Lornetka do 500 zł

Lornetka do 500 zł sprawdzi się w wielu zastosowaniach, a dobrze dobrana, zaspokoi potrzeby nawet wymagającego odbiorcy. Z naszego artykułu dowiesz się, na co zwracać uwagę podczas zakupów, czym różnią się poszczególne modele i jaka lornetka do 500 zł jest najlepsza.

Lornetka do 500 zł Ranking
Jaka Lornetka do 500 zł?
Ranking najlepszych >>>

Po co mi lornetka do 500 zł?

Pierwsze pytanie, które powinniśmy zadać sobie przed zakupem, to po co mi lornetka do 500 zł? Chcemy urządzenia uniwersalnego, by mieć je pod ręką w razie potrzeby, czy może przyświeca nam konkretny cel, od którego uzależnimy wybór konkretnych parametrów?

Do przyczyn, dla których ludzie kupują dobre lornetki do 500 zł, należą:

  • Chęć obserwacji krajobrazów i widoków,
  • Wypatrywanie ptaków oraz dzikiej zwierzyny,
  • Lokalizowanie celu przez myśliwych,
  • Podziwianie małych obiektów, na przykład roślin czy owadów,
  • Obserwacja zjawisk kulturalnych, jak na przykład koncert czy teatr,
  • Przypatrywanie się zawodom sportowym,
  • Obserwowanie gwiazd.
Lornetka do 500 zł
Lornetka do 500 zł / Jaką wybrać? Ranking i opinie / Gdzie kupić najlepszą?

Budowa lornetki do 500 zł

Budowa każdej lornetki do 500 zł jest podobna. Do obowiązkowych elementów należą zbierający światło obiektyw, pryzmaty znajdujące się między obiektywem a okularem oraz okular, pozwalający na obserwację przybliżanych obiektów. Między poszczególnymi modelami występują jednak różnice, czasem dość istotne, które wpływają na użytkowanie sprzętu.

Zobacz też jak radzi sobie lornetka do 100 zł.

Rodzaje lornetki do 500 zł

To właśnie ze względu na wewnętrzną budowę dzielimy lornetki do 500 zł na dwa rodzaje. Chodzi o:

  • Lornetki porropryzmatyczne – najpopularniejszy rodzaj. Gwarantują jasny, dobrej jakości obraz, ale są dość duże i ciężkie. Posiadają dwie soczewki, umieszczone pod kątem prostym.
  • Lornetki typu roof, czyli dachowego – są nieco droższe, ale mniejsze i lżejsze. Okular i obiektyw umieszcza się w nich w jednej linii. Ich budowa sprawia jednak, że do oka dostaje się mniej światła.

Jaką lornetkę do 500 zł wybrać i kupić? Powiększenie

Jakie powiększenie oferują dobre lornetki do 500 zł? Z tym jest bardzo różnie. Małe lornetki, na przykład teatralne czy sportowe, powiększają obraz 3-5 razy, natomiast większe modele nawet 10-15 razy.

Czy zawsze większe powiększenie oznacza dobrą lornetkę do 500 zł? Okazuje się, że nie jest to regułą. Im większe powiększenie, tym wyraźniej widzimy obiekt, jednak następują też straty, jeśli chodzi o światło docierające do oka, przez co obraz jest ciemniejszy.

Przy wyborze powiększenia najlepszej lornetki do 500 zł powinniśmy się kierować własnymi potrzebami i zdrowym rozsądkiem. Nie ma co inwestować w sprzęt o bardzo dużych powiększeniach, przy których każde drgnięcie ręki uniemożliwia obserwację.

Jaka jest najlepsza lornetka do 1000 zł? Sprawdź!

Jaka Lornetka do 500 zł
Jaka Lornetka do 500 zł najlepsza? Opinie i ranking

Średnica obiektywu lornetki do 500 zł

Jaka powinna być średnica obiektywu najlepszej lornetki do 500 zł? I znów, wszystko zależy. Jeśli zależy nam na niedużym, kieszonkowym sprzęcie o małym powiększeniu, wystarczy obiektyw 25-27 mm. Jeśli jednak decydujemy się na większe, nawet kilkunastokrotne powiększenie, warto zainwestować w lornetkę do 500 zł z dużym obiektywem o rozmiarze co najmniej 50-70mm, który zapewni odpowiednio dużo światła.

Oznaczenia na lornetce do 500 zł

Co oznaczają cyfry znajdujące się na korpusach dobrych lornetek do 500 zł? Zazwyczaj są dwie, przedzielone znakiem „x”. Pierwsza z nich oznacza powiększenie, druga natomiast – średnicę obiektywu. I tak w lornetce 15×50 otrzymujemy piętnastokrotne powiększenie, a obiektyw ma 50 mm średnicy.

Powłoki antyrefleksyjne w lornetkach do 500 zł

Warto wybierać dobre lornetki do 500 zł, w których producent zastosował powłoki antyrefleksyjne. Jednak czym one właściwie są? Najprościej mówiąc, powłoka antyrefleksyjna to cienka warstwa substancji chemicznej, zapewniająca prawidłowe przechodzenie światła przez szkło.

Najlepsze efekty dają powłoki typu Fully Multi-Coated, co oznacza, że wszystkie elementy optyki pokryte są kilkoma warstwami substancji antyrefleksyjnej. Zapewnia to lepszą transmisję światła oraz odpowiednie odwzorowanie kolorów.

Stabilizacja obrazu w lornetkach do 500 zł

W lornetkach do 500 zł, szczególnie z dużym powiększeniem, niezmiernie ważna jest stabilizacja obrazu. Pamiętajmy, że w tego typu urządzeniach każde drgnienie ręki zmienia kadr, więc przez jeden nieuważny ruch możemy stracić z oczu obserwowany obiekt.

Warto wybrać najlepsze lornetki do 500 zł, oferujące wbudowaną funkcję stabilizacji obrazu, a także takie posiadające miejsce do wkręcenia statywu. To drugie rozwiązanie sprawdzi się głównie przy obserwowaniu obiektów statycznych i wszędzie tam, gdzie nie musimy się często przemieszczać.

Czy rozmiar i waga mają znaczenie?

Może zabrzmimy teraz banalnie, ale lornetka do 500 zł sprawdzi się tylko wtedy, gdy mamy ją przy sobie. Jeżeli kupimy zbyt duży i ciężki model do codziennych zastosowań, może się okazać, że z czasem zaczniemy rezygnować z zabierania go, by nie obciążać plecaka lub torebki. Z tego powodu do obserwacji wydarzeń sportowych, krajobrazów i zwierząt warto kupić jak najlżejszą lornetkę do 500 zł.

Czy lornetka do 300 zł także sprawdzi się w boju?

Pole widzenia lornetki do 500 zł

Kąt widzenia najlepszej lornetki do 500 zł określa się w stopniach lub w metrach. W uproszczeniu, im większe powiększenie, tym węższe będzie pole widzenia, jednak wszystko zależy też od optyki, a przede wszystkim średnicy obiektywu.

Jeśli spotkamy się z oznaczeniem na przykład 105m1000m, możemy to rozumieć tak, że z obiektu oddalonego o 1000 metrów widzimy wycinek o szerokości 105 metrów.

Lornetka do 500 zł ze zmiennym powiększeniem?

Obecnie na rynku znajdziemy całkiem sporo lornetek do 500 zł ze zmiennym powiększeniem. Należy jednak zadać sobie pytanie, czy jest to użyteczna dla nas funkcja. Pamiętajmy, że podczas zoomowania zmniejsza się nie tylko kąt widzenia, ale i jasność obrazu, a w dodatku taka lornetka do 500 zł jest bardziej podatna na awarie i uszkodzenia.

Jaka lornetka do 500 zł jest najlepsza?

W poszukiwaniu najlepszej lornetki do 500 zł powinniśmy uwzględnić przede wszystkim swoje potrzeby. Jeśli szukamy urządzenia uniwersalnego, najlepiej sprawdzi się jasna lornetka o średnim powiększeniu, na przykład 8×42. Dzięki temu widoczność będzie dobra nawet o zmierzchu lub przy ograniczonym dostępie światła.

To, co ważne w najlepszych lornetkach do 500 zł, to odporność. Powinny być one odpowiednio uszczelnione, by do środka nie dostawały się pył ani woda, co zapobiegnie uszkodzeniom i zagrzybieniu. Warto wybrać model z systemami zapobiegającymi parowaniu.

Najlepsza Lornetka do 500 zł
Najlepsza Lornetka do 500 zł

Gdzie kupić lornetkę do 500 zł?

Dobre lornetki do 500 zł znajdziemy w ofercie sklepów z optyką, militarnych, sportowych i elektronicznych, a także online. Przykładowi producenci to Pentax, Celestron, Olympus, Vixen, Nikon, Bushnell i inni.

Lornetka do 500 zł – opinie

Dobre lornetki do 500 zł cieszą się pozytywnymi komentarzami w sieci. Jesteśmy ciekawi, jak sprawdzają się w Waszym przypadku i jakie zastosowanie znajdują. Czekamy na Wasze komentarze z opiniami o lornetkach do 500 zł.

Lornetka do 500 zł / Ranking najlepszych

Jeśli właśnie planujecie zakup i chcielibyście sięgnąć po sprawdzone modele, zapraszamy do przygotowanego przez nas rankingu najlepszych lornetek do 500 zł.

2.
Olympus 10x50 S
Lornetka do 500 zł Olympus
4.
Pentax Jupiter 16x50
Lornetka do 500 zł Pentax
5.
Pentax SP 12x50 (65904)
Lornetka do 500 zł Pentax
6.
Delta Optical Discovery 10-22x50
Lornetka do 500 zł Delta Optical
7.
Olympus 8x25 WP II
Lornetka do 500 zł Olympus
8.
LEVENHUK Nitro 8x42 |
Lornetka do 500 zł Levenhuk
9.
Delta Optical StarLight 15x70 (DO-1503)
Lornetka do 500 zł Delta Optical
10.
Levenhuk Karma PRO 8x25
Lornetka do 500 zł Levenhuk

Dodaj opinie na forum