Lornetka 10×25

Lornetka 10×25 to niezbędny gadżet dla każdego, kto szuka typowo dziennego gadżetu, bowiem lornetka pozwala nam zobaczyć to, co jest w oddali. Szczególnie w podróżach, często tych górskich wędrówkach się przydaje, gdy nie mamy możliwości podejść bliżej. Lub też jesteśmy na terenie parku i nie można na dany teren wejść a chcemy zobaczyć coś z bliska. Wtedy się przydaje taki gadżet, który przybliża nam dany obiekt do pewnej odległości, oczywiście liczy się, by obraz był wyraźny. A to zadanie tego sprzętu, dlatego warto go dobrze wybrać, by ni żałować decyzji. A z nami na pewno Wam się uda.

To jaką lornetkę 10×25 kupić? I dlaczego właśnie tą? Czym się wyróżnia? Czym charakteryzuje? Co dokładnie oznaczają liczy przy niej? Warto wiedzieć więcej, szczególni przed zakupem, by nie wyrzucić pieniędzy w błoto. Zatem zapraszamy Was do lektury, gdzie zebraliśmy w jednym miejscu najważniejsze informacje. Możecie skorzystać z porad, rankingu najlepszych a nawet pozostawić własne opinie w tym temacie!

Lornetka 10×25 Ranking
Jaka Lornetka 10×25?
Ranking najlepszych >>>

Jak działa lornetka 10×25?

Na samym początku warto sobie dokładnie wyjaśnić, jak działa lornetka 10×25, szczególnie gdy jeszcze z takiej nie korzystaliśmy. Jak dobrze wiemy każda lornetka ma za zadanie przybliżyć nam coś (obiekt, krajobraz, roślinność, itd), co jest daleko od nas. Czasem nie mamy możliwości podejść bliżej (tereny górskie, parki, obszary chronione lub by po prostu nie spłoszyć zwierząt). Dlaczego lornetka 10×25? Pierwsza liczba 10 oznacza powiększenie jakie zyskujemy. W tym wypadku 10 krotne. Jeśli coś jest od nas oddalone o 100 metrów, to przez lornetkę zobaczymy to tak, jakby było tylko 10 metrów od nas.

Lornetka 10x25
Lornetka 10×25 / Ranking, Opinie, Cena

Jaką lornetkę 10×25 wybrać i kupić?

Zanim od razu udamy się do sklepu, warto swój wybór dobrze przemyśleć i w ogóle jakiś mieć. To dlatego, że modeli na rynku jest bardzo dużo. A nie wszystkie są takie same i nie warto kupić źle (czyli za drogo a słaba jakość nas rozczaruje). Kiedy wiemy czego chcemy to jest znacznie łatwiej. Tak więc przyjrzyjmy się istotnym cechom lornetki, takim jak:

  1. rozmiar i obudowa,
  2. średnica obiektywu,
  3. pole widzenia,
  4. powłoka antyrefleksyjna,
  5. sprawność zmierzchowa.

Rozmiar i obudowa lornetki 10×25

Zdecydowanie ważnym punktem jest sprawdzenie rozmiaru oraz obudowy lornetki 10×25. Choćby dlatego, że zabieramy ją ze sobą w różne miejsca, czyli musi być lekka, by nam nie ciążyć. Ale i odpowiednio zbudowana, by od razu się nie zepsuła. Na pewno musi być odporna na różnego rodzaju pyłki oraz wodę. Powinna cechować się też solidną obudową n wypadek upadku oraz specjalnym etui, zwłaszcza na soczewki. One są bardzo delikatne a każda ryska mogłaby zepsuć nam jakość obrazu.

Sprawdź: Lornetka 20×60

Średnica obiektywu lornetki 10×25

Następną ważną cechą jest średnica obiektywu lornetki 10×25. Tu zwykle dobieramy ten parametr według własnych potrzeb, al i miejsca czy pory roku a nawet dnia, w jakich będziemy ją użytkować. Im na większą średnic si zdecydujemy, tym więcej światła ona przepuszcza, czyli nadaje się do ciemnych dni, nawet niektóre na nocne polowania. Jednak w tym przypadku mamy średnicę obiektywu na poziomie 25. Czyli to jest 25 mm – typowo dzienna lornetka. Przepuszcza ona mniej światła, więc nocą trudniej byłoby cokolwiek zobaczyć, szczególnie przy dostępnie słabego światła np. tylko księżyca. A to dlatego, że źrenica wyjściowa wynosi tylko 2,5 mm.

Jaka lornetka 10x25
Jaka lornetka 10×25? – Cena, Opinie oraz Ranking

Pole widzenia lornetki 10×25

Kolejnym dość istotnym elementem jest pole widzenia przez lornetkę 10×25. jest to odpowiedni szeroki kąt, dzięki któremu możemy podziwiać dany krajobraz w danym wymiarze. W przypadku, gdy zawsze na przodzie mamy 10 oznacza to pole mniej więcej 100 metrów na 1000 metrów pola. I to, co już omawialiśmy, czyli widzimy dany krajobraz w odległości 10 metrów od nas, choć w rzeczywistości znajduje się na 100 metrach.

Powłoka antyrefleksyjna lornetki 10×25

Ale na pewno zainteresuje nas powłoka antyrefleksyjna lornetki 10×25, jeśli ma ona właśnie takie wymiary, czyli jest wersją dzienną. To oznacza, że warto się zaopatrzyć w taki dodatek, gdyż zwierzęta bardzo silnie reagują na każdy szelest, hałas, a także światło. Od lornetki mogą odbijać się promienie słońca i płoszyć zwierzęta. Ale też jest to wygodne podczas wędrówek czy w miejscach, gdzie przebywamy z ludźmi. Wtedy to także ich nie narażamy na oślepienie takim odbijającym się promieniem. Bardzo dobre modele są nam w stanie zaoferować nawet kilka warstw takiej powłoki, dla jak najlepszego efektu.

Polecamy: Lornetka 25×100

Sprawność zmierzchowa lornetki 10×25

Na koniec warto wspomnieć o temacie, jakim jest sprawność zmierzchowa lornetki 10×25. Niestety jak się nie trudno domyślić, w tym przypadku mamy ją raczej słabą. Biorą pod uwagę to, co omówiliśmy już wcześniej. Mają wymiary 25 mm dostaje się mnij światła, a więc lornetka 10×25 nie nadaje się na bardzo ciemne tereny. Ale warto to dokładnie sprawdzić, względem danego producenta. A jak? Oszacujemy go na podstawie danych, jakie mamy na opakowaniu. Ten parametr da nam informację, czy dana lornetka 10×25 nadaje się w mrok, czy jednak nie.

Najlepsza lornetka 10×25

Najlepsza lornetka 10×25 to taka, która cechuje się odpowiednią jakością. Przede wszystkim jest lekka, ale i wytrzymała. Idealna w podróże, do obserwacji, itp. Powinna być pyłko- i wodoodporna, gdyż nigdy nie wiemy, jak dokładnie będzie wyglądał teren oraz jaka będzie pogoda. Na pewno też musimy sprawdzić czy dany model sprawdzi się w naszych warunkach. A także czy taka odległość będzie nam pasować. Tym samym przy okazji zdecydujemy się na model z powłoką antyrefleksyjną, by czasem nie odstraszyć zwierząt odbijającym się światłem. I sprawdźmy dostępne regulacje.

Najlepsza lornetka 10x25
Najlepsza lornetka 10×25

Gdzie kupić lornetkę 10×25?

Dobra lornetka 10×25 dostępna jest w wielu sklepach internetowych, jednak nieco mniej stacjonarnych. W pierwszym miejscu mamy spory wybór. Jeśli chodzi o sklepy to na pewno znajdziemy je w myśliwskich, militarnych czy też w marketach RTV. Skorzystamy z pomocy doradcy klienta, dotkniemy ją i dobrze dopasujemy. A jeśli chodzi o producentów to na pewno zaliczyć tu możemy m. in.: Mil-Tec, Braun, Bresser, Nikon oraz inni.

Zobacz także: Lornetka 8×30

Cena lornetki 10×25

A ile kosztuje dobra lornetka 10×25? Na pewno nie jest to aż tak kosztowny wydatek, jakby się mogło wydawać. Warto jednak przejrzeć różne opcje, bo cena może się różnić w zależności od producenta wielkości i dodatków w zestawie. Zwykle cena zaczyna się od około 70 zł a kończy na 115 zł.

Lornetka 10×25 – opinie

A co Wy nam powiecie w tym temacie? Jaką lornetkę 10×25 kupić? Od jakiego producenta i w jakiej cenie? Czym w ogóle się wyróżnia? Jakie cechy charakterystyczne posiada? Do czego chcecie jej używać, w jakich sytuacjach? Czy warto w nią inwestować? Co możecie powiedzieć w tym temacie? Czekamy z niecierpliwością na Wasz wszelkie opinie!

Lornetka 10×25 / Ranking najlepszych

Nadal chcemy mieć kontakt z naturą, jednak wiadomo, że czasem jest to utrudnione. Chyba, że mamy ze sobą odpowiedni sprzęt, choćby taki jak w rankingu najlepszych lornetek 10×25. Zobaczcie sami, co polecają inni czytelnicy. Każdy produkt zawiera swój opis, cenę oraz jest sprawdzony i godny zakupu. Więc nie traćcie czasu, zanim inni Was wyprzedzą!

Dodaj opinie na forum