Stacja dokująca USB C

Stacja dokująca USB C jest nowoczesnym i niezwykle funkcjonalnym sprzętem. Mieliście kiedyś okazję przyglądać się nowoczesnemu laptopowi? W takim razie z pewnością zauważyliście, że obecnie stawia się na minimalizację i design. Cienka, smukła obudowa ma swoje zalety – taki komputer łatwiej przenosić czy zmieścić w torbie – ale i wady. Jedna z podstawowych to brak czasem niezbędnych portów, co potrafi sprawić niemałe problemy. Trudno bowiem nosić ze sobą cały zestaw przejściówek i trafić w tę, która akurat jest potrzebna.

Na szczęście, jest na to sposób, a odpowiedni produkt sprawi, że nie będziemy musieli dokupywać kolejnych drobiazgów, których łatwo zapomnieć. Przygotowaliśmy więc poradnik, w którym podpowiadamy, jaka stacja dokująca USB C jest najlepsza i na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Stacja dokująca USB C Ranking
Jaka Stacja dokująca USB C?
Ranking najlepszych >>>

Czym jest stacja dokująca USB C?

Gwoli wyjaśnienia musimy zacząć od krótkiej definicji. Stacja dokująca USB C to właściwie replikator portów, ponieważ – w przeciwieństwie do dedykowanych stacji dla laptopów – nie posiada ona funkcji ładowania. Te pojęcia bywają jednak używane zamiennie, dlatego na potrzeby naszych rozważań i my przyjmiemy takie nazewnictwo. Stacja dokująca USB C pozwala podłączyć do jednego urządzenia wiele innych sprzętów peryferyjnych o różnych wtyczkach. Dzięki temu zyskujemy nie tylko większe możliwości, ale i nie musimy się dłużej martwić, czy posiadamy konkretny port.

Stacja dokująca USB C
Stacja dokująca USB C / Gdzie kupić? Zastosowania, cena i opinie

Do czego podłączyć stację dokującą USB C?

W przeciwieństwie do zwykłej stacji dokującej do laptopa, dobra stacja dokująca USB C jest bardziej uniwersalna. Możemy ją podłączyć do wielu urządzeń. USB C to standard, który z powodzeniem wypiera wtyczkę micro-USB. Wyposażone w niego są nowoczesne laptopy, jak również telefony i tablety. Do tych wszystkich urządzeń możemy podłączyć naszą najlepszą stację dokującą USB C.

Zobacz też: Stacja dokująca USB 3.0

Zastosowania stacji dokującej USB C

Ale po co właściwie kupować stację dokującą USB C? Okazuje się, że rozszerza ona możliwości naszych urządzeń mobilnych. Do niedawna podłączenie projektora multimedialnego do smartfonu i prowadzenie prezentacji tylko przy użyciu telefonu wydawało się abstrakcją. Dziś jest to na wyciągnięcie ręki. Mało tego, możemy nasz smartfon lub tablet przekształcić w komputer, podłączając do niego monitor i myszkę. Takie rozwiązania świetnie sprawdzają się w sytuacjach awaryjnych.

Również dobra stacja dokująca USB C do laptopa to doskonały pomysł. Jak już wspomnieliśmy we wstępie, obecnie komputery przenośne posiadają coraz mniej portów. Najczęściej jest to jeden-dwa porty USB oraz miejsce na wtyczki USB C. W tym przypadku trudno podłączyć potrzebne urządzenia peryferyjne, takie jak zewnętrzna myszka przewodowa, słuchawki i mikrofon, dodatkowe monitory czy rzutnik multimedialny. A przecież tak często potrzebne nam są one do pracy. Stacja dokująca USB C do laptopa rozwiązuje te problemy, pozwalając podłączyć więcej urządzeń, ale i oferując bardzo różne gniazda.

Sprawdź również: Stacja dokująca do laptopa

Dla kogo stacja dokująca USB C?

Okazuje się, że najlepsza stacja dokująca USB C to świetny pomysł na prezent. Takim gadżetem nie pogardzi właściwie nikt, kto często korzysta z laptopa, telefonu i różnych urządzeń peryferyjnych. Dobrze wybrana, jest doskonałym upominkiem dla informatyka, fotografa, jak również grafika komputerowego, programisty, a nawet nauczyciela lub akademika. Dzięki temu, że jest taka prosta w obsłudze, stacja dokująca USB C posłuży nawet osobom, które nieszczególnie znają się na zaawansowanej obsłudze komputerów.

Jaką stację dokującą USB C wybrać i kupić?

Jedno z najczęściej zadawanych w tym temacie pytań brzmi: jaka stacja dokująca USB C jest najlepsza? By na nie odpowiedzieć, wystarczy zwrócić uwagę na takie kwestie, jak:

  • Dopasowanie,
  • Wtyczki,
  • Design i obudowa.
Jaka stacja dokująca USB C
Jaka stacja dokująca USB C jest najlepsza? Ranking i opinie

Dopasowanie stacji dokującej USB C

Teoretycznie dobra stacja dokująca USB C jest kompatybilna z każdym urządzeniem, które posiada port typu USB C. Nie jest to jednak kwestia aż tak oczywista. Może się zdarzyć, że sterowniki do tego typu urządzenia na naszym komputerze nie będą działały prawidłowo. Powoduje to całkowitą bezużyteczność takiej stacji dokującej USB C, lub czasem ograniczenie czy niepoprawne działanie niektórych funkcji.

Może Cię zainteresować: Replikator portów USB C

Aby temu zapobiec, warto wczytać się w instrukcję obsługi jeszcze przed zakupem. Znajdziemy tam listę kompatybilnych urządzeń. Oczywiście, zdarza się, że stacja dokująca USB C działa poprawnie z urządzeniem, którego nie ma na liście – i jest to raczej reguła, aniżeli wyjątek. Jednak w razie wątpliwości najlepiej to sprawdzić, by nie wyrzucić swoich pieniędzy w błoto.

Wtyczki w stacji dokującej USB C

Najlepsza stacja dokująca USB C posiada bardzo wiele wtyczek o różnorodnych funkcjach. Znajdziemy tam zarówno kilka portów USB 2.0 oraz 3.0, jak i port HDMI, wejście audio i mikrofonowe (najczęściej 3,5 mm), VGA, LAN do podłączenia przewodowego Internetu, a nawet czytnik kart pamięci. Im więcej portów, tym bardziej funkcyjne urządzenie mamy w rękach. Pamiętajmy jednak, że stacja dokująca USB C jest bardziej ograniczona od dedykowanej do konkretnego laptopa. Jeśli podłączymy zbyt dużo urządzeń, obciążymy ją zanadto, co może powodować zacinanie się, utratę płynności, a nawet wyłączenie się komputera.

Jaka stacja dokująca USB C jest najlepsza? Design i obudowa

Co jeszcze wyróżnia dobrą stację dokującą USB C? Oczywiście elegancki wygląd! Producenci decydują się na przeróżne rozwiązania, jeśli chodzi o design. Zazwyczaj stawiają oni na klasykę, czernie i szarości. Czasem jednak decydują się na smukłą konstrukcję, a nawet dekoracyjne diody LED w przeróżnych kolorach. Jednak najlepsza stacja dokująca USB C wyróżnia się nie tylko eleganckim designem.

Co jeszcze jest ważne? Ten podstawowy sprzęt często nosimy ze sobą, czy to w torbie na laptop, czy w plecaku. Jest więc narażony na upadki lub przypadkowe przygniecenie innymi urządzeniami. Obudowa dobrej stacji dokującej USB C powinna być więc odporna, ale zarazem lekka. Całość musi się mieścić w dość niewielkiej formie, aby nie zajmować niepotrzebnie miejsca w naszej torbie.

Gdzie kupić stację dokującą USB C?

Jeśli zastanawiacie się, jaki sklep będzie najlepszy na tego typu zakupy, warto odwiedzić przede wszystkim sprzedawców akcesoriów komputerowych oraz największe markety z elektroniką. Ciekawe propozycje znajdziemy też w sklepach internetowych. Producenci, na których warto zwrócić uwagę, to na przykład Green Cell, Digitus, Unitek i inni.

Najlepsza stacja dokująca USB C
Najlepsza stacja dokująca USB C

Cena stacji dokującej USB C

Ile kosztuje stacja dokująca USB C? Cena zależy tak naprawdę od wariantu, na który się zdecydujemy. Podstawowy sprzęt z małą ilością portów kupimy już za około 90 zł. Najdroższe modele mogą sięgać pułapu nawet 500 zł, jednak zarówno jakość ich wykonania, jak i liczba dostępnych portów są na najwyższym poziomie.

Zobacz też: Replikator portów HDMI

Stacja dokująca USB C – opinie

Przyjmuje się, że nawet najlepsza stacja dokująca USB C cechuje się nieco gorszymi parametrami od dedykowanej stacji dokującej. Z drugiej strony jest bardziej uniwersalna, dzięki czemu posłuży nam nawet przy wielu urządzeniach mobilnych. A jaka jest Wasza opinia o stacjach dokujących USB C? Czekamy na komentarze!

Stacja dokująca USB C / Ranking najlepszych

Po lekturze naszego poradnika jesteście zdecydowani na zakup, ale wciąż nie wiecie, w jaki konkretnie model pójść? Sprawdźcie więc nasz ranking najlepszych stacji dokujących USB C, który znajdziecie poniżej!

1.
Baseus CAHUB-BG0G
Stacja dokująca USB C Baseus
2.
Dell DA310
Stacja dokująca USB C Dell
5.
Unitek D1022A
Stacja dokująca USB C Unitek
6.
Icy Box IB-DK2104-C
Stacja dokująca USB C ICY Box
7.
Toshiba PA5356E-1PRP
Stacja dokująca USB C Toshiba
8.
Lenovo 4X90V55523
Stacja dokująca USB C Lenovo
9.
Targus DOCK419EUZ
Stacja dokująca USB C Targus
10.
Icy Box IB-DK2251AC
Stacja dokująca USB C ICY Box

Dodaj opinie na forum