Lornetka do 200 zł

Lornetka do 200 zł może się stać nieodłącznym towarzyszem dużych podróży i małych wypraw, która pozwoli nam jeszcze bardziej cieszyć się pięknem świata. Jak ją wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Sprawdzamy to dla Was.

Lornetka do 200 zł Ranking
Jaka Lornetka do 200 zł?
Ranking najlepszych >>>

Po co lornetka do 200 zł?

Właściwie ile osób, tyle zastosowań dobrych lornetek do 200 zł. Przede wszystkim, małe urządzenie optyczne jest w stanie uprzyjemnić spacer, a także wyprawę w góry czy inne urokliwe miejsca, bo dzięki niemu możemy podziwiać z bliska szczegóły krajobrazu. Ale to nie wszystko.

Dobra lornetka do 200 zł sprawdza się także podczas obserwacji nieba, wydarzeń sportowych i przedstawień teatralnych, a także zwierząt naziemnych, ptaków czy owadów. Nie przegapimy już żadnego ważnego szczegółu.

Lornetka do 200 zł
Lornetka do 200 zł / Jaka najlepsza? Ranking i opinie

Jaką lornetkę do 200 zł wybrać i kupić?

Jeśli zastanawiacie się, jakie parametry są ważne przy zakupie najlepszej lornetki do 200 zł, to przychodzimy z odpowiedzią. Skupmy się przede wszystkim na:

  • Powiększeniu,
  • Średnicy obiektywu,
  • Budowie,
  • Sprawności zmierzchowej,
  • Polu widzenia,
  • Powłokach antyrefleksyjnych.

Jaka lornetka do 300 zł jest najlepsza?

Powiększenie lornetki do 200 zł

Dobra lornetka do 200 zł ma nam przybliżyć obiekty, byśmy mogli wyraźniej dojrzeć wszystkie szczegóły. Nic dziwnego więc, że pierwszym, na co zwracamy uwagę przy zakupie, jest właśnie powiększenie.

Im większe, tym lepsza lornetka do 200 zł? To nie do końca prawda. Okazuje się, że duże powiększenie w praktyce bywa bezużyteczne. Po pierwsze, tracimy bardzo dużo światła, przez co obraz bywa ciemny i niewyraźny. Po drugie, przy sporym zoomie każde drgnięcie dłoni uniemożliwia oglądanie „z ręki” i wymaga statywu. W niektórych sytuacjach jego użycie może być całkiem sensowne, w innych jednak mogłoby być karkołomne.

Czy warto kupić lornetkę do 200 zł ze zmiennym powiększeniem?

Zmienne powiększenie w lornetce do 200 zł to częsty chwyt marketingowy. W praktyce niestety w poszukiwaniu idealnego, uniwersalnego urządzenia dla siebie powinniśmy go unikać. Powoduje ono znaczne obniżenie jakości obrazu i duże utraty światła, co oznacza pieniądze wyrzucone w błoto.

Średnica obiektywu w lornetce do 200 zł

Szukając najlepszej lornetki do 200 zł, powinniśmy także zwrócić uwagę na średnicę obiektywu. Nie ma jednej najlepszej wartości, ale istnieje kilka wskazówek, które pozwolą dobrać ten parametr do swoich potrzeb.

Upraszczając, im większa średnica obiektywu w lornetce do 200 zł, tym więcej światła wpada do oka, przez co obraz jest jaśniejszy. Małe obiektywy sprawdzą się więc wszędzie tam, gdzie potrzebujemy niewielkiego, lekkiego lub dyskretnego sprzętu, natomiast duże – gdy zależy nam przede wszystkim na jakości obrazu.

Im większe powiększenie, tym większa powinna być też średnica obiektywu.

Zobacz też jak w terenie sprawdza się lornetka do 500 zł.

Jaka Lornetka do 200 zł
Jaka Lornetka do 200 zł najlepsza? Gdzie kupić? Opinie i ranking

Budowa lornetki do 200 zł

Jeśli chodzi o budowę lornetki do 200 zł, sprzęty dostępne na rynku dzielą się na dwa rodzaje, różniące się nie tylko rozmiarem i wagą, ale także właściwościami.

Możemy wybierać pomiędzy:

  • Lornetkami porropryzmatycznymi – wewnętrzny układ pryzmatów sprawia, że okulary muszą znajdować się bliżej siebie, niż obiektywy, przez co takie lornetki do 200 zł są większe i cięższe. Oferują za to wyższą jakość obrazu i niską cenę.
  • Lornetkami typu dachowego („roof”) – mniejsze i lżejsze, ponieważ obiektywy i okulary umieszczone są w jednej linii. Dają nieco gorszy obraz niż lornetki porro za tę samą cenę. Sprawdzają się przede wszystkim w turystyce.

Sprawność zmierzchowa lornetki do 200 zł

Czym jest sprawność zmierzchowa? To liczba, która pomaga nam oszacować, jak sprawdzi się lornetka do 200 zł w trudnych warunkach oświetleniowych, na przykład w jesiennej szarudze, wczesnym rankiem lub o zmierzchu.

Liczba zmierzchowa nie musi być podana przez producenta – możemy ją w łatwy sposób obliczyć, używając kalkulatora. Wystarczy pomnożyć powiększenie przez średnicę obiektywu, a następnie wyciągnąć z tej liczby pierwiastek kwadratowy. Im ostateczny wynik jest wyższy, tym lepiej.

Jakiś przykład? Lornetka do 200 zł o powiększeniu i średnicy obiektywu 8×50 ma sprawność zmierzchową na poziomie 20 (8 razy 50 to 400, wyciągając pierwiastek kwadratowy, otrzymujemy 20).

Pole widzenia lornetki do 200 zł

Jak szeroki kąt jest w stanie „ogarnąć” lornetka do 200 zł? Większość producentów podaje taką informację w specyfikacji. Zazwyczaj możemy się spotkać z wartością podaną w kątach, jednak czasem pole widzenia określane jest także w metrach.

Jeśli spotkamy się z tym drugim oznaczeniem, bardzo prosto je odczytać. Na przykład lornetka do 200 zł o polu widzenia 105m pozwala nam z odległości 1000 m zobaczyć wycinek o szerokości 105m, co odpowiada około 6 stopniom.

Jaka jest najlepsza lornetka do 1000 zł?

Powłoki antyrefleksyjne w lornetkach do 200 zł

Dobre lornetki do 200 zł wyposażone są w powłoki antyrefleksyjne, które zapobiegają niekontrolowanemu obijaniu się światła, co poprawia jakość obrazu, kolory i kontrast. Najlepszym typem są Fully Multi-Coated, które pokrywają kilkoma warstwami wszystkie soczewki w urządzeniu.

Najbardziej podstawowe lornetki do 200 zł oznaczone są jako Coated, co informuje nas, że co najmniej jedna soczewka została pokryta pojedynczą warstwą powłoki.

Jaka lornetka do 200 zł jest najlepsza?

Wiemy już, żeby szukając najlepszej lornetki do 200 zł nie upierać się przy jak największym powiększeniu. Co jeszcze jest ważne?

Najlepiej wybrać sprzęt, który sprawia na nas wrażenie solidnego i dobrze wykonanego, dzięki czemu mamy pewność, że nie rozsypie się przy przypadkowym upadku. Ponadto, dobre lornetki do 200 zł są wodoodporne.

Dlaczego to takie ważne? Odpowiednie uszczelnienie lornetki do 200 zł sprawia, że do środka nie przedostaje się kurz i pył, uszkadzający optykę. Ponadto, w środku nie zbiera się wilgoć, a dzięki wypełnieniu specjalnymi gazami, nie powstają pleśń i grzyby. Wodoodporność lornetki do 200 zł sprawia, że przedłużamy jej żywotność, nawet jeśli nie używamy jej w deszczu.

Najlepsza Lornetka do 200 zł
Najlepsza Lornetka do 200 zł

Gdzie kupić lornetkę do 200 zł?

By zakupić dobrą lornetkę do 200 zł, musimy się udać do sklepu turystycznego, militarnego, optycznego lub z elektroniką. Producenci, za jakimi możemy się rozglądać, to na przykład APL, Comet, Kandar, Bedee, Delta, Bresser i inni.

Lornetka do 200 zł – opinie

Czy Waszym zdaniem można kupić dobrą lornetkę do 200 zł? Jeśli tak, to który konkretnie model polecacie? Z Waszych rad z pewnością skorzystają inni czytelnicy, więc zachęcamy do podzielenia się opinią w komentarzu.

Lornetka do 200 zł / Ranking najlepszych

A tym z Was, którzy dopiero stoją przed zakupem, polecamy skorzystać z naszego rankingu najlepszych lornetek do 200 zł. Znajdziecie w nim chętnie kupowane modele, które sprawdzają się u innych.

1.
Celestron UpClose G2 8x40
Lornetka do 200 zł Celestron
3.
Levenhuk Atom 10-30x30
Lornetka do 200 zł Levenhuk
5.
Kodak BCS200BK - czarny
Lornetka do 200 zł Kodak
6.
Braun Phototechnik Opera 3x25 (braunoperaper)
Lornetka do 200 zł Braun Phototechnik
7.
Celestron Focusview 16x32
Lornetka do 200 zł Celestron
8.
Monokular APEXEL APS-24x30
Lornetka do 200 zł Apexcel
9.
Levenhuk Atom 16x32
Lornetka do 200 zł Levenhuk
10.
Vanguard Vesta 8210 Black Pearl
Lornetka do 200 zł Vanguard

1 opinia na forum “Lornetka do 200 zł”

Dodaj opinie na forum