Laptop do obróbki zdjęć

Laptop do obróbki zdjęć nie będzie tak wydajny, jak dobry komputer stacjonarny, ale pozwoli pracować, gdziekolwiek chcemy. Dobre urządzenia posiadają na tyle duże możliwości, że bez problemu możemy zająć się obróbką fotografii, korzystając przy tym ze wszystkich zalet, które daje komputer przenośny.

Fotograf nie musi się znać na komputerach, ale minimum wiedzy jest potrzebne, by nie wyrzucić swoich pieniędzy w błoto. Dobry laptop do obróbki zdjęć – jak go kupić? Na co zwrócić uwagę? Zapraszamy do poradnika zakupowego, który wszystko rozjaśni.

Laptop do obróbki zdjęć Ranking
Jaki Laptop do obróbki zdjęć?
Ranking najlepszych >>>

Najlepszy laptop do obróbki zdjęć – słowem wstępu

Ze względu na specyfikę pracy, fotografowie i graficy zajmujący się obróbką zdjęć potrzebują wysokiej klasy sprzętu. Ważne jest odwzorowanie kolorów, kontrast, głębia czerni, ale także estetyczny wygląd samego urządzenia – laptop do obróbki zdjęć jest także wizytówką podczas spotkań z klientami.

Sprzęt musi być także niezawodny, by nie stracić plików, nad którymi aktualnie pracujemy, a przy tym szybki i wydajny. Musi udźwignąć bez trudu programy graficzne, z których najczęściej korzystamy.

Aby to osiągnąć, musimy zwrócić uwagę na szereg parametrów. Jakich? Zostańcie z nami, a wszystko wyjaśnimy.

Laptop do obróbki zdjęć
Laptop do obróbki zdjęć / Jaki wybrać? Gdzie kupić? Cena, opinie fotografików i ranking

Jaki laptop do obróbki zdjęć wybrać? Parametry

Dobry laptop do obróbki zdjęć to bardzo przydatne narzędzie nie tylko w pracy fotografa-profesjonalisty, ale także amatora. Jest niemal równie ważny, co porządny aparat, dlatego nie powinniśmy traktować zakupu komputera przenośnego po macoszemu.

Szczególnie powinniśmy się przyjrzeć następującym parametrom:

 • Ekran
 • Matryca
 • Karta graficzna
 • Procesor
 • Dysk
 • Pamięć RAM
 • Rozmiar i waga
 • Inne udogodnienia

Jaki laptop do obróbki zdjęć wybrać? Ekran

Ekran o wysokich parametrach tak naprawdę jest kluczową sprawą w wyborze dobrego laptopa do obróbki zdjęć. Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy, jest jego rozmiar. Możemy zdecydować się na mniejszy i nieco tańszy laptop do obróbki zdjęć 15 cali, jeśli zależy nam na mobilności lub zajmujemy się fotografią tylko amatorsko. Wymagającym użytkownikom oraz profesjonalistom polecamy celować w ekrany 17 cali.

Nie mniej ważna jest rozdzielczość. Dobre odwzorowanie szczegółów, które jest tak ważne przy pracy z fotografią, zapewni nam laptop do obróbki zdjęć w rozdzielczości FullHD (1920 x 1080) lub większej, na przykład UHD+ (3840 x 2400).

Jaki Laptop do obróbki zdjęć
Jaki Laptop do obróbki zdjęć najlepszy? Ranking, cena i opinie grafików

Dobry laptop do obróbki zdjęć – matryca

Matryca jest sercem dobrego laptopa do obróbki zdjęć i znacząco wpływa na jakość wyświetlania obrazu. Dla fotografów polecamy matrycę IPS, która ma co prawda nieco wolniejszy czas reakcji, ale za to pozwala uzyskać idealny obraz. Jeśli nie mamy ograniczonego budżetu, możemy się zdecydować na nowoczesną matrycę OLED.

Jaki laptop do obróbki zdjęć jest najlepszy? Karta graficzna

Karta graficzna w dobrym laptopie do obróbki zdjęć nie ma aż takiego znaczenia, jak w przypadku graczy, ale również powinniśmy o nią zadbać. Jeśli nasze wymagania są duże i pragniemy uzyskać najlepszą jakość obrazu oraz dużą szybkość, unikajmy modeli wyposażonych tylko w kartę zintegrowaną. Poszukajmy modelu laptopa do obróbki zdjęć z dedykowaną kartą graficzną, której jedyną wadą jest to, że pobiera nieco więcej energii.

Dobry laptop do obróbki zdjęć a procesor

Dobre laptopy do obróbki zdjęć powinny być wyposażone w procesor o dobrym taktowaniu, co najmniej 4-rdzeniowy, choć w najdroższych urządzeniach znajdziemy procesory 8-rdzeniowe. Pozwoli to na płynną pracę i wpłynie na brak problemów ze swobodnym poruszaniem się pomiędzy różnymi oknami.

W tym miejscu zwróćmy także uwagę na TDP – im mniejsze, tym lepiej, bo zapotrzebowanie laptopa do obróbki zdjęć na energię maleje. Pozwoli to dłużej pracować na jednym ładowaniu baterii.

Jaki laptop do obróbki zdjęć? Dysk

Możemy spotkać się z dwoma rodzajami dysków w laptopach do obróbki zdjęć:

 • HDD – hard disk drive
 • SDD – solid-state drive

Jaka jest między nimi różnica? HDD jest technologią nieco przestarzałą, wolniejszą i mniej odporną na wstrząsy, ale za to tańszą. SDD działa szybciej i jest bardziej odporny. Najlepsze laptopy do obróbki zdjęć są wyposażone w oba te dyski: na HDD możemy przechowywać zdjęcia, natomiast na SDD zainstalować system operacyjny i programy.

Najlepszy laptop do obróbki zdjęć a pamięć RAM

Pamięć RAM (random-access memory) odpowiada za przechowywanie informacji z programów w trakcie korzystania z nich. Im większa, tym szybszy i niezawodniejszy sprzęt masz w rękach. Naszym zdaniem minimum to 8GB, natomiast najlepsze laptopy do obróbki zdjęć mogą się poszczycić pamięcią rzędu 32 GB, a nawet 64 GB!

Zobacz też jaka klawiatura mechaniczna do 100 zł jest najlepsza.

Jaki laptop do obróbki zdjęć? Rozmiar i waga

Na rozmiar komputera przenośnego wpływa przede wszystkim przekątna ekranu, która w dobrych laptopach do obróbki zdjęć jest dość spora i nie warto z tego zrezygnować. Nieco miejsca w torbie może zająć także ewentualnie powiększona bateria, jednak czasem może uratować życie, gdy będziemy musieli pilnie coś zrobić bez dostępu do prądu.

Nie mniej ważna jest waga laptopa do obróbki zdjęć. Niestety, nie możemy się spodziewać lekkiego sprzętu, którego ciężaru nawet nie poczujemy – dobre podzespoły i pojemna bateria jednak swoje ważą. Producenci jednak wpływają na ten parametr rodzajem zastosowanych materiałów, a w dobie nowoczesnych tworzyw wcale lekkie nie znaczy gorsze. Jeśli zamierzasz często podróżować z komputerem, polecamy skusić się na lekki laptop do obróbki zdjęć.

Najlepszy Laptop do obróbki zdjęć
Najlepszy Laptop do obróbki zdjęć

Najlepszy laptop do obróbki zdjęć – udogodnienia

Dobre laptopy do obróbki zdjęć oferują użytkownikom wiele udogodnień. Dla fotografa ważne mogą być wszelkie porty, sloty i złącza, aby bez trudu podłączyć aparat lub kartę pamięci. Dodatkowym atutem będzie podświetlana klawiatura, która umożliwi wygodną pracę w ciemności. Obecnie niezbędnym minimum są także Bluetooth, WiFi oraz wejście słuchawkowe.
Ciekawym udogodnieniem może być także ekran dotykowy, pozwalający na rysowanie bezpośrednio „na zdjęciu”, nie tylko przy pomocy myszki.

Zobacz też jaki laptop do 3000 zł wybrać.

Tani laptop do obróbki zdjęć

Tani laptop do obróbki zdjęć będzie świetnym wyjściem dla fotografa-amatora, który nie zarabia na swoim hobby, więc nie chciałby w nim utopić fortuny, a także dla profesjonalisty, który ma już komputer do obróbki zdjęć i chciałby czegoś mobilnego.

Nie musimy wydawać kroci, jeśli zdecydujemy się na tani laptop do obróbki zdjęć, wyposażony w ekran 15-calowy z matrycą IPS, 4-rdzeniowy procesor, kartę graficzną ze średniej półki cenowej oraz pamięć RAM rzędu 8GB. Kupno używanego komputera przenośnego może być nieco ryzykowne, ale również pozwoli zaoszczędzić sporo gotówki.

Laptop do obróbki zdjęć – cena

Tani laptop do obróbki zdjęć kupimy już poniżej 3 tysięcy złotych. Za dobre urządzenie musimy jednak zapłacić około 3-4 tysiące złotych, natomiast najdroższe laptopy do obróbki zdjęć mogą kosztować nawet powyżej 14 tysięcy złotych.

Gdzie kupić laptop do obróbki zdjęć?

Dobry laptop do obróbki zdjęć znajdziemy w dużych sklepach z elektroniką oraz online. Najpewniej spotkamy się z modelami kilku popularnych producentów: Dell, Lenovo, Acer, ASUS, HP.

Najlepsze laptopy do obróbki zdjęć – opinie

Naszym zdaniem laptop do obróbki zdjęć dla fotografa nie jest może w stu procentach niezbędny, ale na pewno przydatny – szczególnie jeśli pracujemy w plenerze lub często zabieramy pracę ze studia do domu.

Macie jakieś doświadczenia w tym zakresie? Jeśli tak, to jaki model polecicie czytelnikom? Czekamy na Wasze opinie o laptopach do obróbki zdjęć w komentarzach.

Laptop do obróbki zdjęć / Ranking najlepszych

Najchętniej kupowane, dobrze sprawdzone przez wielu użytkowników modele znajdziecie w poniższym rankingu najlepszych laptopów do obróbki zdjęć.

1 opinia na forum “Laptop do obróbki zdjęć”

 1. Jeżeli Legion jest taki dobry do obróbki zdjęć, to jak należy skonfigurować windows 10, aby był to przyjazny system dla grafika/fotografa oraz kompatybilny z ekranem i wnętrzem Legiona?

  Odpowiedz

Dodaj opinie na forum