Dysk zewnętrzny 1TB

Dysk zewnętrzny 1TB to jasna odpowiedź na potrzeby użytkowników. Pewnie zauważyliście, że w dzisiejszych czasach gromadzimy całe mnóstwo danych. Robimy tysiące zdjęć, nagrywamy filmiki, ściągamy treści z zasobów Internetu, przygotowujemy grafiki, czytamy elektroniczne książki, oglądamy filmy i seriale. Gdzieś trzeba te pliki trzymać. Jeśli dodatkowo pracujemy na danych, musi to być miejsce bezpieczne i niezawodne. Warto też regularnie dbać o robienie kopii zapasowych, również w Chmurze, aby nie utracić cennych plików w razie awarii urządzenia.

Czasy, gdy dysk laptopa czy komputera w zupełności nam wystarczał, już dawno minęły. Chociaż dostępna pojemność pamięci stale się zwiększa, wraz z nowymi modelami komputerów, to i tak potrzebujemy dodatkowej przestrzeni na cyfrowe dane. Właśnie dlatego przygotowaliśmy poniższy poradnik. Podpowiadamy, jaki dysk zewnętrzny 1TB jest najlepszy oraz wskazujemy, na jakie parametry warto zwrócić uwagę.

Dysk zewnętrzny 1TB Ranking
Jaki Dysk zewnętrzny 1TB?
Ranking najlepszych >>>

Co to jest dysk zewnętrzny 1TB?

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia. Dysk zewnętrzny 1TB to urządzenie o identycznej zasadzie działania, jak pamięć, którą znajdziemy wewnątrz swojego komputera domowego. Różnica polega na tym, że jest on zamknięty w oddzielnej obudowie i trzeba podłączyć go przewodem. Po podłączeniu działa dokładnie tak samo, jak dyski wewnętrzne w komputerze czy laptopie, jest widoczny i możemy nie tylko przeglądać pliki, ale i na nich pracować. Do dyspozycji otrzymujemy pojemność 1 terabajta, czyli ponad 1000 gigabajtów, dzięki czemu taki dysk z pewnością starczy nam na dłużej.

Dysk zewnętrzny 1TB
Dysk zewnętrzny 1TB – cena, ranking najlepszych i opinie / Jaki wybrać?

Zastosowania dysku zewnętrznego 1TB

Chociaż napomknęliśmy o tym we wstępie, zdecydowanie nie wyczerpaliśmy tematu. Do czego stosuje się dobry dysk zewnętrzny 1TB? Przede wszystkim, jest to swego rodzaju przedłużenie pamięci wbudowanej w nasz komputer. To jednak nie jest jedyna rola, jaką możemy dla niego wymyślić. Jest on także miejscem, w którym trzymamy kopie zapasowe, magazynem danych. Może nam też służyć do przenoszenia dużych partii plików między urządzeniami – na przykład gdy raz pracujemy na nich na laptopie, innym razem na komputerze stacjonarnym. Najlepszy dysk zewnętrzny 1TB można wreszcie podłączyć do telewizora, by zyskać przestrzeń na nagrywanie ulubionych programów.

Zobacz też: Smartwatch do 150 zł

Jaki dysk zewnętrzny 1TB jest najlepszy?

Ze względu na zasadę działania, możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje dysków zewnętrznych 1TB. Na niższą cenę możemy liczyć w przypadku typu HDD, czyli dysku talerzowego. Opłacalność zakupu to jednak jego jedyna zaleta. Jest nieco przestarzały, a przez to powolny i awaryjny. Łatwo ulega uszkodzeniom mechanicznym, a przez to możemy stracić cenne dane. Jest też bardzo ciężki i większy. Z tego powodu lepiej wybrać dysk zewnętrzny 1TB typu SSD. To nowoczesny rodzaj pamięci, wykorzystujący dysk półprzewodnikowy. SSD jest cichsze, odporniejsze na upadek czy wstrząs, nie nagrzewa się, a jego jedyna wada to wyższa cena. W jakość warto jednak zainwestować.

Jaki dysk zewnętrzny 1TB wybrać i kupić?

Skoro wiemy już, jaki jest odpowiedni typ, a także jakiej pojemności potrzebujemy, pora ustalić inne parametry. Jaki jest najlepszy dysk zewnętrzny 1TB? By odpowiedzieć na to pytanie, zwróćmy uwagę na takie cechy, jak:

  • Zasilanie,
  • Sposób podłączenia,
  • Prędkość,
  • Jakość wykonania.

Sprawdź także: Power bank 6000 mAh

Zasilanie dysku zewnętrznego 1TB

By dysk zewnętrzny 1TB mógł sprawnie działać, musi czerpać energię elektryczną. Jeszcze do niedawna popularne były modele, które należało podłączyć bezpośrednio do gniazdka specjalnym zasilaczem. Utrudniało to jednak życie, bo mnożyło ilość kabli i stwarzało problem z dostępem do wolnego gniazdka. Współczesne dyski zewnętrzne 1TB pozwalają na zasilanie poprzez ten sam przewód, którym są podłączone do komputera. To bardzo wygodne dla użytkownika rozwiązanie, jeśli jednak korzystamy z baterii laptopa, może powodować jej szybsze wyczerpanie się.

Jaki dysk zewnętrzny 1TB wybrać
Jaki dysk zewnętrzny 1TB wybrać

Sposób podłączenia dysku zewnętrznego 1TB

Najpopularniejszy i jednocześnie uniwersalny dysk zewnętrzy 1TB korzysta ze złącza USB w naszym komputerze, czerpiąc z niego zarówno energię, jak i przesyłając w ten sposób dane. Dzięki temu pasuje do większości komputerów oraz laptopów. Jeśli mamy taką możliwość, lepiej wybrać USB 3.0, które działa znacznie szybciej i sprawniej. To jednak nie jest jedyna opcja.

Może Cię zainteresować: Smartwatch do 600 zł

Współcześnie dużą popularnością cieszą się szybkie dyski zewnętrzne 1TB, korzystające z połączenia Thunderbold. Zwłaszcza wersja 3 pozwala na błyskawiczny zapis i odczyt plików. Popularny jest także sieciowy dysk zewnętrzny 1TB – łączy się on z domowym Wi-Fi i za pośrednictwem tej sieci transmituje dane. Dzięki temu możemy korzystać z niego z wielu urządzeń, nie tylko komputera, ale też telefonu czy tabletu.

Prędkość dysku zewnętrznego 1TB

Kiedy kupujemy dobry dysk zewnętrzny 1TB, chcemy, by działał on szybko – wpływa to bezpośrednio na płynność pracy komputera. Dlatego właśnie powinniśmy zwrócić uwagę na szybkość zapisu i odczytu danych. W przypadku dysków talerzowych HDD sprawdźmy prędkość obrotową talerza – im większa, tym lepiej. Jeśli chodzi o prędkość zapisu, wszystko zależy od przepustowości połączenia. W przypadku dysku sieciowego będzie ona nieco niższa, jednak dobry dysk zewnętrzny 1TB podłączony przez USB 3.0 oferuje przepustowość nawet 500MB na sekundę, a USB 3.1 nawet 1000 MB na sekundę.

Dysk zewnętrzny 1TB a jakość wykonania

Decydując się na najlepszy dysk zewnętrzny 1TB, zwróćmy uwagę nie tylko na parametry techniczne, ale i stronę praktyczną. Jeśli dysk będzie głównie leżał w domu na półce, jego wytrzymałość nie ma znaczenia, powinien za to dobrze wyglądać. Jeśli jednak zamierzamy go przenosić, musi być wytrzymały, nie tylko w środku, lecz również pod względem obudowy. Dobrze, by była ona pokryta amortyzującą wstrząsy gumą, a także odporna na zarysowania i ścieranie.

Zobacz też: Tablet dla 7-latka

Gdzie kupić dysk zewnętrzny 1TB?

Obecnie dobry dysk zewnętrzny 1TB to na tyle standardowy sprzęt, że znajdziemy go w praktycznie każdym sklepie komputerowym. Możemy sprawdzić też ofertę popularnych marketów z elektroniką oraz oczywiście sklepów internetowych. Producenci podobnego sprzętu to na przykład Adata, Seagate, Toshiba, Samsung, Verbatim, Sandisk, Kingston, Goodram i wiele innych.

Najlepszy dysk zewnętrzny 1TB
Najlepszy dysk zewnętrzny 1TB

Cena dysku zewnętrznego 1TB

W porównaniu do większych nośników danych, cena dysku zewnętrznego 1TB nie jest zbyt wygórowana. Urządzenie tego typu kupimy już za około 150 zł. Rozpiętość cenowa jest jednak na tyle duża, że najdroższy model o doskonałych parametrach i dużej prędkości może kosztować nawet 1500 zł.

Dysk zewnętrzny 1TB – opinie

W obecnych czasach najsensowniejszą opcją, jeśli chodzi o taki zakup, będzie pamięć SSD – zwłaszcza gdy zależy nam na jakości. A co Wy o tym sądzicie? Jakie zastosowanie dla swojego egzemplarza planujecie? Czekamy na Wasze opinie o dyskach zewnętrznych 1TB.

Dysk zewnętrzny 1TB / Ranking najlepszych

Jako że obiecaliśmy konkretne rekomendacje, poniżej znajdziecie ranking najlepszych dysków zewnętrznych 1TB. Przedstawiamy w nim najbardziej polecane modele na każdą kieszeń. Łączy je fakt, że mają doskonałe parametry i nienaganną opinię wśród użytkowników.

Dodaj opinie na forum