Lornetka do 100 zł

Lornetka do 100 zł dla turysty, myśliwego, na wyprawy górskie czy do obserwacji ptaków? Tak! W tej cenie można znaleźć dobry sprzęt, który sprawdzi się nie tylko do użytku domowego, ale nawet do specjalistycznych zastosowań. Jak wybrać najlepszy model?

Na co zwrócić uwagę? Co oznaczają parametry lornetki?

Jeśli stoi przed Tobą decyzja o zakupie lornetki i zastanawiasz się, o czym warto wiedzieć na ten temat, to świetnie się składa! Ten artykuł powstał właśnie po to, by w jednym miejscu można było znaleźć wszystkie niezbędne informacje.

Lornetka do 100 zł Ranking
Jaka Lornetka do 100 zł?
Ranking najlepszych >>>

Zastosowanie lornetek do 100 zł

Lornetka do 100 zł to niedrogi sprzęt, który może się przydać nie tylko osobom, które zajmują się na co dzień na przykład obserwacją ptaków czy nieba. To doskonałe rozwiązanie również podczas polowań, wycieczek, imprez sportowych, wypraw górskich i koncertów. Nieocenioną pomocą będą również dla żeglarzy-amatorów. W cenie do 100 zł znajdziemy również lornetki przeznaczone dla dzieci.

Lornetka do 100 zł
Lornetka do 100 zł / Jaka najlepsza? Sprawdź ranking, opinie i ceny

Najważniejsze parametry lornetki do 100 zł

Wybierając lornetkę do 100 zł (a także każdą inną), można zauważyć, że zawsze podawane są w danych technicznych przede wszystkim dwa parametry. Co oznaczają? Jakie ma to przełożenie na użytkowanie lornetki?

Zobaczmy!

Powiększenie w lornetkach do 100 zł

Pierwszy parametr (na przykład 8x) to powiększenie. Na przykład, jeśli obserwujemy wydarzenie mające miejsce w odległości 100 metrów od nas, to patrząc przez lornetkę zapewniającą ośmiokrotne powiększenie, będziemy odnosić wrażenie, jakby znajdowało się ono w odległości 12,5 metra od nas (wynika to z prostego rachunku 100 : 8 = 12,5). Innymi słowy, patrząc przez taką lornetkę będziemy widzieć obraz osiem razy większy w porównaniu do tego, co widać gołym okiem.

Średnica obiektywów w lornetce do 100 zł

Jak sugeruje już sam tytuł, druga z podawanych liczb oznacza średnicę obiektywów (która wyrażana jest w milimetrach).

Co to oznacza dla użytkownika?

Im większa średnica obiektywów, tym widoczny obraz będzie jaśniejszy. Dodajmy tu jednak, że duży obiektyw lornetki oznacza jednocześnie większy ciężar sprzętu, co z kolei przy oglądaniu może powodować drżenie rąk, a w efekcie rozmazanie obrazu. Cała więc tajemnica tkwi w odpowiednim połączeniu obu parametrów.

Jaka lornetka do 100 zł
Jaka lornetka do 100 zł najlepsza? Jaką wybrać i kupić? Ceny i opinie

Co oznaczają inne parametry lornetki?

Wśród danych technicznych lornetek do 100 zł znajdziemy również informację na temat pola widzenia. Parametr ten mówi nam o szerokości oglądanego obszaru. Podaje się go w odniesieniu do obszaru znajdującego się w odległości 1000 m od obserwatora i wyraża w metrach (mowa tu o tak zwanym liniowym polu widzenia) lub w stopniach (kątowe pole widzenia). Dodajmy jeszcze, że im wyższe jest przybliżenie lornetki, tym mniejsze, ale również dokładniejsze będzie pole widzenia.

Jakie jeszcze parametry mają znaczenie dla użytkownika lornetki?

  • Sprawność zmierzchowa. Parametr ten informuje nas o możliwościach lornetki podczas przeprowadzania obserwacji w słabszym świetle.
  • Odstęp źrenicy wyjściowej, który decyduje o jasności obrazu. Im wyższą ma wartość, tym obserwowany obraz będzie jaśniejszy.
  • Pryzmaty. Pryzmat to szklany element układu optycznego. Odpowiada on za odwracanie obrazu przez przednią soczewkę. Mamy dwa typy pryzmatów: porro (poleca się osobom, dla których waga i wielkość lornetki nie mają znaczenia, bo wykorzystują ją na przykład do obserwacji nieba) oraz dachowy (dla osób, którym zależy na mniejszej wadze lornetki).
  • Regulacja ostrości, która najczęściej znajduje się na łączniku pomiędzy okularami. Dzięki niej można wyostrzyć obraz dla obu oczu jednocześnie. Dodajmy tu jeszcze, że niektóre modele lornetek do 100 zł mają ostrość ustawioną przez producenta.

Jaką lornetkę do 100 zł wybrać i kupić?

Wybierając lornetkę do 100 zł, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, które mogą okazać się kluczowe w późniejszym użytkowaniu sprzętu. Przede wszystkim szkła lornetki powinny być czyste, bez rys i zabrudzeń. Dobra lornetka musi też pokazywać całe pole widzenia (nie trzeba przysuwać jej do oka). Co więcej, obiektywy lornetki powinny być pokryte warstwą przeciwodblaskową.

Jak to sprawdzić?

Kolory obiektywów będą złotawe, seledynowe lub niebieskawe.

Jak w przypadku każdego sprzętu, dobrze jest też zwrócić uwagę na to, by lornetka była solidnie wykonana. Dobrym wyznacznikiem będzie tu gumowa warstwa ochronna, która ochroni układ optyczny przed uszkodzeniem na przykład w przypadku uderzenia. Wypukła, antypoślizgowa struktura obudowy skutecznie poprawi chwyt i zapobiegnie wyślizgnięciu się lornetki z rąk. Dodajmy tu jeszcze, że lornetka wypełniona azotem zmniejsza parowanie podczas zmian temperatury. Wśród lornetek do 100 zł znajdziemy wiele wodoodpornych i wodoszczelnych modeli. Osoby noszące okulary z pewnością zainteresuje fakt, że lornetki mogą także być wyposażone w pokrętło do centralnej korekty wad wzroku.

Wielkość lornetek do 100 zł

Jak wspomnieliśmy, wielkość lornetek może, lecz nie musi mieć znaczenia dla użytkowników. Warto jednak wiedzieć, jakie lornetki będziemy mieli w sklepach do wyboru, dlatego poniżej podajemy kilka przykładowych parametrów:

  • 65 x 112 x 44 cm,
  • 12 x 7 x 4 cm,
  • 19 x 5,5 x 18,5 cm.

Na polskim rynku dostępne są również bardzo poręczne i dyskretne, pojedyncze lornetki, na przykład o wymiarach 9 x 2,8 cm. Waga lornetek do 100 zł to około 180-560 g.

Najlepsza lornetka do 100 zł
Najlepsza lornetka do 100 zł

Dodatki i udogodnienia w lornetkach do 100 zł

Lornetki do 100 zł można kupić w zestawach z pokrowcem (często ze specjalnym zaczepem umożliwiającym przymocowanie do paska do spodni) lub etui na ramię. Ponadto często możemy liczyć na dołączony czyścik.

Gdzie kupić lornetkę do 100 zł? Lista producentów

Lornetki do 100 zł mają w swojej ofercie między innymi tacy producenci jak Comet, Kandar, Kompas, Hykker, Buki, Max Fusch czy Mil-Tec.

Opinie o lornetkach do 100 zł

Miałaś/miałeś już lornetkę do 100 zł i możesz podzielić się swoim doświadczeniem w tym zakresie? To fantastycznie! Zapraszamy do sekcji komentarzy, w której można zamieszczać swoje opinie, wskazówki i porady. Być może to właśnie dzięki Twojej opinii komuś uda się kupić dobrą lornetkę do 100 zł.

Lornetka do 100 zł / Ranking najlepszych

Wciąż szukasz najlepszej dla siebie lornetki i trudno Ci podjąć decyzję, którą wybrać? W takim razie zajrzyj do naszego rankingu! Znajdziesz w nim najchętniej obecnie kupowane lornetki na rynku wraz z dokładnymi danymi technicznymi i porównaniem cen.

Dodaj opinie na forum