Klimatyzator pokojowy

Klimatyzator pokojowy to idealne rozwiązanie do domu. Tak naprawdę takie urządzenie powinno znaleźć się w każdej sypialni i pomieszczeniu, w którym spędzamy najwięcej czasu. Zanim jednak zaczniemy wyposażać w niego swoje mieszkanie, warto zastanowić się, czego właściwie potrzebujemy. Każda rodzina ma bowiem nieco inne oczekiwania wobec podobnych urządzeń.

Pochylamy się nad tym problemem w naszym poradniku, dlatego jeśli i Was to nurtuje, zapraszamy do lektury. Znajdziecie tu podpowiedź, jaki klimatyzator pokojowy jest najlepszy. Mało tego, wyjaśnimy też najważniejsze parametry, cechy i funkcje urządzeń, ich rodzaje, a także czym się one charakteryzują.

Czym jest klimatyzator pokojowy?

W dzisiejszych czasach chyba każdy wie, czym jest klimatyzacja. Dlatego tylko szybko przypomnimy, że chodzi o urządzenie, które jest w stanie realnie obniżać temperaturę pomieszczenia. Wykorzystuje specjalne czynniki chłodzące, gazy, a także skraplacz i parownik. Dzięki temu efekt jest naprawdę odczuwalny, a nie jak w wentylatorze, który wysyła tylko podmuch powietrza, osuszającego pot na naszej skórze. Klimatyzator pokojowy, w przeciwieństwie do biurowego czy dedykowanego dla przedsiębiorstw i hal fabrycznych, nie musi cechować się aż tak dużą wydajnością. Nie chłodzi bowiem dużych miejsc, w których przebywają liczne osoby, a nasze mieszkania.

Klimatyzator pokojowy
Klimatyzator pokojowy / Ranking najlepszych, opinie, cena

Dlaczego warto kupić klimatyzator pokojowy?

Jest wiele powodów, dla których warto kupić klimatyzator pokojowy. Fale upałów w naszym kraju stają się coraz dłuższe i bardziej uciążliwe. Temperatura powyżej 30 stopni sprawia, że nie działają nasze naturalne systemy obronne, obniżające temperaturę organizmu. Przez to czujemy się bardzo zmęczeni, nie potrafimy się skupić, ciągle chodzimy rozdrażnieni,, nie potrafimy zasnąć. Jednak zbyt wysoka temperatura może mieć jeszcze mroczniejsze oblicze.

Zbiera ona krwawe żniwo, co roku powodując pośrednio lub bezpośrednio wiele zgonów. Mało kto wie – nie musimy być wystawieni na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, by dostać udaru. Wystarczy ekspozycja na zbyt wysoką temperaturę przez dłuższy czas, nawet w naszym mieszkaniu. Nie mówiąc już o tym, że upał za zaostrzenie chorób przewlekłych. Z tego powodu w tym właśnie okresie obserwujemy większą liczbę zawałów, wylewów i udarów niedokrwiennych. Wysoką temperaturę bardzo źle znoszą osoby starsze oraz dzieci. To wszystko całkiem poważne powody, by kupić najlepszy klimatyzator pokojowy – jeśli argument większego komfortu Was nie przekonuje.

Jaki klimatyzator pokojowy wybrać i kupić?

Żeby najlepszy klimatyzator pokojowy spełnił swoje zadanie, musimy najpierw wybrać odpowiedni model. Tylko wtedy będzie wygodny w obsłudze oraz skuteczny. Dobieramy go nie tylko do swoich potrzeb i oczekiwań, lecz także warunków panujących w mieszkaniu. Dlatego zwróćmy szczególną uwagę na takie cechy, jak:

  • Rodzaj,
  • Wydajność,
  • Sterowanie,
  • Inne atuty,

Rodzaj klimatyzatora pokojowego

Nim w ogóle wybierzemy się do sklepu, zastanówmy się, jakiego właściwie urządzenia potrzebujemy. Dobry klimatyzator pokojowy może być stacjonarny lub przenośny. Stacjonarne urządzenie zawsze powinno być naszym pierwszym wyborem. Charakteryzuje się ono większą wydajnością i skutecznością, nie wymaga uchylania okien, a do tego część hałasów przenosi na zewnątrz, przez co jednostka wewnętrzna jest naprawdę cichutka. Jednak klimatyzator pokojowy stacjonarny dzieli się na dwa elementy, które należy na stałe przykręcić do ściany.

Jaki klimatyzator pokojowy
Jaki klimatyzator pokojowy wybrać?

Jeśli klimatyzator pokojowy tego typu składa się z jednej jednostki zewnętrznej, montowanej na balkonie, tarasie, dachu albo elewacji budynku, i jednej wewnętrznej, mówimy o urządzeniu typu split. Jednostkę wewnętrzną zazwyczaj umieszcza się na ścianie, wysoko pod sufitem, tak by powietrze nie dmuchało bezpośrednio na osoby w pomieszczeniu. Natomiast gdy jednostek wewnętrznych jest kilka, każda w innym pomieszczeniu, a zewnętrzna tylko jedna, jest to klimatyzator pokojowy multi-split.

A co, gdy nie chcemy tak ingerować w elewację i ściany budynku? Powody mogą być różne: nie zgadza się wspólnota albo konserwator zabytków, mieszkamy w wynajmowanym lokum, często się przeprowadzamy i nie chcemy inwestować w urządzenie, które trzeba będzie zostawić… W takim razie rozwiązaniem będzie klimatyzator przenośny typu monoblock. Składa się on z jednego urządzenia na kółkach, bez jednostki zewnętrznej. Posiada rurę, którą należy wypuścić na zewnątrz przez uchylone okno lub balkon. Dzięki temu odprowadza ciepłe powietrze na zewnątrz. W przeciwieństwie do klimatora czy wentylatora, jest on naprawdę skuteczny, jednak działa głośniej i mniej wydajnie od klimatyzatora stacjonarnego.

Wydajność klimatyzatora pokojowego

Jak już wspomnieliśmy, dobry klimatyzator pokojowy musi być dobrany do pomieszczeń, w których ma pracować. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na jego moc. To ona powie nam, czy urządzenie może skutecznie ochłodzić wybrany pokój. Przyjmuje się, że na 10 metrów kwadratowych powinien przypadać 1 kW mocy urządzenia. Wartość tę trzeba zwiększyć, jeśli mieszkanie jest wyjątkowo wysokie, mocno nasłonecznione, a także gdy pracują w nim maszyny i urządzenia nagrzewające wnętrze.

Jaki klimatyzator pokojowy jest najlepszy? Sterowanie i funkcje

Każdy najlepszy klimatyzator pokojowy powinien mieć tryb automatyczny. Ustawiamy temperaturę, jaka nas interesuje, a on dopasowuje nadmuch i chłodzenie do warunków w mieszkaniu. Jednak nie zawsze takie automatyczne ustawienia nam pasują; czasem chcemy je zmienić. Wtedy nie musimy wstawać z miejsca. Dobry klimatyzator pokojowy może być bowiem sterowany na odległość, za pomocą pilota lub aplikacji w naszym smartfonie.

Jeśli chodzi o dodatkowe atuty, takie urządzenie może posiadać dotykowy wyświetlacz zamiast tradycyjnych przycisków. Bywa, że posiada filtry powietrza, które trzeba regularnie wymieniać. Jeśli wybierzemy dobry klimatyzator pokojowy z filtrem HEPA, nie musimy już inwestować w oczyszczacz powietrza.

Najlepszy klimatyzator pokojowy
Najlepszy klimatyzator pokojowy

Gdzie kupić klimatyzator pokojowy?

Pozostaje jeszcze jedna kwestia, czyli sam zakup. Gdzie kupić dobry klimatyzator pokojowy? Najłatwiej dorwać go w dużych marketach z AGD i budowlanych. Jest też dostępny w mniejszych sklepach. Nie musimy go jednak dobierać na własną rękę, może się tym zająć profesjonalna firma. Dokona ona stosownych pomiarów i obliczeń. Producenci oferujący takie urządzenia to na przykład Kalorik, Dyson, Electrolux, Whirlpool, Samsung, Adler i inni.

Cena klimatyzatora pokojowego

Ile kosztuje klimatyzator pokojowy? Jego cena zależy od rodzaju i parametrów. Najtańszy model jesteśmy w stanie dorwać już za 800 zł. Najdroższy to koszt nawet powyżej 5000 zł. Nie obawiajmy się jednak – pomiędzy tymi kwotami jest jeszcze sporo pośrednich możliwości.

Klimatyzator pokojowy – opinie

Osoby, które raz zaznały dobrodziejstw klimatyzacji, nie będą chciały z niej zrezygnować. A co Was skłania do zakupu? Dlaczego planujecie montaż takiego urządzenia? Koniecznie dajcie znać – czekamy na opinie o klimatyzatorach pokojowych.

Klimatyzator pokojowy / Ranking najlepszych

Opinie są ważne także przy zakupie urządzenia, jednak nie musicie poświęcać czasu na czytanie ich wszystkich. Zrobiliśmy to za Was: poniżej znajdziecie ranking najlepszych klimatyzatorów pokojowych. Sięgając po nie, macie pewność sprawdzonych i polecanych urządzeń.

Dodaj opinie na forum