Lornetka 8×40

Lornetka 8×40 to niewielkich rozmiarów gadżet, zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Ten gadżet może używać każdy, dla kogo ważne jest obcowanie z naturą, ale na odległość. Gdy chcemy zachować pewien dystans, gdy nie chcemy straszyć zwierząt, czy nie deptać chronionej części obszaru. Ale interesuje nas, by zobaczyć coś z bliska. Wtedy to taka lornetka 8×40 jest idealnym rozwiązaniem. I nie tylko podczas obserwacji natury, bo można ją mieć ze sobą na koncertach czy innych wydarzeniach kulturalnych oraz sportowych, by widzieć to, co dzieje się w oddali. Przed zakupem jednak warto dowiedzieć się więcej.

To jaka lornetka 8×40 jest najlepsza? Dlaczego właśnie takie wymiary? Co one oznaczają? Kiedy warto kupić taką lornetkę? Czym się ona wyróżnia na tle innych? Czy na coś konkretnego musimy zwrócić uwagę? Nurtujące pytania? U nas czekają na Was odpowiedzi na nie. Zapraszamy do naszej lektury, wszystko, co ważne macie w jednym miejscu. Zobaczcie sami, co wybrać i dlaczego warto. A w sekcji komentarzy czekamy na Wasze opinie!

Jak działa lornetka 8×40?

Zapewne zastanawiacie się, jak działa lornetka 8×40. Czyli co oznaczają jej parametry. W tym wypadku raczej nie są to duże rozmiary, zatem idealnie sprawdzi si w przypadku nie wielkich odległości. Mogą z takiej lornetki korzystać wszyscy, którzy chcą zobaczyć więcej. Mamy tu parametry „8×40” i co one oznaczają? Przede wszystkim jest to 8-krotne powiększenie obrazu. Przykładowe obliczenie – obserwujemy zwierzątko, które jest od nas oddalone o 100m. Powiększenie to 8, A więc 100:8 to 12, 5 czyli o tyle metrów mamy wrażenie, że znajduje się od nas zwierzątko.

A co zatem oznacza liczba 40? Ten parametr oznacza średnicę obiektywu. Czyli w naszym przypadku wynosi ona 40 mm. Oznacza to, że im większa średnica obiektywu, tym jaśniejszy obraz widzimy. (mając na uwadze to samo oświetlenie). 40 mm to bardzo optymalny parametr. I pamiętajmy, że im większa lornetka, tym większy ciężar, a zależy, co chcemy obserwować i przez jaki okres czasu.

Lornetka 8x40
Lornetka 8×40 / Ranking, opinie i cena

Jaką lornetkę 8×40 wybrać i kupić?

To jaka ta lornetka 8×40 jest najlepsza? Którą wybrać? Musicie sobie to przemyśleć, czego oczekujecie. Wtedy łatwiej jest podjąć decyzję, tak samo jak zwrócenie uwagi na kilka istotnych kwestii. Nie kupujmy kota w worku. Dowiedzmy się najważniejszych informacji, które ułatwią nam wybór, dlatego oprócz przemyśleć, przeanalizujmy cechy tego produktu. A do najważniejszych należą m. in.:

  • rozmiar i budowa,
  • regulacje,
  • pole widzenia,
  • powłoki antyrefleksyjne.

Polecamy: Lornetka 10×25

Rozmiar i budowa lornetki 8×40

Na początek warto zacząć od sprawdzenia, jak duża jest ta lornetka 8×40 i jaka jest jej budowa. Na pewno musi być wytrzymała i solidna. Taka, by nic się jej nie stało nawet w trudnych warunkach. Zwykle modele „8×40” cechują się niewielkimi parametrami, zatem bardzo łatwo można je schować do plecaków, a nawet w specjalne etui ochronne. Zwłaszcza musimy zawsze chronić szkiełka.

Jeśli wrócimy do budowy lornetki 8×40 to powinna być ona ergonomiczna, dopasowana do ręki, dlatego też wybierzmy model, który ma wstawki z elementami materiału antypoślizgowego. Wtedy to żadna pogoda nas nie zaskoczy, czy to deszcz czy pot, a lorneta z rąk nam nie wypadnie i się nie zepsuje. A do tego jej mała waga, zwykle waha się między 350 g a 500 g, w zależności od modelu.

Jaka lornetka 8x40
Jaka lornetka 8×40? Sprawdź!

Regulacje w lornetce 8×40

Dlaczego regulacje w lornetce 8×40 są istotne? Przede wszystkim dlatego, że każdy z nas jest inny, obserwujemy inne rzeczy, występują różne warunki atmosferyczne, itd. Dzięki takim regulacjom lornetka jest dość uniwersalnym sprzętem, bo możemy na przykład dopasować ostrość, często też możemy zmienić rozstaw szerokości soczewek, co daje wiele możliwości. Każdy może dopasować lornetkę do własnych potrzeb.

Pole widzenia lornetki 8×40

Bardzo ważnym elementem jest pole widzenia lornetki 8×40. To obraz,jaki widzimy przez nią, a wielkość pola można podać w jednostkach kątowych, czyli stopniach lub liniowych, czyli metry. Tu nie podamy Wam konkretnie parametrów, bowiem każdy model oferuje swoje rozwiązania, zależy to też od producenta. Dlatego sprawdzajcie uważnie opisy lornetek.

Powłoka antyrefleksyjna w lornetce 8×40

Nie zapomnijmy, że dobra lornetka 8×40 oferuje nam specjalna powłokę antyrefleksyjną, która przyklejona jest do obiektywu, a dokładnie na szkłach. Dzięki temu zyskujemy jeszcze większy komfort, że nie odstraszymy zwierząt tym, że promienie nam się odbiją od szkła. To pozwoli nam używać lornetki w dowolnych chwilach, nawet latem, w bardzo słoneczne dni. Takie powłoki to lepsza widoczność na słońcu, sprawdzajmy jednak dokładnie ich jakość podaną przez producenta na opakowaniu.

Może Cię zainteresować: Lornetka 20×60

Najlepsza lornetka 8×40

Najlepsza lornetka 8×40 to taka, która cechuje się nie tylko jakością, ale przede wszystkim odpowiednimi parametrami. Tak, aby można ją było ze sobą zabrać, by nie ciążyła nam w rękach. Musi mieć też odpowiednią budowę oraz obudowę, wykonaną z solidnych materiałów, odpornych na urazy, zadrapania, ale przede wszystkim pęknięcia czy zalanie wodą. Warto by była odporna na pyłki i kurze. Zawsze chrońmy najbardziej szkiełka, bo to dzięki nim widzimy wszystko bliżej. Przydatne jest etui ochronne dołączone do zestawu. A oprócz tego sprawdzajmy, czy dany model posiada powłoki antyrefleksyjne, które odbijają promienie światła. Przy tym nie odstraszamy zwierząt, ni straszymy ich, czy podczas widowisk promienie nie odbijają się na innych ludzi.

Najlepsza lornetka 8x40
Najlepsza lornetka 8×40

Gdzie kupić lornetkę 8×40?

Dobra lornetka 8×40 jest dostępna w wielu sklepach, szczególnie jeśli chodzi o stacjonarne to z pewnością militarne, z akcesoriami myśliwskimi, ale przede wszystkim markety turystyczne. Wszędzie tu możemy przyjść, dotknąć i przetestować lornetki, sprawdzić, która z nich jest najbardziej dopasowana do nas. Oczywiście zakupu można też dokonać internetowo, gdzie wybór jest największy.

A jeśli chodzi o producentów to do znanych zaliczają się: Nikon, Celestron, Braun, Delta, Praktica, Blackfire oraz inni.

Cena lornetki 8×40

A ile kosztuje dobra lornetka 8×40? To pojęcie dość względne, bo zależy, co dla nas oznacza słowo „dobry”, a cena zależna jest też od wielu czynników, jak jakość, marka, wielkość, dodatki, itd. Dlatego warto się rozejrzeć pomiędzy najtańszymi za 130 zł lub tańszymi za 180 zł do 200 zł oraz najdroższym do 300 zł.

A może: Lornetka 25×100 ?

Lornetka 8×40 – opinie

A Wy jaką lornetkę 8×40 kupujecie? I czym się wtedy kierujecie? Czym się ona wyróżnia na tle innych? Czy ma cechy szczególne? A jakie są jej zalety? Czy zauważyliście też wady? Na co warto szczególnie zwrócić uwagę Waszym zdaniem? Czy mieliście już jakieś doświadczenie z lornetką? Jeśli tak, to co możecie polecić innym? Czekamy na Wasze opinie podane w komentarzach!

Lornetka 8×40 / Ranking najlepszych

Obserwacja zwierząt, ogółem natury czy tez tego, co dzieje się wokół nas jest nadal modne, a nawet coraz popularniejsze. Jednak zawsze musimy być do tego odpowiednio przygotowani, dlatego stworzyliśmy dla Was ranking najlepszych lornetek 8×40. W tym zestawieniu czekają na Was same plecenia, sprawdzone modele wraz z dokładnym opisem i ceną. Dlatego nie możecie przegapić takiej okazji! Zapraszamy!

Dodaj opinie na forum