Stacja dokująca USB 3.0

Stacja dokująca USB 3.0 to bardzo uniwersalny sprzęt, który podłączymy do wielu laptopów, a nawet niektórych telewizorów i innych sprzętów. Coraz częściej spotykamy się bowiem z tym, że smukłe i lekkie laptopy pozbawione są potrzebnych nam na co dzień portów. Jeśli zwykle potrzebujemy podłączyć urządzenia peryferyjne, zakończone różnymi wtyczkami, może to być realny problem, a codzienne noszenie przy sobie przejściówek i różnego typu przewodów bywa uciążliwe.

Jest jednak urządzenie, które rozwiązuje te problemy i wcale nie musi być drogie. Postanowiliśmy więc przygotować poradnik zakupowy na jego temat. Znajdziecie w nim podpowiedź, jaka stacja dokująca USB 3.0 jest najlepsza oraz jak wybrać odpowiednią do swoich potrzeb i do swojego urządzenia.

Stacja dokująca USB 3.0 Ranking
Jaka Stacja dokująca USB 3.0?
Ranking najlepszych >>>

Czym jest stacja dokująca USB 3.0?

Można powiedzieć, że dobra stacja dokująca USB 3.0 to swego rodzaju rozgałęźnik. Rozwiązuje jednocześnie dwa problemy: brak odpowiedniego portu, a także zbyt małą ilość portów. Ma postać niewielkiej kostki, którą podłączamy do laptopa lub innego urządzenia za pomocą wtyczki USB 3.0. Jest to standard, jaki znajdziemy w większości nowoczesnych sprzętów. Chociaż pozornie kolejne wersje niewiele różnią się od siebie, trzecia wersja popularnego portu USB jest szybsza i bardziej wydajna, a przez to możemy podłączyć więcej sprzętów i swobodnie z nich korzystać bez utraty płynności.

Stacja dokująca USB 3.0
Stacja dokująca USB 3.0 / Cena, opinie, ranking najlepszych

W przeciwieństwie do stacji dokujących dedykowanych do konkretnej marki laptopów, stacja dokująca USB 3.0 pasuje do większości komputerów, gdyż zamiast specjalnej wtyczki wykorzystuje ona zwykłe gniazdo USB. Sprawia to jednak, że w tym samym czasie jesteśmy w stanie podłączyć mniej sprzętów. W dodatku, takie urządzenie nie jest w stanie naładować naszego komputera przenośnego, lecz wręcz przeciwnie – wpływa na większe zużycie baterii. Mimo wszystko, jeśli nie chcemy inwestować dużych pieniędzy w sprzęt, który posłuży tylko do jednej marki komputerów przenośnych, dobra stacja dokująca USB 3.0 będzie doskonałym wyborem.

Zobacz też: Stacja dokująca do laptopa

Funkcje stacji dokującej USB 3.0

Do czego wykorzystywana jest stacja dokująca USB 3.0? Dobre urządzenie tego typu sprawdzi się świetnie w przypadku praktycznie każdego posiadacza nowego laptopa, jak również w przypadku osób, które korzystają z wielu urządzeń, do których często potrzebują dodatkowych przejściówek. Możemy użyć jej na przykład do podłączenia kilku monitorów, by swobodnie pracować na materiałach graficznych, video i innych.

Możemy też łatwo i szybko podłączyć projektor multimedialny na uczelni, w szkole lub w pracy. Dzięki temu odpada problem ze zgrywaniem swojej prezentacji na pendrive i stres, że jakieś jej elementy nie zadziałają prawidłowo. Dodatkowo, dobra stacja dokująca USB 3.0 pozwala też na ładowanie urządzeń peryferyjnych. Nie jest może tak wydajna, jak zwykła ładowarka, ale zawsze to kilka procent baterii dla telefonu, tabletu i innych sprzętów więcej. A jeśli w danym miejscu nie ma Wi-Fi, możemy podłączyć Internet przewodowo – choć to akurat zastosowanie odchodzi powoli do lamusa.

Może Cię zainteresować: Replikator portów HDMI

Jaką stację dokującą USB 3.0 wybrać i kupić?

Znalezienie najlepszej stacji dokującej USB 3.0 nie powinno przysporzyć nam większych problemów. Wystarczy, że zwrócimy uwagę na parametry, które wpływają na codzienne użytkowanie. Należą do nich takie cechy, jak:

  • Kompatybilność z urządzeniem,
  • Porty,
  • Obudowa.

Kompatybilność stacji dokującej USB 3.0 z urządzeniem

Nim zdecydujemy, jaka stacja dokująca USB 3.0 jest najlepsza i ją zakupimy, warto najpierw sprawdzić, czy jest kompatybilna z wybranym przez nas urządzeniem. To dość uniwersalny sprzęt, jednak nawet to nie oznacza, że będzie pasował do wszystkich urządzeń wyposażonych w USB 3.0. Chociaż mówi się, że prawdziwi mężczyźni instrukcji nie czytają, w tym przypadku polecamy zrobić wyjątek i sprawdzić to, żeby później nie musieć marnować czasu na zwrot do nadawcy.

Jaka stacja dokująca USB 3.0
Jaka stacja dokująca USB 3.0 jest najlepsza? Sprawdź ranking i opinie

Okazuje się bowiem, że nawet najlepsza stacja dokująca USB 3.0 nie będzie działać prawidłowo, jeśli połączymy ją z nieodpowiednim urządzeniem. Dlatego właśnie dla bezpieczeństwa warto wybierać te stacje, które w instrukcji wymieniają nasz model komputera jako kompatybilny. Oczywiście, może się zdarzyć, że stacja będzie działała prawidłowo nawet pomimo tego, że teoretycznie nie jest kompatybilna z wybranym przez nas urządzeniem, jednak to tylko loteria.

Porty w stacji dokującej USB 3.0

To, co czyni dobrą stację dokującą USB 3.0 tak przydatną, to właśnie porty. Powinna posiadać ona co najmniej kilka najpopularniejszych wejść. Jeśli potrzebujemy tych mniej popularnych, również najprawdopodobniej znajdziemy urządzenie spełniające nasze wymagania.

Zobacz też: Replikator portów USB 3.0

Jakie porty powinna mieć dobra stacja dokująca USB 3.0? Możemy tu wymienić na przykład kilka portów USB 2.0 i 3.0, jeden lub dwa porty HDMI, a także Display Port do podłączenia na przykład monitora. To jednak nie wszystko. Najlepsza stacja dokująca USB 3.0 ma także wejście Ethernet, czytnik kart pamięci SD i micro-SD, jak również wejście audio i mikrofonowe 3,5 mm, wejście zasilania i wiele więcej.

Jaka stacja dokująca USB 3.0 jest najlepsza? Obudowa

Ostatnia ważna kwestia, która pozwoli nam ustalić, jaka stacja dokująca USB 3.0 jest najlepsza, to jej wygląd zewnętrzny i obudowa. Trzeba przyznać, że takie urządzenie może wyglądać całkiem elegancko oraz nowocześnie. Jednak nie tylko o wygląd tu chodzi – musi ono być przede wszystkim solidne. Może się bowiem zdarzyć, że przypadkiem spadnie na podłogę przy zostanie przygniecione w torbie przez laptop, a nie powinno przy tym pęknąć.

To jednak nie wszystko. Obudowa stacji dokującej USB 3.0 powinna być nie tylko wytrzymała, ale i lekka. Zwłaszcza jeśli jesteśmy osobami przebywającymi ciągle w ruchu, jeżdżącymi z laptopem w komunikacji miejskiej lub dużo chodzącymi z nim piechotą. Dobra stacja dokująca USB 3.0 nie może nas zbytnio obciążać – najlepiej, by nie ważyła więcej niż 250 g. Musi być też na tyle mała, by bez problemu mieścić się w torbie.

Gdzie kupić stację dokującą USB 3.0?

Chociaż urządzenie, jakim jest stacja dokująca USB 3.0 nie należy do zbyt popularnych, znajdziemy je w dużych, sieciowych marketach z elektroniką, jak również w wielu sklepach internetowych. Producenci to na przykład i-tec, Dell, Green Cell, Fideco i inni.

Najlepsza stacja dokująca USB 3.0
Najlepsza stacja dokująca USB 3.0

Cena stacji dokującej USB 3.0

Ile kosztuje stacja dokująca USB 3.0? Cena może Was zaskoczyć. Oczywiście, jeśli szukamy podstawowego urządzenia z kilkoma najpopularniejszymi portami, nie jest wygórowana. Takie urządzenie kosztuje od 100 do 250 zł. Jeśli jednak szukamy dodatkowych funkcji, znanej marki i najwyższej jakości, będziemy musieli wydać nawet do 1200 zł.

Sprawdź także: Replikator portów USB C

Stacja dokująca USB 3.0 – opinie

Specjaliści wskazują, że stacja dokująca USB 3.0 jest nieco gorsza od dedykowanej dla konkretnej marki laptopa stacji. Z drugiej strony, jeśli mamy więcej niż jeden komputer, warto sięgnąć po uniwersalne rozwiązania i zrezygnować z niektórych funkcji. A co Wy o tym sądzicie? W sekcji komentarzy możecie zostawić opinie o stacjach dokujących USB 3.0.

Stacja dokująca USB 3.0 / Ranking najlepszych

Jeśli właśnie planujecie zakup, ale niezbyt orientujecie się wśród możliwości dostępnych na rynku, z pewnością przyda się mała podpowiedź. Z tego powodu prezentujemy ranking najlepszych stacji dokujących USB 3.0.

1.
Itec U3HDMIDVIDOCK
Stacja dokująca USB 3.0 i-Tec
2.
Baseus CAHUB-BG0G
Stacja dokująca USB 3.0 Baseus
3.
HAMA Stacja dokująca USB-C 7w1
Stacja dokująca USB 3.0 HAMA
4.
Unitek D1022A
Stacja dokująca USB 3.0 Unitek
5.
HP 3YE87AA
Stacja dokująca USB 3.0 HP
6.
Toshiba PA5356E-1PRP
Stacja dokująca USB 3.0 Toshiba
7.
Targus DOCK419EUZ
Stacja dokująca USB 3.0 Targus
8.
Fujitsu S26391-F1607-L219
Stacja dokująca USB 3.0 Fujitsu
9.
Icy Box IB-DK2251AC
Stacja dokująca USB 3.0 ICY Box
10.
Icy Box USB-C HDMI USB VGA RJ-45 PD
Stacja dokująca USB 3.0 ICY Box

Dodaj opinie na forum