Drukarka 3D dla początkujących

Drukarka 3D dla początkujących to sprzęt, który powinien się cechować przede wszystkim łatwością obsługi. Wcale nie musi być tym najdroższym na rynku. Warto zauważyć, że to doprawdy niesamowite, iż tak zaawansowaną technologię mamy na wyciągnięcie ręki. Jeszcze dekadę temu nawet nie marzyliśmy o tym, by mieć w domu urządzenie tworzące trójwymiarowe kształty według naszego projektu właściwie z niczego, a dziś każdy może sobie pozwolić na to, by ustawić taki sprzęt w domu.

By jednak zakup przyniósł nam satysfakcję na wysokim poziomie, musimy się do niego przyłożyć. Postanowiliśmy oszczędzić Wam nieco czasu i przygotowaliśmy poradnik w pigułce. W prosty i szybki sposób wskazujemy, jaka drukarka 3D dla początkujących jest najlepsza oraz na co zwrócić uwagę przy jej zakupie.

Drukarka 3D dla początkujących Ranking
Jaka Drukarka 3D dla początkujących?
Ranking najlepszych >>>

Czym jest drukarka 3D dla początkujących?

Być może niektórzy zadają sobie pytanie, co to jest drukarka 3D dla początkujących? Warto więc zacząć od wyjaśnienia. Jest to urządzenie nieco przypominające zwykłą drukarkę, jednak zamiast zwykłych, płaskich obrazów, możemy stworzyć trójwymiarowe obiekty. Jest to możliwe, ponieważ urządzenie nakłada półpłynne tworzywo warstwa po warstwie, by uzyskać obiekt zgodny z projektem.

Drukarka 3D dla początkujących
Drukarka 3D dla początkujących / Opinie, cena i ranking najlepszych

Rodzaje drukarek 3D dla początkujących

Nim skupimy się na szczegółowych parametrach, warto zacząć od tego, że dobra drukarka 3D dla początkujących nazywana jest desktopową, czyli domową. Stanowi ona małą, tanią i łatwą w obsłudze alternatywę dla gigantycznych drukarek przemysłowych. Jednak nawet urządzenia do użytku domowego możemy podzielić na dwie podstawowe grupy:

  • SLS lub DLP – ich sposób działania jest bardzo podobny, wykorzystują tworzywa światłoutwardzalne oraz projektor lub laser w celu ich utrwalenia. Są mniej popularne, głównie ze względu na mniejsze możliwości, zwłaszcza jeśli chodzi o wielkość wydruku czy możliwe do użycia materiały.
  • FDM/FFF – to zdecydowanie popularniejszy typ drukarki 3D dla początkujących. Jako materiał wykorzystywane są tu termoplasty w formie filamentów, to znaczy cienkich żyłek nawijanych na szpulę. Gorąca głowica topi filament do półpłynnej postaci i nakłada go tak, by stworzyć zamierzony projekt. Po wszystkim, tworzywo stygnie, nabiera odpowiednich właściwości i staje się znacznie twardsze.

Zobacz też: Drukarka 3D do domu

Jaką drukarkę 3D dla początkujących wybrać?

Z tego podziału wynika, że najlepsza drukarka 3D dla początkujących reprezentuje typ FDM/FFF, dlatego właśnie nim głównie się zajmiemy. Na jakie parametry warto zwrócić uwagę? Do najważniejszych należą:

  1. Temperatura głowicy i stołu,
  2. Wielkość powierzchni roboczej,
  3. Wysokość warstwy,
  4. Łatwość montażu.

Drukarka 3D dla początkujących a temperatura głowicy i stołu

Nie oszukujmy się, nawet podstawowa drukarka 3D dla początkujących to dość drogi sprzęt. Nie ma więc sensu inwestować w model o małych możliwościach, który wkrótce, gdy nabierzemy doświadczenia, i tak będziemy chcieli wymienić na lepszy. Skoro już decydujemy się na taki wydatek, warto wybrać sprzęt dający nam szeroki katalog filamentów. Pytanie tylko – od czego to zależy?

Sprawdź także: Drukarka 3D do 1500 zł

Okazuje się, że najważniejsza kwestia, na którą musimy zwrócić uwagę, to temperatura osiągana przez głowicę urządzenia. Dobra drukarka 3D dla początkujących posiada szeroki zakres regulacji, sięgający nawet 250 stopni. Dzięki temu jesteśmy w stanie przetopić nawet droższe, bardziej wytrzymałe filamenty, które posłużą nam do przygotowania praktycznych wydruków. Niektóre tworzywa potrzebują także podgrzewanego stołu, aby druk do niego nie przywarł i się nie odkształcał. Przy okazji zerknijmy także na funkcję wentylacji. Niektóre filamenty, które potrzebują wysokiej temperatury, podczas topnienia wydzielają bowiem szkodliwe opary.

Jaka drukarka 3D dla początkujących
Jaka drukarka 3D dla początkujących jest najlepsza?

Wielkość powierzchni roboczej w drukarce 3D dla początkujących

Od tego, jak dużą drukarkę 3D dla początkujących wybierzemy, zależy rozmiar wydruków, które będziemy mogli wykonać. Większa powierzchnia robocza daje nam oczywiście szerszy wachlarz możliwości, ale niestety wiąże się ze znacznie wyższą ceną, drukarka tego typu zajmuje też więcej miejsca w pomieszczeniu. Najlepiej więc podzielić druk na raty, wydrukować go w częściach, a następnie połączyć w całość.

Wysokość warstwy w drukarce 3D dla początkujących

Od czego zależy prędkość drukowania w przypadku dobrej drukarki 3D dla początkujących? Wpływ ma na to wiele czynników, wśród których możemy wyróżnić zwłaszcza wysokość warstwy. Im jest ona wyższa, tym szybciej powstanie gotowy wydruk. Odbywa się to jednak kosztem jakości, ponieważ wyższa warstwa sprawia, że wydruk jest bardziej kanciasty, niższa natomiast powoduje to, że otrzymujemy kształt bardziej precyzyjny, wygładzony już na wstępie. Może się jednak zdarzyć, że zależy nam na szybkiej drukarce 3D dla początkujących – na przykład wtedy, gdy mamy zamiar ustawić ją w sypialni i chcemy zdążyć z wydrukiem przed nocą, by nie przeszkadzał nam podczas spania.

Może Cię zainteresować: Drukarka 3D do 2000 zł

Montaż drukarki 3D dla początkujących

Wiele osób wyobraża sobie, że kiedy przyjdzie ich najlepsza drukarka 3D dla początkujących, wyciągną ją z opakowania i od razu będą mogli zabrać się do najprzyjemniejszej części, czyli drukowania. Nic bardziej mylnego! W całości przychodzą do nas tylko drukarki SLS/DLP, jak również najdroższe sprzęty, przekraczające pułap 5 tysięcy złotych. Wśród drukarek dla przeciętnego Kowalskiego raczej spotkamy sprzęty do samodzielnego montażu. Gdy nie mamy wprawy, może to zająć nawet kilka godzin, dlatego przygotujmy się zawczasu, pytając osób bardziej doświadczonych lub oglądając dostępne w Internecie tutoriale.

Jaka drukarka 3D dla początkujących jest najlepsza?

Czas podsumować dotychczas zebrane informacje. Najlepsza drukarka 3D dla początkujących to sprzęt typu FDM/FFF, ponieważ to właśnie filamenty, czyli termoplasty dają nam największe możliwości, jeśli chodzi o fakturę i właściwości wydruku. Znajdziemy tu tworzywa przypominające plastik, ale też gumę, drewno czy z dodatkiem opiłków metalu. Ważne jest, by nie zaczynać od najtańszej drukarki 3D dla początkujących na rynku. Bardziej zaawansowany sprzęt pozwoli nam szybciej zyskać doświadczenie.

Sprawdź też: Drukarka 3D do 1000 zł

Drukarka 3D dla początkujących – opinie

Najtrudniejszy moment to właśnie montaż drukarki, potem jest już z górki. Projekty znajdziemy w Internecie, zarówno na darmowych, jak i płatnych stronach. Możemy wykorzystać urządzenie do zabawy, tworzenia elementów ozdobnych, a także do zastosowań bardzo praktycznych – pomysłów i inspiracji z pewnością znajdziemy mnóstwo. A jaki argument Was najbardziej przekonuje do zakupu? Czekamy na opinie o drukarkach 3D dla początkujących!

Najlepsza drukarka 3D dla początkujących
Najlepsza drukarka 3D dla początkujących

Gdzie kupić drukarkę 3D dla początkujących?

Chociaż drukarka 3D dla początkujących staje się coraz bardziej popularna, nie zapominajmy, że to wciąż dość niszowy sprzęt. Nie znajdziemy go na każdym rogu. Najłatwiej upolować go w sklepach internetowych, jak również w największych marketach ze sprzętem komputerowym i elektroniką. Przy wyborze producenta możemy się zdecydować na polską firmę, na przykład Zortax, Monkeyfab, 3Novatica, ZMorph, ale też na zagranicznych producentów, jak Gembird, Anycubic i inni.

Cena drukarki 3D dla początkujących

Z pewnością jesteście ciekawi, ile kosztuje dobra drukarka 3D dla początkujących. Cena zależy od możliwości i parametrów. Najtańsze modele kupimy już za 500 zł, podczas gdy najdroższe mogą przekroczyć pułap 10000 zł. Rozsądnym jest przygotowanie sobie na ten wydatek od 1200 do 2500 zł.

Drukarka 3D dla początkujących / Ranking najlepszych

Jakie konkretnie modele możemy polecić? Odpowiedzią na to pytanie jest poniższy ranking najlepszych drukarek 3D dla początkujących. Zebraliśmy w nim szczególnie polecane modele, cieszące się wśród użytkowników nienaganną opinią.

1 opinia na forum “Drukarka 3D dla początkujących”

  1. Co do filamentów polecam polski sklep internetowy Print Me. Ceny przystępne, materiału sporo, do tego filamenty dobrej jakości, które możemy wykorzystać do różnorodnych wydruków

    Odpowiedz

Dodaj opinie na forum