Smartfon dla seniora to bardzo przydatny gadżet dla osoby starszej. Jest to inteligentny telefon, dotykowy wraz z wieloma funkcjami. Jednak każdy musi wiedzieć, ile i jakie funkcje będą dla niego przydatne. Wybór jest dość duży, jednak musi być dopasowany pod nasze umiejętności. Tak, aby smartfon był przydatny, a nie odwrotnie. Jeśli wybierzemy odpowiedni, może dać nam wiele korzyści, mamy wszystko w jednym urządzeniu, a urządzenie w jednej ręce. A do tego możemy poczuć się młodziej, bo mamy nowoczesny gadżet. Warto zatem zapoznać się z tym tematem, szczególnie, jeśli niewiele o nim wiemy.
Jaki smartfon dla seniora wybrać? Najlepiej taki, który się sprawdzi. Na co zwrócić więc uwagę? Co jest ważne? Co potrzebuje osoba starsza? Czym się wyróżnia taki telefon? Co powinien posiadać? Wiele pytań? W naszym poniższym artykule znajdziecie na nie informacje. Przygotowaliśmy dla Was wiele informacji,porad oraz przykładów. Zobaczcie sami! Zapraszamy do rankingu najlepszych oraz do sekcji komentarzy! A teraz czas na lekturę!
Jaki smartfon dla seniora wybrać i kupić?
Żeby osoba starsza dobrze czuła się w dzisiejszych czasach, powinna względnie nadążać za nowościami. Przede wszystkim ważne jest aby miała smartfon dla seniora. Czyli sprzęt nowoczesny, inteligenty telefon, lecz dopasowany do jej umiejętności. Zatem zastanówmy się, jakie to są te nasze umiejętności, czego potrzebujemy a co byłoby fajnie mieć. Szczególnie podczas zakupów zwróćmy uwagę na te kilka elementów:
- parametry,
- wyświetlacz,
- procesor,
- bateria,
- aparat.
Parametry smartfona dla seniora
Oczywiście pierwsze co, to musimy dopasować smartfon dla seniora, a dokładniej jego wielkość. Bowiem każdy senior widzi inaczej, czy to w okularach czy bez, ale każdy z nas ma inne preferencje. I nie chodzi tu tylko o ekran, ale ogólnie o całość. Dobry smartfon dla seniora powinien dobrze leżeć w ręce, nie być za duży. Ale też zbyt mały. Powinien idealnie leżeć w ręce, także pod względem ciężkości.
Dobry telefon w przypadku osób starszych to przekątna około 5 cali. Wtedy telefon waży jakieś do 200 g, a pasuje do ręki, jest nie duży, ale ma dość duży ekran, abyśmy wszystko wdzieli wyraźnie. Oczywiście ekran jest w pełni dotykowy. I jest to też odpowiednia wielkość, abyśmy poradzili sobie ze zmianą ustawień poprzez dotykanie ekranu palcem.
Sprawdź: Tablet dla seniora
Wyświetlacz smartfona dla seniora
Każdy smartfon dla seniora powinien cechować się odpowiednio dużym wyświetlaczem, co już wspominaliśmy wyżej. Oczywiście w sklepach znajdziemy różne wielkości, jednak dla seniora najważniejszy może okazać się interfejs. Zwykle osoby starsze nie potrzebują dużej ilości funkcji.
W przypadku średniej wielkości wyświetlaczy, najczęściej używane funkcje powinny być dostępne natychmiast na głównym ekranie w postaci ikonek. Wielkość liter powinna być ustawiona czy także jasność ekranu. Warto też zwrócić uwagę na tapetę, by nie była zbyt rażąca w oczy a także by nie była zbyt ciemna. Wyświetlacz na stronie głównej powinien być przejrzysty.
Zwykle w tego typu modelach spodziewać się możemy rozdzielczości obrazu na poziomie HD, gdyż ekran nie jest aż tak duży a sam telefon nie jest drogi. Ma więc pospolite cechy, właśnie jakość obrazu na poziomie do 960×480 pikseli, co seniorom w zupełności starczy.
Procesor w smartfonie dla seniora
Warto zwrócić uwagę na ważny element jakim jest procesor w smartfonie dla seniora. Ten parametr odpowiedzialny jest za jakość działania całego urządzenia. Przede wszystkim oznacza, ile aplikacji może działać jednocześnie, żeby całość ze sobą współgrała. Jak wiemy seniorzy nie potrzebują wiele. Dlatego w zupełności wystarczy procesor 2 czy chociażby 4 rdzeniowy.
Bateria w smartfonie dla seniora
Kolejny ważny punkt do sprawdzenia, to bateria w smartfonie dla seniora. Dlaczego to wany element? Bo odpowiada za długość działania telefonu. Oczywiście senior nie korzysta z wielu funkcji, jednak ważne jest dla niego, aby smartfon działał długo. Czasami mogą pojawić się problemy z pamięcią, czyli zapominamy, by naładować telefon. Im dłużej będzie on funkcjonował na jednym ładowaniu, tym lepiej.
Pamiętajmy, że osoba starsza nie używa tyle telefonu, co młodzi. Więc w zupełności wystarczy parametr – pojemność akumulatora na poziomie 2000 mAh. Choć pamiętajmy, że na poziom zużycia baterii mogą wpływać różne czynniki, chociażby warunki atmosferyczne pasujące za oknem, jasność ekranu, wiek telefonu czy też jakie są używane aplikacje i to jak często są one używane.
Aparat w smartfonie dla seniora
Także smartfon dla seniora może być wyposażony w aparat, jak każdy inny smartfon w tych czasach. Teraz to podstawowa funkcja. Senior może wykonywać zdjęcia oraz filmy, zwykle w rozdzielczości 5 Mpix tylnym aparatem. Ale posiada też przedni „do selfie”, najczęściej są to 2 Mpix.
Zobacz także: Słuchawki bezprzewodowe do tv dla seniora
Najlepszy smartfon dla seniora
Najlepszy smartfon dla seniora to taki telefon, który cechuje się dobrymi parametrami, dopasowanymi do wieku oraz umiejętności. Przede wszystkim musi być on prosty w obsłudze, taki, by zmieścił się w ręce, miał wyraźny obraz, dopasowaną jasność, wielkość liter oraz przydane funkcje. A ważne funkcje łatwo dostępne. Pamiętajmy, że seniorom może być trudniej nauczyć się obsługi takiego telefonu, więc musi być on na prawdę nieskomplikowany. Warto zainwestować w ciekawą obudowę, a przy tym jednocześnie będzie to etui ochronne na wypadek upadku telefonu. Tak samo jak ważne jest szkło ochronne.
Gdzie kupić smartfon dla seniora?
Dobry smartfon dla seniora kupimy w różnych sklepach. Najlepiej udać się do stacjonarnych np. z telefonami, do operatora sieci komórkowej czy też do marketów RTV. Tam znajdziemy wiele ciekawych modeli, które możemy na żywo porównać, dotknąć, potrzymać, sprawdzić. A także skorzystać z porad doradcy klienta. Oczywiście zakupu można też dokonać w sklepach internetowych.
Do znanych producentów zaliczamy: Alcatel, Cubot, Olimpia, Nokia, Realme, Xiaomi oraz inni.
Cena smartfona dla seniora
A ile kosztuje taki dobry smartfon dla seniora? Oczywiście nawet telefon dla osoby starszej będzie się różnić pod względem funkcji czy parametrów. Dlatego też jego cena będzie różna. Dokładnie więc sprawdzajmy dostępne opcje. Te najtańsze kosztują zwykle niecałe 300 zł. Z kolei najdroższe nawet do 500 zł.
A może: Smartband dla seniora ?
Smartfon dla seniora – opinie
Chcemy teraz wiedzieć, co Wy o tym wszystkim sądzicie? Jaki smartfon dla seniora jest godny uwagi? Który model jest według Was najlepszy? Czym się wyróżniają? Czym się powinny charakteryzować takie telefony? Jakie funkcje koniecznie muszą mieć? Na co szczególnie zwrócić uwagę? Jaki model Wy polecacie i dlaczego? Dlaczego ma według Was plusy? Gdzie kupić? Jaka cena jest odpowiednia? Na Wasze opinie czekamy w sekcji komentarzy!
Smartfon dla seniora / Ranking najlepszych
W dzisiejszych czasach nie sposób żyć bez telefonu. I wielu seniorów się o tym przekonuje. Dlatego oni także chętnie korzystają z nowości, jednak dopasowanych do ich możliwości. Jeśli i Wy nie wiecie na co się zdecydować – przedstawiamy nasz ranking najlepszych smartfonów dla seniora. Znajdziecie w nim wiele polecanych modeli, wraz z opisem i aktualną ceną. Zobaczcie sami, co warto kupić, już teraz!