest replikator portów USB 3.0, sprawdza się świetnie w sytuacji, gdy musimy podłączyć do komputera przenośnego wiele urządzeń jednocześnie lub mamy sporo sprzętów, wymagających różnych wtyczek. Ma on formę niewielkiej skrzynki, w której znajdziemy wiele portów. Podpinamy go do laptopa poprzez gniazdo USB 3.0, co zapewnia szybkie i stabilne połączenie.

Replikator portów USB 3.0
Replikator portów USB 3.0 / Jaki wybrać i gdzie kupić? Opinie, ranking i cena

Replikator portów USB 3.0 a stacja dokująca

Czasem replikator portów USB 3.0 utożsamiany jest ze stacją dokującą. To błąd, ponieważ to dwa różne urządzenia. Na czym polegają różnice? Stacja dokująca wymaga specjalnego złącza, charakterystycznego dla konkretnej marki. Musimy też wybrać model stacji dedykowanej do naszego komputera. Dobry replikator portów USB 3.0 jest bardziej uniwersalny, produkują go różne firmy niezależne od marki laptopa. Możemy go podłączyć nie tylko do komputera przenośnego, ale i telewizora.

To jednak nie wszystko. Stacja dokująca jednocześnie pozwala na przesył danych i ładowanie laptopa. Z kolei replikator portów USB 3.0 zapewnia tylko możliwość podłączenia urządzeń, przesyłanie danych do nich i z nich, a o ładowanie musimy zadbać osobno.

Zobacz też: Replikator portów USB C.

Zastosowania replikatora portów USB 3.0

Jednak zarówno replikator portów USB 3.0, jak i stacja dokująca mają ten sam cel. Działają jak swego rodzaju rozgałęźnik, który poprzez jeden port pozwala podłączyć wiele urządzeń. To w pewnym sensie przejściówka, tyle że do wielu wtyczek jednocześnie. Nie musimy się dłużej martwić, że w biurze czy na uczelni nie zdołamy podłączyć rzutnika lub nie poradzimy sobie z podłączeniem innego sprzętu. Różne wtyczki to już nie jest problem – musimy się tylko zastanowić, czego najczęściej zamierzamy używać.

Takie urządzenie z pewnością docenią fotografowie, graficy, jak i gracze. Dzięki replikatorowi portów USB 3.0 możemy na przykład podłączyć do laptopa dodatkowy monitor, jak również aparat cyfrowy. Świetnie sprawdzi się więc w studiu fotograficznym i atelier. Również wtedy, kiedy zależy nam na grze komputerowej na dużym ekranie, to małe urządzenie pozwoli podłączyć nasz laptop do telewizora.

Jaki Replikator portów USB 3.0
Jaki Replikator portów USB 3.0 wybrać i kupić? Opinie, cena i ranking

Jaki replikator portów USB 3.0 wybrać i kupić?

By znaleźć najlepszy replikator portów USB 3.0 dla siebie, trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii.

Należą do nich:

  1. Wejścia i porty,
  2. Połączenie bezprzewodowe,
  3. Kompatybilność.

Wejścia i porty w replikatorze portów USB 3.0

Oczywiście, replikator portów USB 3.0 jest tak funkcjonalny, ponieważ posiada wiele wejść i portów. Zwykle przynajmniej kilka z nich to USB, jednak są też inne. Popularny jest na przykład HDMI, używany w konsolach, kamerach, rzutnikach multimedialnych i innych urządzeniach. To jednak nie wszystko. Znajdziemy tu też wejście do podłączenia tradycyjnej, przewodowej myszki oraz dodatkowego monitora. Niektóre modele wyposażone są we wbudowane dyski zewnętrzne, inne natomiast posiadają czytnik kart pamięci SD i micro-SD.

Pamiętajmy jednak, że nawet szybkie, nowoczesne złącze USB 3.0 ma swoją przepustowość. Jeśli zajmiemy kilka portów w replikatorze portów USB 3.0 i będziemy wymagali działania wielu urządzeń jednocześnie, nie wymagajmy zbyt dużej prędkości. W takim przypadku lepiej sprawdzi się wspomniana stacja dokująca.

Replikator portów USB 3.0 a połączenie bezprzewodowe

Wtyczka USB 3.0 jest bez dwóch zdań podstawowym sposobem połączenia. Nie musi być jednak jedyna. Co prawda, jak dotąd nie wynaleziono skutecznego sposobu na płynne działanie podobnego urządzenia za pośrednictwem Bluetooth. Mamy za to możliwość podłączenia go bezprzewodowo przez sieć Wi-Fi, a konkretnie WiGig. Takie połączenie nie jest tak szybkie, jak USB, jednak w przypadku podłączenia jednego czy dwóch urządzeń nie dostrzeżemy różnicy. Warunki są dwa: replikator portów USB 3.0 musi być wyposażony w tę funkcję, a karta sieciowa naszego laptopa radzi sobie z obsługą WiGig.

Kompatybilność replikatora portów USB 3.0 z laptopem

Jak już wspomnieliśmy, dobry replikator portów USB 3.0 jest bardziej uniwersalny od stacji dokującej. Nie musimy szukać urządzenia tego samego producenta, od którego pochodzi nasz laptop, nie jesteśmy też uzależnieni od wyposażenia komputera w specjalną wtyczkę do stacji dokującej. W miejsce do podpięcia USB 3.0 wyposażony jest praktycznie każdy współczesny komputer.

Wydawałoby się więc, że dobry replikator portów USB 3.0 jest kompatybilny z większością laptopów. przed zakupem warto jednak zajrzeć do instrukcji obsługi. Producent deklaruje w niej, z jakimi urządzeniami nasz replikator zadziała prawidłowo. Może się oczywiście zdarzyć, że naszego komputera nie ma na liście, a jednak wszystko działa poprawnie. Jednak bywa, że laptop i replikator portów USB 3.0 są nie do końca kompatybilne, spada prędkość i nie działają wszystkie funkcje czy porty.

Jaki replikator portów USB 3.0 jest najlepszy?

Wybór najlepszego replikatora portów USB 3.0 wcale nie jest trudny. Wszystkie urządzenia są do siebie podobne, różnią się tylko rodzajem wykorzystywanych portów. Wybierzmy więc to, czego naprawdę potrzebujemy, a jeśli nie wiemy, co nam się przyda – działajmy na zasadzie im więcej, tym lepiej. Warto zwracać uwagę także na design. Musi być elegancki, pasować do reszty sprzętu komputerowego, a jednocześnie urządzenie powinno być na tyle zgrabne, by nie zajmować zbyt dużo miejsca w torbie na laptop.

Gdzie kupić replikator portów USB 3.0?

Sklepy, w których znajdziemy replikator portów USB 3.0, to przede wszystkim sprzedawcy akcesoriów komputerowych oraz duże markety z RTV, AGD i inną elektroniką. Do producentów należą na przykład Green Cell, Natec, Unitek, LogiLink i inni.

Najlepszy Replikator portów USB 3.0
Najlepszy Replikator portów USB 3.0

Cena replikatora portów USB 3.0

Ile kosztuje replikator portów USB 3.0? Jego cena jest niższa, niż w przypadku stacji dokującej, za to nieco wyższa, niż zwykłego huba. Sięga bowiem około 100-150 zł, w zależności od funkcji i portów. Bez obaw, przy niewielkich potrzebach dobry replikator portów USB 3.0 kupimy już za około 80 zł.

Replikator portów USB 3.0 – opinie

Jesteśmy ciekawi, do jakich jeszcze zastosowań wykorzystujecie podobne urządzenie. A może mieliście okazję porównać je ze stacją dokującą? Kto wygrywa i dlaczego? Czekamy na opinie o replikatorach portów USB 3.0 w sekcji komentarzy.

Replikator portów USB 3.0 / Ranking najlepszych

Chociaż urządzenia niewiele różnią się od siebie na pierwszy rzut oka, warto zaufać opiniom użytkowników, zwłaszcza jeśli chodzi o trwałość i awaryjność. Zebraliśmy je dla Was i stworzyliśmy ranking najlepszych replikatorów portów USB 3.0.

1.
Dell USB-C Mobile Adapter
Replikator portów USB 3.0 Dell
2.
Unitek D1026B
Replikator portów USB 3.0 Unitek
4.
HyperDrive GN28D-SILVER
Replikator portów USB 3.0 HyperDrive
5.
Techly IADAP USB31-DOCK2
Replikator portów USB 3.0 Techly
6.
DIGITUS DA-70888
Replikator portów USB 3.0 DIGITUS
8.
Unitek D1051A
Replikator portów USB 3.0 Unitek
10.
Dell WD19DCS (210-AZBW)
Replikator portów USB 3.0 Dell

Dodaj opinie na forum