Najlepsza lornetka do 1000 zł

Lornetka do 1000 zł może być bardzo dobrym, uniwersalnym sprzętem do codziennych, jak i profesjonalnych zastosowań. Z naszego poradnika dowiesz się, jak dopasować ją do swoich potrzeb, na co zwrócić uwagę i jaki model jest najlepszy.

Po co mi najlepsza lornetka do 1000 zł?

Najlepsza lornetka do 1000 zł to tak naprawdę dwie lunety, które są ze sobą sprzężone. Pozwala na obserwację obiektów znajdujących się w dużej odległości od nas.

Najlepsza lornetka do 1000 zł Ranking
Jaka Najlepsza lornetka do 1000 zł?
Ranking najlepszych >>>

Możemy jej używać do podziwiania:

 • Elementów krajobrazu naturalnego,
 • Architektury,
 • Płochliwych zwierząt,
 • Samolotów czy statków,
 • Gwieździstego nieba,
 • Wydarzeń sportowych,
 • Koncertów.

Ponadto najlepsza lornetka do 1000 zł stanowi wyposażenie wielu profesji, na przykład myśliwych, ornitologów oraz przyrodników, ekip poszukiwawczych, niektórych policjantów i żołnierzy, snajperów i innych.

Najlepsza lornetka do 1000 zł
Najlepsza lornetka do 1000 zł / Jaką wybrąć? Gdzie kupić? Opinie i ranking

Jak jest zbudowana najlepsza lornetka do 1000 zł?

Najlepsza lornetka do 1000 zł jest zbudowana z trzech podstawowych elementów, zamocowanych w korpusie.

Należą do nich:

 1. Obiektyw – zbiera światło, a im jest większy, tym jaśniejszy i lepszy, jeśli chodzi o rozdzielczość, obraz otrzymujemy.
 2. Okular – to element pozwalający użytkownikowi obserwować obraz. Poszczególne modele różnią się między sobą ilością soczewek.
 3. Pryzmaty – część pomiędzy okularem a obiektywem, załamują światło i odwracają obraz do prawidłowej pozycji.

Jaka lornetka do 100 zł jest najlepsza? Sprawdź.

Jaką najlepszą lornetkę do 1000 zł wybrać i kupić?

Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, jaką najlepszą lornetkę do 1000 zł wybrać. Okazuje się, że wszystko zależy od naszych potrzeb, tego, co zamierzamy obserwować i zastosowań.

Istnieją modele uniwersalne, jak i dedykowane do różnych sytuacji.

Jako że obecnie oferta najlepszych lornetek do 1000 zł na rynku jest bardzo zróżnicowana, warto wiedzieć, jakie parametry warto brać pod uwagę i co one oznaczają. Tego właśnie dowiesz się z dalszej części poradnika.

Oznaczenie najlepszej lornetki do 1000 zł

Najlepsze lornetki do 1000 zł na korpusie, jak i w sklepie, oznaczone są dwoma cyframi, przedzielonymi znakiem „x”. Warto wiedzieć, że pierwsza w kolejności cyfra oznacza powiększenie, natomiast druga średnicę obiektywu, podaną w milimetrach.

Przykład? Proszę bardzo. Jeśli trafimy na lornetkę 12×50, oznacza to, że zobaczymy w niej obiekt 12 razy większy niż w rzeczywistości, a średnica obiektywu ma 50mm.

Jakie parametry ma najlepsza lornetka do 1000 zł?

Przy wyborze najlepszej lornetki do 1000 zł analizujemy różne parametry pod kątem swoich potrzeb. Należą do nich odstęp źrenicy wyjściowej, pole widzenia, typ pryzmatu, stabilizacja obrazu, zastosowanie.

Jaka lornetka do 1000 zł
Jaka lornetka do 1000 zł najlepsza? Gdzie kupić? Ranking i opinie

Odstęp źrenicy wyjściowej w najlepszej lornetce do 1000 zł

Odstęp źrenicy wyjściowej określa maksymalną odległość oka od okularu w najlepszej lornetce do 1000 zł, przy której jesteśmy w stanie zachować wyraźny obraz. Wyraża się go w milimetrach. Szczególnie ważny jest dla osób noszących okulary korekcyjne, które siłą rzeczy nie mają możliwości przyłożyć lornetki do 1000 zł bezpośrednio do twarzy.

Pole widzenia w najlepszej lornetce do 1000 zł

Pole widzenia w najlepszej lornetce do 1000 zł może być określone dwojako: w stopniach lub w metrach. O ile stopnie nie stanowią dla nikogo problemu, o tyle wątpliwości może budzić fakt oznaczenia kąta widzenia w metrach.

Oznaczenie najlepszej lornetki do 1000 zł frazą „60m1000m” informuje nas, że w przypadku obszaru oddalonego od nas o 1000 metrów, jesteśmy w stanie zobaczyć wycinek o szerokości 60 m.

Rodzaj pryzmatu w najlepszej lornetce do 1000 zł

Najlepsza lornetka do 1000 zł może posiadać jeden z dwóch rodzajów pryzmatów:

 • Porropryzmatyczny,
 • Dachowy.

Typ najlepszej lornetki do 1000 zł porropryzmatyczny posiada dwie soczewki, które są zamontowane pod kątem prostym. Lunety są rozstawione dość szeroko, a cała konstrukcja na tyle prosta, że znajdziemy ją nawet w urządzeniach o niskiej cenie. Sprawdzi się jako uniwersalna lornetka do 1000 zł.

Najlepsze lornetki do 1000 zł w typie dachowym są mniejsze, lżejsze, a przez to wygodniejsze w obsłudze. Okular i obiektyw ułożone są najczęściej w jednej linii, a dzięki budowie, cała lornetka jest najczęściej wodo- i pyłoodporna. Polecane są jednak tylko jako lornetki na dzień, ponieważ zachodzą w nich straty światła.

Stabilizacja obrazu w najlepszej lornetce do 1000 zł

Jak wiadomo, przy dużym powiększeniu obrazu przez najlepszą lornetkę do 1000 zł, każde drgnienie rąk jest bardzo odczuwalne. Model z zaawansowanymi funkcjami stabilizacji obrazu zapewni nam wyraźny widok nawet w sytuacjach, gdy lornetce z jakiegoś powodu brak jest stabilnego podparcia.

Czasem najlepsze lornetki do 1000 zł wyposażone są także w mocowanie na statyw. To wygodna opcja, szczególnie przy długich obserwacjach, gdy zmęczone od wysiłku ręce już nie dają rady utrzymać lornetki nieruchomo.

Zastosowanie lornetki do 1000 zł

Jako najlepsza lornetka do 1000 zł dla turysty sprawdzi się urządzenie uniwersalne, o dużym obiektywie, z konstrukcją porropryzmatyczną. Powinno mieć nieduże, kompaktowe rozmiary i niską wagę, by nie ciążyć podczas długiej wędrówki. Najlepsza lornetka turystyczna do 1000 zł powinna się też cechować dużą odpornością na wodę, pył i uderzenia.

Trochę inaczej sprawa się ma, jeśli chodzi o najlepszą lornetkę do 1000 zł do obserwacji przyrody. Powinna oferować powiększenie około 10-krotne, obiektyw większy niż 35 milimetrów, a także ostrzenie na bliskich i dalszych obiektach, gdybyśmy chcieli obserwować przez nią na przykład owady.

Jako najlepsza lornetka do 1000 zł do obserwacji astronomicznych sprawdzą się wszystkie modele, których średnica obiektywu wynosi przynajmniej 50, a nawet 100 mm, a powiększenie około 10. Dzięki temu będzie dobrze zbierać światło.

Dla myśliwego polecamy najlepsze lornetki do 1000 zł, które są nie tylko lekkie, kompaktowe i wytrzymałe, ale także oferują dodatkowe funkcje, jak dalmierz czy noktowizor, umożliwiający dostrzeżenie celu w ciemności.

Lornetka do 1000 zł
Lornetka do 1000 zł / ja,ą wybrać? Gdzie kupić? Opinie i ranking

Jaka lornetka do 1000 zł jest najlepsza?

Najlepsza lornetka do 1000 zł to kwestia potrzeb i gustu. By posłużyła nam przez wiele lat, warto wybrać urządzenie wodoodporne. Uszczelniona konstrukcja i zastąpienie powietrza wewnątrz niej specjalnym gazem sprawdza się nie tylko przy złych warunkach atmosferycznych.

Nawet jeśli zamierzamy używać najlepszej lornetki do 1000 zł tylko w środowisku suchym, okazuje się, że jej wodoszczelność zapewnia dłuższą żywotność konstrukcji optycznych wewnątrz, zapobiega uszkodzeniom mechanicznym przez kurz i brud, a także rozwojowi grzybów i pleśni.

Gdzie kupić najlepszą lornetkę do 1000 zł?

Najlepsze lornetki do 1000 zł kupimy w specjalistycznych sklepach z optyką, militariami, a nawet w marketach z AGD i RTV czy w sieci. Producenci to na przykład Braun, Praktica, Levenhuk, Nikon, Comex, Delta, Kandar i inni.

Najlepsza lornetka do 1000 zł – opinie

Jaka jest Waszym zdaniem najlepsza lornetka do 1000 zł i do jakich zastosowań ją wybraliście? Czekamy na Wasze opinie w komentarzach.

Najlepsza lornetka do 1000 zł / Ranking

Ranking najlepszych lornetek do 1000 zł może stanowić sporą podpowiedź podczas zakupów. Dzięki niemu dowiecie się, jakie modele są najchętniej kupowane i podejmiecie ostateczną decyzję.

1 opinia na forum “Najlepsza lornetka do 1000 zł”

 1. Do 1000 zł można już kupić niezły sprzęt, ale według mnie warto dołożyć 100 zł i za około 1100 kupić Ecotone Kamakura AD-7 10×42. Sprzęt bardzo fajny oferujący kompromis pomiędzy ceną, a dobrą jakością optyki, ergonomią i małą wagę. Naprawdę warto wziąć pod uwagę, jeśli się szuka dobrego sprzętu, który posłuży przez lata

  Odpowiedz

Dodaj opinie na forum