Dysk przenośny 500GB

Dysk przenośny 500GB to niezwykle przydatne narzędzie, które sprawdzi się w domu i w pracy. Ceną go zwłaszcza osoby, które dużo pracują z danymi: informatycy, fotografowie, montażyści filmów, graficy, ale nie tylko. Prawda jest taka, że współcześnie niemal każda branża pozostaje skomputeryzowana i zamiast stosu dokumentów, mamy stosy plików, które też trzeba przecież jakoś przechowywać. Idealnie byłoby, gdybyśmy mieli łatwy dostęp do partii danych, niezależnie od tego, gdzie się akurat znajdujemy i na jakim urządzeniu pracujemy.

Takie możliwości daje właśnie opisywany przez nas gadżet. Postanowiliśmy więc przygotować dla Was poradnik, w którym podpowiadamy, jaki dysk przenośny 500GB jest najlepszy. Wskazujemy także, na co zwrócić uwagę oraz opisujemy wszystko, co musicie wiedzieć na ten temat przed zakupem.

Dysk przenośny 500GB Ranking
Jaki Dysk przenośny 500GB?
Ranking najlepszych >>>

Czym jest dysk przenośny 500GB?

Co to jest dysk przenośny 500GB? Każdy, kto choć trochę miał do czynienia z komputerami i urządzeniami opartymi na podobnej zasadzie działania wie, że dysk to miejsce do przechowywania plików. Zazwyczaj jest wbudowany w komputer, laptop, telefon, tablet – to wygodne i szybkie rozwiązanie, co jednak zrobić, gdy pamięć się zapełnia, a my nie chcemy nic usuwać? Albo gdy mamy pulę plików, która nie zmieści się na zwykłym pendrive, a musimy często przenosić je między różnymi urządzeniami?

Dysk przenośny 500GB
Dysk przenośny 500GB – jaki wybrać? Cena, ranking najlepszych i opinie

Właśnie dysk przenośny 500GB jest w tej sytuacji rozwiązaniem. To rodzaj dysku zewnętrznego, który działa identycznie, jak ten w komputerze, tyle że posiada osobną obudowę i nie jest przypisany do konkretnego komputera. Dzięki temu łatwo możemy go ze sobą zabrać, gdziekolwiek się wybieramy.

Zobacz też: Dysk zewnętrzny 1TB

Zastosowania dysku przenośnego 500GB

Warto jeszcze wspomnieć, do czego przydaje się dobry dysk przenośny 500GB. Służy on nie tylko do przenoszenia plików pomiędzy komputerami, choć to rzeczywiście jego podstawowe zadanie. Możemy na przykład pracować na danych cyfrowych w biurze, a jeśli nie uda nam się skończyć na czas, wystarczy odpiąć dysk i zabrać je do domu, by tam na swoim własnym komputerze dokończyć pracę.

Możemy również zrobić na dysku kopię zapasową ważnych danych, by w razie awarii komputera ich nie utracić. Wreszcie dysk przenośny 500GB stanowi popularne przedłużenie pamięci komputera, kiedy pliki przestają nam się mieścić na dysku, jak również telewizora, gdy potrzebujemy sporo przestrzeni na nagrania ulubionych programów.

Jaki dysk przenośny 500GB wybrać i kupić?

Rosnąca popularność tego rozwiązania sprawia, że możliwości są bardzo duże i na pewno znajdziemy coś dla siebie. Musimy jednak wiedzieć, czego właściwie szukamy. Dobry dysk przenośny 500GB posiada parametry satysfakcjonujące konkretnego użytkownika – nie ma więc jednego uniwersalnego modelu, który pasowałby wszystkim, zwłaszcza że często mamy też ograniczony budżet. Warto więc wziąć pod uwagę takie kwestie, jak:

  • Zasilanie,
  • Podłączenie,
  • Prędkość.

Sprawdź także: Smartwatch męski do 1000 zł

Zasilanie dysku przenośnego 500GB

Najlepszy dysk przenośny 500GB zasilany jest tym samym przewodem, którym przesyła dane. Nic więc dziwnego, że jest to obecnie najpowszechniejszy typ. Rozwiązuje on wiele problemów – nie musimy się martwić o dostęp do jeszcze jednego gniazdka, unikamy plątaniny przewodów i innych problemów natury logistycznej. Na rynku wciąż jeszcze znajdziemy dysk przenośny 500GB, który wymaga osobnego zasilacza podłączonego do sieci energetycznej i osobnego przewodu do zasilania, jednak jest to obecnie taka rzadkość, że nie ma sensu się na niej skupiać. Wyjątkiem są sieciowe dyski przenośne 500GB, które zamiast przewodu do przesyłu danych używają Wi-Fi. Siłą rzeczy muszą być podłączone do kontaktu, gdyż nie mają skąd czerpać energii.

Jaki dysk przenośny 500GB wybrać
Jaki dysk przenośny 500GB wybrać? Zobacz ranking i porównaj opinie

Podłączenie dysku przenośnego 500GB

Najpopularniejszy dysk przenośny 500GB podłączany jest jak pendrive, przy użyciu złącza USB w laptopie, komputerze czy innym urządzeniu. Tym USB pozostaje jednak nie bez znaczenia. Jeśli nas sprzęt jest wyposażony w USB 3.0, warto wybrać dysk przenośny 500GB, który również obsługuje ten format. Przesyłanie plików staje się bardzo szybkie i bezproblemowe. Obecnie dużą popularność zyskują także połączenia przez Thunderbolt lub USB-C. W opisywanej przez nas pojemności dyski sieciowe są rzadkością, choć też oczywiście się zdarzają.

Może Cię zainteresować: Power bank 4000mAh

Prędkość dysku przenośnego 500GB

Zacinający się komputer, który przez dobrych kilka minut wstrzymuje pracę, bo walczy z odczytaniem danych z dysku to koszmar każdego, kto pracuje z nowoczesnymi technologiami. Pamiętajmy, że dysk przenośny 500GB jest pod tym względem bardziej zawodny od dysku wbudowanego w komputer. Urządzenia podłączane poprzez USB, najlepiej 3.0 lub wyższe, wypadają pod tym względem lepiej od bezprzewodowych. Przy zakupie zwróćmy uwagę na deklarowaną przez producenta szybkość odczytu danych, jak również prędkość interfejsu. Im większa, tym lepiej.

Jaki dysk przenośny 500GB jest najlepszy?

By wyłonić najlepszy dysk przenośny 500GB, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Po pierwsze, wybierzmy nowoczesny, odporny i bezawaryjny dysk SSD, który na dodatek cechuje się większymi prędkościami. W porównaniu do niego, HDD jest może tańszy, ale na tym jego zalety się kończą. Jest on bowiem znacznie cięższy, a do tego zupełnie nieodporny na wstrząsy czy uderzenia.

Co jeszcze jest ważne? Chociaż główne skrzypce gra wnętrze, zerknijmy także na obudowę. Najlepszy dysk przenośny 500GB nie musi nam się podobać, choć tak byłoby najlepiej. Musi być jednak wytrzymały, by przetrwać podróż w różnych warunkach. Wybierzmy egzemplarz, który posiada lekką, ale solidną obudowę, odporną na wstrząsy, niewielkie uderzenia i zarysowania. Będziemy mogli bez obaw wrzucić go do torby i nie będziemy martwić się tym, że ocierają się o niego inne przedmioty.

Zobacz też: Smartwatch do 150 zł

Gdzie kupić dysk przenośny 500GB?

Chociaż popularność dysków przenośnych 500GB spada na rzecz modeli z większą ilością pamięci, to wciąż znajdziemy je w większości sklepów komputerowych i z elektroniką. Możemy przebierać w takich markach, jak na przykład Samsung, Western Digital, Seagate, Crucial, Sandisk, Toshiba, Kingston i znacznie więcej.

Cena dysku przenośnego 500GB

Ile kosztuje dysk przenośny 500GB? Dzięki niewielkiej pojemności możemy go mieć nawet w niewysokiej cenie. Najtańszy model kupimy już za około 150 zł. Jeśli szukamy opcji z funkcjami dodatkowymi, musimy się liczyć wydatkiem rzędu nawet 900 zł.

Najlepszy dysk przenośny 500GB
Najlepszy dysk przenośny 500GB

Dysk przenośny 500GB – opinie

Jesteście zdania, że jak już rozszerzać pamięć komputera o dodatkowe dyski, to lepiej celować w większe pojemności? A może pół terabajta to dla Was wystarczająca ilość miejsca do dyspozycji? Do czego zamierzacie wykorzystywać swój zakup? Mamy nadzieję, że w sekcji komentarzy zostawicie swoje opinie o dyskach przenośnych 500GB.

Dysk przenośny 500GB / Ranking najlepszych

Idealnym podsumowaniem naszych rozważań i porad będzie zestawienie najbardziej polecanych modeli. Wyłoniliśmy je na podstawie deklarowanych parametrów, ale także dotychczasowych użytkowników. Poniższy ranking najlepszych dysków przenośnych 500GB uwzględnia propozycje dostosowane do różnych potrzeb i możliwości finansowych, dlatego z pewnością znajdziecie tam coś dla siebie.

Dodaj opinie na forum