Mikrofon do wideokonferencji

Mikrofon do wideokonferencji może stanowić narzędzie znacznie poprawiające nas wizerunek w oczach (a raczej uszach) słuchaczy. Jak wybrać właściwy? Na co zwrócić uwagę, by znaleźć najlepszy mikrofon do wideokonferencji?

Przygotowaliśmy dla Was kompendium wiedzy w pigułce.

Mikrofon do wideokonferencji Ranking
Jaki Mikrofon do wideokonferencji?
Ranking najlepszych >>>

Mikrofon do wideokonferencji – możliwości

W dużym uproszczeniu, mikrofon umożliwia prowadzenie wideokonferencji czy rozmów głosowych, ponieważ rejestruje dźwięk, a następnie przekazuje go słuchaczom. Możemy zdecydować się na jedną z opcji:

  • Mikrofon wbudowany w laptopa
  • Słuchawki z mikrofonem
  • Kamera internetowa z mikrofonem
  • Zewnętrzny mikrofon, niezależny od innych urządzeń.

Zobacz też jak wybrać najlepsze słuchawki do wideokonferencji.

Naszym zdaniem najlepszą opcją, jeśli chodzi o jakość dźwięku, jest ostatnia opcja. Co prawda, zewnętrzny mikrofon do wideokonferencji stanowi dodatkowy wydatek, ale nawet taki za kilkadziesiąt złotych będzie zazwyczaj lepszy od zintegrowanego z innymi urządzeniami, szczególnie jeśli one także nie należą do najwyższej półki cenowej.

Mikrofon do wideokonferencji
Mikrofon do wideokonferencji / Jaki wybrać? Gdzie kupić? Ranking, opinie i cena

Mikrofon do wideokonferencji – rodzaje

Mikrofony do wideokonferencji możemy podzielić ze względu na:
1. Łączność
• Przewodowe
• Bezprzewodowe
2. Rodzaj technologii
• Dynamiczne
• Pojemnościowe

Przewodowy mikrofon do wideokonferencji

Jak sama nazwa mówi, przewodowy mikrofon do wideokonferencji podłączamy do komputera za pomocą kabla lub krótkiego pałąka (to rozwiązanie polecane do laptopów). Jest niezawodny i nie stwarza problemów w postaci przerywania dźwięku.

Jeśli dużo się poruszamy podczas wideokonferencji, może stwarzać pewne problemy: trudniej będzie nosić go ze sobą, a przewód może spowodować potknięcie się lub zaplątanie i wyrwanie wtyczki z gniazda.

No właśnie, wtyczki. Zazwyczaj mikrofony do wideokonferencji przewodowe podłączamy za pomocą wtyczki mini-jack, USB lub czasami 3-pinowy XLR.

Zobacz też jak wybrać słuchawki bezprzewodowe nauszne do 200 zł.

Bezprzewodowy mikrofon do wideokonferencji

Bezprzewodowe mikrofony do wideokonferencji mają wiele zalet: pozwalają na swobodne poruszanie się i dowolne ustawienie, bez ograniczeń związanych z przewodem. Z drugiej strony są bardziej zawodne: tracą zasięg, czasem zupełnie bez powodu.

Mikrofony bezprzewodowe wykorzystują Bluetooth lub WiFi. O ile większość współczesnych laptopów jest wyposażona w oba moduły, o tyle z komputerami stacjonarnymi może być różnie i trzeba je będzie dodatkowo wyposażyć.

Dynamiczny mikrofon do wideokonferencji

Dynamiczny mikrofon do wideokonferencji działa dzięki drgającej membranie. Jej ruch spowodowany jest falą akustyczną, która rozchodzi się w powietrzu, co oznacza, że ich działanie bardzo przypomina głośniki – tylko w odwrotną stronę.

Dynamiczne mikrofony do wideokonferencji są bardziej odporne, przede wszystkim na bardzo głośne dźwięki, ale także szumy czy wilgoć.

Jaki Mikrofon do wideokonferencji
Jaki Mikrofon do wideokonferencji najlepszy? Ranking, opinie i cena

Pojemnościowy mikrofon do wideokonferencji

Mikrofon do wideokonferencji pojemnościowy posiada dwie elektrody: jedna jest nieruchoma, druga drga, poruszana falą akustyczną. W kondensatorze zachodzą przy tym zmiany pojemności, przekładające się na dźwięk. Mikrofony pojemnościowe są droższe, ale zapewniają znacznie lepszą jakość dźwięku podczas wideokonferencji.

Kształt mikrofonów do wideokonferencji

Mikrofony do wideokonferencji mogą wyglądać bardzo różnie. Wybierając odpowiednie urządzenie dla siebie, spotkamy się zapewne z małymi mikrofonami, przypinanymi do ubrania, a także ze znacznie większymi, stojącymi na statywie. Do wideokonferencji świetnie nada się mikrofon biurkowy, którego podstawa zapewnia stabilność, a długie i giętkie ramię, zwieńczone „głową”, czyli samym mikrofonem właśnie.

Kierunkowość mikrofonu

Żeby nie było tak łatwo, że mamy za sobą już wszystkie możliwe parametry, musimy jeszcze trochę skomplikować sprawę – ale wszystko wyjaśnimy, bez obaw.
Ze względu na kierunkowość, możemy się spotkać z mikrofonami:

  1. Jednokierunkowymi – zbierają tylko dźwięk z przodu, a reszta jest wygłuszona
  2. Dwukierunkowymi – zbierają dźwięk z przodu i z tyłu, a ich zasięg przypomina kształtem 8
  3. Wielokierunkowymi – zbierają wszystkie dźwięki dookoła, a także z góry.

Ze względu na specyfikę wideokonferencji, polecamy mikrofony jednokierunkowe, jeśli tylko jedna osoba znajduje się w pokoju, dwukierunkowe, jeśli znajdujemy się w pomieszczeniu wraz z inną osobą – wtedy siadamy naprzeciwko siebie oraz mikrofony wielokierunkowe, jeśli w pomieszczeniu znajduje się kilka osób biorących udział w tej samej wideokonferencji.

Wybierz też laptop do 3000 zł do wideokonferencji.

Jaki mikrofon do wideokonferencji wybrać?

Istnieją także inne parametry, na które powinniśmy zwrócić uwagę, szukając dobrego mikrofonu do wideokonferencji.

Jednym z nich jest czułość, wyrażana w mikrowoltach na paskale (mV/Pa). Na pozór może się wydawać, że im więcej, tym lepiej, jednak to mylne wrażenie. Jeżeli podczas wideokonferencji nie dysponujemy specjalnym, dobrze wygłuszonym pomieszczeniem, zbyt wysoka czułość może spowodować, że mikrofon będzie wyłapywał niepotrzebne dźwięki z otoczenia. Zapewniamy, że rozmówców interesuje tylko głos prelegenta, a nie ruch uliczny, spuszczanie wody przez sąsiadów z góry czy dzieci bawiące się w sąsiednim pokoju.

Ręczna regulacja głośności i przycisk mute pozwalają bez używania oprogramowania kontrolować głośność, z jaką jesteśmy słyszani przez rozmówców czy całkowicie wyłączyć dźwięk jednym szybkim ruchem, na przykład, gdy do pokoju wejdzie ktoś z domowników.

Redukcja szumów sprawia, że odgłosy otoczenia nie wpływają negatywnie na jakość dźwięku, otrzymywanego przez współuczestników wideokonferencji.

Najlepszy mikrofon do wideokonferencji

Najlepszy mikrofon do wideokonferencji zrobi dobre wrażenie na naszych rozmówcach. Choćbyśmy merytorycznie byli najlepsi, niewyraźny, zniekształcony dźwięk sprawi, że nie będziemy odbierani jak profesjonaliści. Dźwięk to szczególnie ważna kwestia, gdy prowadzimy rozmowy biznesowe w językach obcych, gdy już i tak występuje dodatkowe zakłócenie w postaci na przykład gorszego akcentu.

Najlepszy Mikrofon do wideokonferencji
Najlepszy Mikrofon do wideokonferencji

Mikrofon do wideokonferencji – cena

Choć najbardziej podstawowy mikrofon do wideokonferencji kosztuje już poniżej 20 złotych, to dobre urządzenie wymagało będzie budżetu około 100 zł. Najdroższe mikrofony do wideokonferencji kosztują nawet 500 złotych.

Gdzie kupić mikrofon do wideokonferencji?

Dobrych mikrofonów do wideokonferencji powinniśmy szukać w sklepach z elektroniką, a także online. Firmy, na które warto zwrócić uwagę, to między innymi Genesis, SPC Gear, Trust, Razer, Tracer, Hama i inne.

Mikrofon do wideokonferencji – opinie

Choć wydawałoby się, że w dobie, gdy powszechne są mikrofony w słuchawkach, kamerach, laptopach, tabletach i telefonach, osobny mikrofon do wideokonferencji będzie stanowił przeżytek, to wciąż istnieją osoby, które decydują się na taką opcję. Jest to przede wszystkim gwarancja jakości i niezawodności dźwięku.

A jak jest Waszym zdaniem? Czy jest to potrzebne urządzenie? Jeśli tak, to na jakie się zdecydowaliście? Czekamy na Wasze opinie o mikrofonach do wideokonferencji w komentarzach.

Mikrofon do wideokonferencji / Ranking najlepszych

Najlepsze mikrofony do wideokonferencji znajdziecie w przygotowanym przez nas rankingu. Uwzględniliśmy w nim najlepiej sprawdzone modele.

Dodaj opinie na forum