Tablet dla seniora

Tablet dla seniora to doskonałe urządzenie mobilne, które sprawdzi się we współpracy z niemal każdą starszą osobą. Jest on większy od smartfonu, dzięki czemu obraz na nim pozostaje lepiej widoczny, a przy tym wciąż łatwo go przenosić ze względu na niewielką wagę. Obecnie coraz częściej nasze babcie i nasi dziadkowie decydują się na naukę korzystania z urządzeń mobilnych, jednak by poszła ona gładko, warto zainwestować w odpowiednie urządzenie.

Tę ostatnią kwestię pozostawcie nam. W naszym poradniku podpowiadamy, jaki tablet dla seniora jest najlepszy i które parametry o tym decydują. Prezentujemy też ranking polecanych urządzeń w tej kategorii, dlatego już teraz zapraszamy do lektury.

Tablet dla seniora Ranking
Jaki Tablet dla seniora?
Ranking najlepszych >>>

Czy warto kupić tablet dla seniora?

Nieważne, czy kupujemy tablet dla seniora na prezent, czy też dla siebie, czasem zastanawiamy się, czy nie lepiej dopłacić kilkaset złotych i zainwestować w podstawowy laptop. Mniejsze urządzenie mobilne ma jednak przewagę, jeśli chodzi o wygodę użytkowania – można to robić właściwie wszędzie, w fotelu, na łóżku czy kanapie, na zewnątrz. Z laptopa zaś niewygodnie korzysta się na kolanach, jest on również cięższy. Na tablet dla seniora znajdziemy całkiem sporo aplikacji, również tych dedykowanych osobom ze słabym wzrokiem, słuchem czy innymi problemami ze zdrowiem. Jego wadą jest właściwie jedynie brak klawiatury, jednak i tę w razie potrzeby można do niego podłączyć.

Ale czy w ogóle warto inwestować w nowe technologie, skoro niemal całe życie obywaliśmy się bez nich? Okazuje się, że jak najbardziej! Dobry tablet dla seniora może stać się jego oknem na świat. I to nie tylko w przypadku osób, które mają ograniczoną możliwość wychodzenia na zewnątrz. Zasoby Internetu pozwalają wyszukać ciekawe przepisy, nauczyć się nowego hobby, porozmawiać z dziećmi lub wnukami na wideokonferencji, lub też po prostu skorzystać z szerokiej oferty aplikacji rozrywkowych.

Tablet dla seniora
Tablet dla seniora / Jaki wybrać? Gdzie kupić? Ranking, opinie i cena

Jaki tablet dla seniora wybrać i kupić?

By znaleźć najlepszy tablet dla seniora, nie trzeba się skupiać na jego podzespołach i szczegółowych parametrach. Starsza osoba zazwyczaj nie ma potrzeby grania w najnowsze tytuły ani wykorzystywania skomplikowanych programów.

Wystarczy, że pod uwagę weźmiemy takie cechy urządzenia, jak:

  1. Przekątna ekranu,
  2. System operacyjny,
  3. Płynność działania,
  4. Aparat,
  5. Bateria i pamięć.

Zobacz też jaki tablet do 500 zł wybrać?

Przekątna ekranu w tablecie dla seniora

Szeroka oferta na rynku sprawia, że czasem łatwo się pogubić i nie do końca wiemy, jaki tablet dla seniora jest najlepszy. Pierwszy parametr, który powinniśmy wziąć pod uwagę, ocenimy już na pierwszy rzut oka. Im większy ekran, tym łatwiej obsługiwać urządzenie, ponieważ można ustawić większe litery. Osoba starsza często ma problem z precyzyjnym trafianiem w wybrane miejsce na wyświetlaczu – jeśli jest taka potrzeba, zawsze można wykorzystać ergonomiczny rysik.

Wielkość ekranu w tablecie dla seniora podaje się w calach i wartość ta określa przekątną wyświetlacza. Optymalnym rozmiarem dla przeciętnej osoby starszej będzie tablet około 10-calowy. Jeśli jednak nasz senior jest aktywny, zamierza spacerować ze swoim sprzętem lub dużo podróżować nim komunikacją miejską czy innymi środkami transportu, zdecydujmy się na nieco mniejsze urządzenie. Taki tablet dla seniora będzie lżejszy i bardziej poręczny.

Jaki Tablet dla seniora
Jaki Tablet dla seniora wybrać i kupić? Ranking, opinie i cena

System operacyjny w tablecie dla seniora

W naszych warunkach najbardziej polecanym systemem urządzeń mobilnych, w tym tabletów dla seniora, jest Android. Decyduje o tym jego popularność. Dzięki temu, że korzysta z niego tak wielu użytkowników, mamy dostęp do tysięcy aplikacji, od programów lojalnościowych ulubionych sklepów, poprzez notatniki do zapisywania pomiarów ciśnienia i cukru, aż po gry, aplikacje do oglądania filmów i inne rozrywki. Do tego Android jest niezwykle intuicyjny w obsłudze.

Często polecanym systemem jest także iOS, stosowany wyłącznie w produktach Apple. Również wyróżnia się prostą obsługą, a do tego stabilnością i płynnością działania oraz mniejszym narażeniem na ataki hakerskie. Wybór aplikacji jest niewiele mniejszy, jednak tym, co najczęściej nas odstrasza, jest jego cena. Tablety dla seniora firmy Apple są bowiem znacząco droższe.

Zobacz także jak wybrać najlepszy laptop do 3000 zł.

Płynność działania tabletu dla seniora

Obiecaliśmy, że nie będziemy się skupiać na szczegółowych podzespołach sprzętu, ale o dwóch najważniejszych nie sposób nie wspomnieć. Najlepszy tablet dla seniora musi działać płynnie i niezawodnie, tak by nawet kilka aplikacji otwartych jednocześnie nie doprowadziło do jego zacinania się. Odpowiada za to odpowiedni procesor – im więcej rdzeni, tym lepszy. Za minimum uznajemy procesor czterordzeniowy. Do tego możliwie największa pojemność pamięci RAM, licząca sobie co najmniej 3 GB. Dzięki temu nasz tablet dla seniora będzie niezawodny.

Aparat w tablecie dla seniora

Wspomnieliśmy już, że dzięki takiemu urządzeniu starsza osoba może odkryć nowe hobby lub kontaktować się z bliskimi. Polecamy więc wybrać dobry tablet dla seniora z aparatem. Być może podstawowy kurs fotografii sprawi, że właściciel sprzętu chętnie będzie dokumentował w ten sposób otaczający go świat. Z kolei aparat przedni przyda się do wideorozmów przez popularne komunikatory, tak by obie strony nawzajem się widziały. Im większa rozdzielczość aparatu, tym lepszą uzyskamy jakość zdjęć i wideo.

Bateria i pamięć w tablecie dla seniora

Czym jeszcze wyróżnia się dobry tablet dla seniora? Starsza osoba, która dotychczas nie miała do czynienia z nowymi technologiami, może potrzebować nieco większej pamięci, gdyż nie jest nauczona na bieżąco kasować niepotrzebnych plików. Z reguły seniorom zależy jednak przede wszystkim na wytrzymałej baterii. W skrócie, im większa pojemność, tym dłużej poradzimy sobie bez ładowania, jednak wszystko zależy od wielkości ekranu, jego jasności oraz uruchamianych aplikacji. Warto więc, oprócz tabletu dla seniora, dokupić jeszcze dobry powerbank.

Jaki tablet dla seniora jest najlepszy?

Odpowiedź na pytanie, jaki tablet dla seniora jest najlepszy, zależy przede wszystkim od kwoty, jaką chcemy przeznaczyć, a także naszych wymagań. Warto wybrać sprzęt, do którego włożymy kartę SIM. Dzięki temu starsza osoba nie potrzebuje dodatkowo telefonu, może odbierać połączenia i korzystać z Internetu od operatora sieci. Ponadto, zainwestujmy w trwałość sprzętu, wybierzmy model ze wzmocnioną obudową i ekranem typu Gorilla Glass, a najlepiej dodatkowo przyklejmy na niego szkło hartowane oraz dokupmy solidne etui.

Najlepszy Tablet dla seniora
Najlepszy Tablet dla seniora

Gdzie kupić tablet dla seniora?

Nie musimy się martwić tym, gdzie kupić dobry tablet dla seniora. Oferty znajdziemy na każdym kroku, od dużych marketów z elektroniką, poprzez operatora sieci komórkowej, salon konkretnej marki aż po sklepy internetowe. Producenci podobnego sprzętu to na przykład Lenovo, Samsung, Apple, Xiaomi i inni.

Cena tabletu dla seniora

Podstawowy tablet dla seniora kupimy za mniej niż 400 zł. Taki sprzęt często w zupełności wystarczy. Jednak przy większym budżecie warto zainwestować w wygodę i dodatkowe funkcje, a za 500-2500 zł możemy zdobyć już bardzo przyzwoite urządzenie.

Tablet dla seniora – opinie

Nigdy nie jest za późno, by nauczyć się korzystać z urządzeń cyfrowych! Jesteśmy ciekawi Waszych historii – jeśli macie bliskich w zaawansowanym wieku, a może sami zaliczacie się już do tej grupy, dajcie znać, kiedy zaczęli się interesować technologią i w jaką stronę się to rozwinęło. Jakie funkcje czy udogodnienia to dla Was absolutne „must have”? Czekamy na Wasze opinie o tabletach dla seniora.

Tablet dla seniora / Ranking najlepszych

By jeszcze bardziej pomóc Wam w dokonaniu zakupu, przygotowaliśmy nie tylko poradnik, ale i zestawienie najbardziej polecanych modeli. Znajdziecie w nim tylko niezawodne propozycje o doskonałych opiniach. Prezentujemy więc ranking najlepszych tabletów dla seniora.

Dodaj opinie na forum