Dysk przenośny 1 TB

Dysk przenośny 1 TB to niezwykle pojemne narzędzie do przechowywania danych. Dawniej może kojarzył się z osobami pracującymi w świecie komputerów lub firmami, dziś jednak coraz częściej gości w prywatnych domach. Zbieramy bowiem coraz więcej danych – filmów, zdjęć, dokumentów, książek, gier i aplikacji – które przestają się mieścić na dysku w komputerze. Często też chcemy mieć do nich dostęp z innych urządzeń lub planujemy po prostu wykonać kopię zapasową. W każdym z tych przypadków, a także w wielu innych sytuacjach, dobry dysk przenośny 1 TB sprawdzi się doskonale.

Ale co to właściwie znaczy – dobry? Jaki dysk przenośny 1 TB jest najlepszy? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Te pytania tylko pozornie są trudne. W naszym poradniku w przystępny sposób przybliżamy najważniejsze zagadnienia, więc po lekturze nie będziecie mieli najmniejszego problemy z odpowiedzią.

Dysk przenośny 1 TB Ranking
Jaki Dysk przenośny 1 TB?
Ranking najlepszych >>>

Co to jest dysk przenośny 1 TB?

Zacznijmy od wyjaśnienia, co charakteryzuje dysk przenośny 1 TB. Jest to niewielkie urządzenie, które stanowi niejako pamięć zapasową. Możemy je podłączyć do różnych urządzeń, od komputera, przez odpowiedni telewizor, aż po niektóre telefony czy tablety. Jak sama nazwa wskazuje, łatwo go przenieść w dowolne miejsce. Można powiedzieć, że to taki nieco większy pendrive o pojemności 1 terabajta, czyli 1024 gigabajtów. To całkiem sporo przestrzeni, którą możemy dobrze wykorzystać.

Dysk przenośny 1 TB
Dysk przenośny 1 TB / Jaki wybrać? Ranking najlepszych, cena i opinie

Czy warto kupić dysk przenośny 1 TB?

Na pytanie, czy warto inwestować w dysk przenośny 1 TB, odpowiedzieliśmy już we wstępie. Warto jednak sprecyzować nieco te informacje. Pamiętajmy, że tego typu sprzęt pomoże nam łatwo przerzucać duże partie danych między różnymi komputerami, a także bezpiecznie je przechowywać. Przydaje się więc na przykład wtedy, gdy pracujemy z tymi samymi plikami na różnych komputerach – na przykład służbowym i domowym – jak również gdy pliki nie mieszczą się już w ograniczonej przestrzeni naszego laptopa. Możemy na nim trzymać kopię zapasową danych z dysku, a także pliki do instalacji różnych programów i gier komputerowych.

Zobacz też: Dysk przenośny 500GB

Dobry dysk przenośny 1 TB przyda się zwłaszcza graczom, fotografom, informatykom i programistom, a także kinomanom. Może też stanowić nasz wirtualny rodzinny album ze zdjęciami, który wyciągamy, gdy chcemy je pokazać znajomym.

Jaki dysk przenośny 1 TB wybrać i kupić?

Przejdźmy jednak do konkretów. Pora wybrać najlepszy dysk przenośny 1 TB dla siebie. W tym celu musimy ustalić swoje potrzeby i oczekiwania. Mamy ściśle określoną pojemność, która wynosi 1 terabajt. W porównaniu do reszty rynku, jest to dość spora wartość, która oznacza dużo miejsca na nasze pliki. Jednak oprócz tego powinniśmy wziąć pod uwagę inne kwestie, takie jak:

  • Rodzaj dysku,
  • Sposób podłączenia,
  • Szybkość zapisu i odczytu plików.

Rodzaj dysku przenośnego 1 TB

Wydawałoby się, że dysk przenośny 1 TB to na tyle proste urządzenie, że nie ma tu miejsca na ogromne innowacje. Nic bardziej mylnego. Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu na rynku dominowały dyski przenośne 1 TB HDD. Jest to stosunkowo tania technologia, jednak wiąże się ona z dużym rozmiarem i wagą, a także dużą awaryjnością. By taki dysk się zepsuł, nie trzeba solidnego urządzenia, wystarczy potrząsanie czy gwałtowna zmiana pozycji. Jest to więc dysk przenośny 1 TB tylko z nazwy, o wiele bezpieczniej trzymać go w jednym miejscu, a i tak trzymanie na nim jedynej kopii plików staje się bardzo ryzykowne.

Sprawdź także: Dysk zewnętrzny 1TB

O wiele lepszym wyjściem jest nowoczesny dysk przenośny 1 TB typu SSD. To nowoczesna technologia, która pozwoliła zmniejszyć wymiary i wagę urządzenia, ale przede wszystkim wpłynęła na jego awaryjność. Taki rodzaj nośników jest nieco droższy, ale nie psuje się nawet wtedy, gdy na co dzień nosimy go w torebce czy plecaku.

Jaki dysk przenośny 1 TB
Jaki dysk przenośny 1 TB wybrać? Opinie, ranking najlepszych

Sposób podłączenia dysku przenośnego 1 TB

Kupując dobry dysk przenośny 1 TB, możemy się spotkać z pojęciem interfejsu. Jest to właśnie sposób podłączenia nośnika do komputera lub innego urządzenia. Najczęściej możemy spotkać się z USB – taki dysk przenośny 1 TB wykorzystuje zazwyczaj wejście USB 2.0, USB 3.0 lub USB C. Możemy także wybrać dysk podłączany do laptopa przez Thunderbolt lub eSATA czy FireWire (te dwa interfejsy przeznaczone są głównie dla profesjonalistów). Jeśli nie chcemy męczyć się z przewodami, warto się zdecydować na dysk przenośny 1 TB Wi-Fi.

Może Cię zainteresować: Fotel gamingowy do 700 zł

Jest to ciekawa alternatywa do domów, jak i dla profesjonalistów, którzy często pracują mobilnie. W przypadku transmisji bezprzewodowej musimy się jednak liczyć z nieco mniejszą prędkością. Na co dzień nie powinno to przeszkadzać, natomiast odradzamy instalowanie na takim dysku programów, zwłaszcza tych, które często wykorzystujemy. Natomiast ma to też swoje dobre strony, ponieważ bez trudu i bez żadnych przejściówek mamy dostęp do plików na dysku przenośnym 1 TB z różnych urządzeń, w tym z telefonów.

Jaki dysk przenośny 1 TB jest najlepszy? Szybkość

Szybkość zapisu i odczytu plików z dysku przenośnego 1 TB to niezwykle ważny czynnik, który warto wziąć pod uwagę przy okazji zakupów. Tutaj również wygrywają dyski typu SSD, które cechują się większą szybkością. Zależy to też od sposobu podłączenia, a nawet urządzenia, którego używamy. Producent jednak podaje uśrednione wartości, na których warto się opierać.

Sprawdź również: Smartwatch do 1500 zł

Maksymalna prędkość, z jaką może działać dysk przenośny 1 TB, zależy od maksymalnej przepustowości interfejsu, który wybierzemy. By zobrazować różnicę, warto powiedzieć, że dla USB 3.0 maksymalna przepustowość to 500 megabajtów na sekundę, podczas gdy 3.1 daje nam możliwość odczytywania i nagrywania plików z maksymalną prędkością 1000 megabajtów na sekundę. To oczywiście wartości graniczne, jednak w praktyce, przy normalnym użytkowaniu komputera dość trudno je osiągnąć.

Najlepszy dysk przenośny 1 TB
Najlepszy dysk przenośny 1 TB

Gdzie kupić dysk przenośny 1 TB?

W jakich sklepach znajdziemy dobry dysk przenośny 1 TB? Chyba dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że najlepiej uderzyć do sklepu komputerowego. Sporo do zaoferowania w tej kwestii mają także duże markety z elektroniką i sprzętem komputerowym, jak również sklepy internetowe. Wśród producentów możemy znaleźć takie marki, jak na przykład Adata, Seagate, Toshiba, Western Digital, Samsung, Sandisk, Goodram i inne.

Cena dysku przenośnego 1 TB

Ile kosztuje dobry dysk przenośny 1 TB? Cena zależy od parametrów, o których już powiedzieliśmy, a także jakości wykonania. Widełki mogą być bardzo szerokie. Najtańszy godny polecenia model kupimy już za około 160 zł, podczas gdy kwota, której potrzebujemy na najdroższe, wynosi nawet 1500 zł.

Dysk przenośny 1 TB – opinie

By wybrać urządzenie dla siebie, musimy zastanowić się, do jakiego sprzętu będzie podłączany i w czym ma nam służyć. W zależności od tych czynników, będziemy celować w nieco inne parametry. Dajcie znać w sekcji komentarzy, do czego Wy potrzebowaliście dysku i jaki ostatecznie się sprawdził (lub nie). Czekamy na opinie o dyskach przenośnych 1 TB.

Dysk przenośny 1 TB / Ranking najlepszych

Dopiero planujecie zakup? Świetnie się składa, bo przygotowaliśmy dla Was ranking najlepszych dysków przenośnych 1 TB. Znajdziecie w nim sprawdzone, polecane przez wielu użytkowników propozycje.

2.
Verbatim Store n Go 1TB 53023
Dysk przenośny 1 TB Verbatim
3.
Intenso MemoryCase 1TB 6021560
Dysk przenośny 1 TB Intenso
4.
Western Digital Elements 1TB WDBUZG0010BBK
Dysk przenośny 1 TB Western Digital
6.
Seagate 1TB STKM1000400
Dysk przenośny 1 TB Seagate
8.
Verbatim 53200
Dysk przenośny 1 TB Verbatim

Dodaj opinie na forum