Replikator portów USB C

Replikator portów USB C to bardzo przydatny sprzęt, jeśli tylko na co dzień korzystamy z elektroniki użytkowej. Najlepiej znają go użytkownicy nowych laptopów, które nie są wyposażone w żadne dodatkowe porty. W ich przypadku replikator jest sprzętem właściwie niezbędnym, by normalnie użytkować komputer. Jednak nie tylko do laptopa się on przydaje.

Jesteście ciekawi zastosowań podobnego gadżetu? A może wiecie już, do czego będziecie go używać i szukacie tylko odpowiedzi na pytanie, jaki replikator portów USB C jest najlepszy? Zapraszamy do lektury naszego poradnika, w którym odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania i prezentujemy ranking najlepszych modeli w tej kategorii.

Replikator portów USB C Ranking
Jaki Replikator portów USB C?
Ranking najlepszych >>>

Czym jest replikator portów USB C?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest i jak działa dobry replikator portów USB C. Wykorzystuje on wejście USB C w naszym laptopie lub innym sprzęcie, działając jak swego rodzaju rozgałęźnik. To coś jak przedłużacz, tyle że nie służy do podpinania się pod sieć elektryczną, a do naszego laptopa. Znajdziemy tam różne rodzaje wtyczek i portów, dzięki czemu unikamy używania przejściówki, a także możemy podłączyć więcej urządzeń jednocześnie. Ilość portów w naszym laptopie przestaje być ograniczeniem.

Replikator portów USB C
Replikator portów USB C / Jaki wybrać? Gdzie kupić? Opinie, cena i ranking

Replikator portów USB C a stacja dokująca

Chociaż określeń tych czasem używa się zamiennie, dobry replikator portów USB C i stacja dokująca to nie to samo. Spełniają podobne zadania, jednak stacja dokująca wymaga odpowiedniego wejścia w naszym laptopie, a także zewnętrznego źródła zasilania. Jako jej zaletę można za to przyjąć, że radzi sobie z podłączeniem do laptopa wielu urządzeń bez utraty prędkości czy funkcjonalności połączenia.

Odpowiedni replikator portów USB C również sobie z tym radzi. W starszych komputerach możemy się jednak spodziewać, że obniży on prędkość transferu czy pozbawi nas niektórych funkcji, które znaleźlibyśmy przy bezpośrednim podłączeniu konkretnych urządzeń. Jest jednak bardziej uniwersalny, pasuje do wielu urządzeń, a przy nowszym sprzęcie lub gdy podłączymy mniej różnych sprzętów, różnice są praktycznie niedostrzegalne.

Jaki replikator portów USB C wybrać i kupić?

Odpowiedź na pytanie, jaki replikator portów USB C jest najlepszy, to niełatwe zadanie. Należy wziąć pod uwagę czynniki indywidualne, a także takie cechy tego urządzenia, jak:

  1. Standard USB,
  2. Łączność,
  3. Dostępne porty.
Jaki Replikator portów USB C
Jaki Replikator portów USB C wybrać i kupić? Opinie, cena i ranking

Replikator portów USB C aa standard USB

Elektronika użytkowa cały czas idzie do przodu, a zmiany nie ominęły także doskonale nam znanych portów USB. Chociaż ustaliliśmy już, że zależy nam na wejściu USB C, musimy wybrać także odpowiedni standard USB. Jeżeli nasz laptop lub inny sprzęt jest nie najnowszy, oczywistym wyborem będzie USB 2.0, które obsługuje większość współczesnych urządzeń. Jeśli natomiast poszukujemy replikatora portów USB C do nowego laptopa, nawet w niskim budżecie, niemal na pewno obsługuje on USB 3.0. To standard znacznie szybszy i sprawniej działający, dlatego warto się na niego zdecydować.

Łączność w replikatorze portów USB C

Podstawowym sposobem łączności replikatora portów USB C jest oczywiście przewód USB. Warto jednak wiedzieć, że najlepsze tego typu urządzenia mogą się łączyć z komputerem również bezprzewodowo. Wymagane są jednak do tego odpowiednie rozwiązania technologiczne. Chodzi oczywiście o WiGig, czyli bardzo szybką łączność WiFi. Nie wystarczy, że dobry replikator portów USB C obsługuje ten standard – musi być z nim kompatybilna także karta sieciowa komputera. W praktyce więc urządzenia przewodowe są bardziej uniwersalne, a na dodatek znacząco szybsze.

Dostępne porty w replikatorze portów USB C

Najlepszy replikator portów USB C pozwala podłączyć wiele urządzeń. Nie musimy się już martwić o ilość wejść w naszym laptopie i ograniczone rodzaje wtyczek. W jednym małym urządzeniu zyskujemy bowiem wszystko, czego nam potrzeba. Znajdziemy w nim na przykład gniazdo do przewodowego podłączenia Internetu, które przydaje się, gdy z jakiegoś powodu nie mamy WiFi, a jedynie Internet kablowy. Znajdziemy tu także cyfrowe złącze HDMI, pozwalające na podłączenie projektora multimedialnego, kamery i innych podobnych sprzętów.

Mało? Najlepszy replikator portów USB C oferuje o wiele więcej! Posiada on na przykład osobne gniazdo słuchawkowe i do mikrofonu, a także port do połączenia zestawów audio. Często jest też wyposażony w czytnik kart SD i micro-SD, jak również możliwość podłączenia nawet kilku monitorów, o dodatkowych portach USB już nie wspominając.

Zastosowania replikatora portów USB C

Dobry replikator portów USB C znajdzie zastosowanie praktycznie w każdym domu, w którym często używamy komputera, jak również w miejscu pracy, zwłaszcza w biurze. Docenią go na przykład graficy komputerowi i osoby zajmujące się obróbką wideo, a to za sprawą podłączenia kilku monitorów, gdy ten zintegrowany z laptopem nie wystarcza. Może to pomóc uzyskać lepszą jakość obrazu, a do tego większy rozmiar obrazu i jego szczegółowość.

Urządzenie, jakim jest najlepszy replikator portów USB C, przydaje się także w biurze i na uczelni. Bez problemu przygotujemy prezentację multimedialną na naszym laptopie, a następnie wyświetlimy ją za pomocą projektora znajdującego się w sali konferencyjnej lub wykładowej, minimalizując problemy ze sprzętem, które mogą wystąpić, gdy używamy przestarzałych komputerów, należących do instytucji. Jeśli tylko posiadamy laptop lub inny sprzęt, a także wiele gadżetów elektronicznych, które często do niego podłączamy, dobry replikator portów USB C będzie wręcz nieodzowny.

Gdzie kupić replikator portów USB C?

Skoro wiemy już, jaki replikator portów USB C jest najlepszy, pora ustalić, gdzie można kupić taki sprzęt. Jeszcze jakiś czas temu był on raczej rzadką ciekawostką, dziś jednak jest w ofercie większości marketów z elektroniką, gadżetami komputerowymi, RTV i AGD, a także w sklepach internetowych. Do producentów należą na przykład Toshiba, Dell, Green Cell, Lenovo, Unitek i inni.

Najlepszy Replikator portów USB C
Najlepszy Replikator portów USB C

Cena replikatora portów USB C

Śmiało można powiedzieć, że jak na możliwości, które oferuje, dobry replikator portów USB C ma stosunkowo niewysoką cenę. Kosztuje on od około 150 zł w górę. Niektóre modele osiągają jednak wyższą cenę, sięgającą nawet 400 zł. Najlepiej więc przejrzeć dostępne opcje pod kątem swoich potrzeb i przygotować stosowny budżet.

Replikator portów USB C – opinie

Jesteśmy ciekawi, co skłania Was do takiego zakupu. Kupiliście nowy laptop, czy zaczęły Wam przeszkadzać ograniczenia starszego? Dajcie znać w sekcji komentarzy – czekamy na Wasze doświadczenia i opinie o replikatorach portów USB C.

Replikator portów USB C / Ranking najlepszych

Niezależnie od motywacji, z pewnością chcemy kupić niezawodny, bezawaryjny sprzęt z wysokim stosunkiem jakości do ceny. Takie właśnie propozycje znajdziecie w poniższym zestawieniu. Zapraszamy na ranking najlepszych replikatorów portów USB C.

1.
Dell WD19TBS (210-AZBV)
Replikator portów USB C Dell
2.
Unitek D1026B
Replikator portów USB C Unitek
3.
Unitek D1051A
Replikator portów USB C Unitek
4.
Dell USB-C Mobile Adapter
Replikator portów USB C Dell
5.
HP 7PJ38AA
Replikator portów USB C HP
7.
Fujitsu S26391-F3327-L100
Replikator portów USB C Fujitsu
8.
Lenovo 40AN0135UK
Replikator portów USB C Lenovo
9.
Kensington SD5600T
Replikator portów USB C Kensington

Dodaj opinie na forum