Okulary VR do komputera

Okulary VR do komputera to sposób na rozszerzenie naszej rzeczywistości o zupełnie nowe aspekty. Jest to stosunkowa nowość, jednak rozgościła się już na naszym rynku na tyle dobrze, że mamy całkiem spory wybór. Okulary VR do komputera szczególnie chętnie wykorzystywane są przez graczy, ale nie tylko. Świetnie sprawdzają się również do oglądania filmów. Pamiętajmy jednak, że wymagają specjalnie przygotowanych treści – nie odpalimy więc na nich każdego filmu i każdej gry, a jedynie te tytuły, których twórcy pomyśleli o użytkownikach podobnych, nowoczesnych rozwiązań.

Jednak dziś nie o tym, jakie treści można oglądać w wirtualnej rzeczywistości, ale o samym sprzęcie, który jest do tego potrzebny. Przygotowaliśmy poradnik, w którym podpowiadamy, jakie okulary VR do komputera są najlepsze. Wskazujemy też, na co zwrócić uwagę przy ich zakupie.

Okulary VR do komputera Ranking
Jakie Okulary VR do komputera?
Ranking najlepszych >>>

Czym są okulary VR do komputera?

Dobre okulary VR do komputera to niezwykle nowoczesny sprzęt, zapewniający maksimum rozrywki. Skrót VR pochodzi od angielskiego wyrażenia „virtual reality”, czyli wirtualna rzeczywistość. To trafne określenie, ponieważ tam właśnie przenoszą nas okulary VR do komputera. Za ich sprawą mamy wrażenie, jakbyśmy znaleźli się wewnątrz filmu lub gry, patrzymy na obraz z perspektywy pierwszej osoby. Nie jest on jednak wyświetlany na ekranie, a w specjalnych goglach, które musimy założyć na głowę.

Okulary VR do komputera
Okulary VR do komputera / Cena, ranking najlepszych, opinie

Jak działają okulary VR do komputera?

Zanim wybierzemy najlepsze okulary VR do komputera, trzeba się przyjrzeć ich działaniu. Są to duże, zabudowane gogle, które zasłaniają nam całe oczy. Posiadają wewnątrz wyświetlacz, który znajduje się bezpośrednio przed naszym narządem wzroku. Podzielony na pół, wyświetla obraz dla każdego oka osobno, tworząc wrażenie trójwymiarowości. Dzięki temu, wykorzystując sprytne złudzenie optyczne, daje użytkownikowi wrażenie, jakby wszedł do filmu lub gry. Często dobre okulary VR do komputera wyposażone są także w inne funkcje, o których opowiemy za chwilę.

Sprawdź też: Okulary VR do telefonu

Jakie okulary VR do komputera wybrać i kupić?

Pora przejść do parametrów i cech, które mają wpływ na codzienne użytkowanie, a przez to musimy je wziąć pod uwagę przy zakupie. Co sprawia, że konkretne okulary VR do komputera są najlepsze? Niewątpliwie mają na to wpływ nasze preferencje, ale też takie kwestie, jak:

  • Wygoda,
  • Sposób podłączenia i zasilania,
  • Parametry obrazu,
  • Dźwięk,
  • Czujniki.

Wygoda okularów VR do komputera

Chociaż słowo „okulary” kojarzy nam się z małymi, lekkimi oprawkami, których na co dzień nawet nie czujemy, tutaj to skojarzenie nie jest trafne. Okulary VR do komputera do komputera przypominają raczej duże gogle, a wbudowane weń systemy, ekran, jak również akumulator, mają swoją wagę. Podstawową wskazówką, dotyczącą ich wygody, jest więc wybieranie jak najlżejszych modeli, zwłaszcza gdy sami nie cechujemy się zbyt potężną budową lub okulary mają również służyć dzieciom.

Kolejna sprawa to mocowania. Nie tylko wpływają na wygodę, ale i stabilność całej konstrukcji. Pasek idący przez środek głowy może i niszczy fryzurę, ale raz, że bierze sporą część ciężaru na siebie, a dwa zapobiega upadkowi cennego sprzętu. Najlepsze okulary VR do komputera muszą więc być w niego wyposażone. Dodatkowo, wszystkie paski powinny być regulowane w taki sposób, aby wygodnie dopasować okulary do głowy, tak by nie uciskały ani nie zwisały. Tylko wtedy niewygoda wynikająca z ciężaru sprzętu zostanie zredukowana do minimum.

Zobacz też: Okulary VR do PC

Sposób podłączania i zasilania okularów VR do komputera

Jedyny sposób podłączenia okularów VR do komputera, jaki rekomendujemy, to połączenie bezprzewodowe. Dlaczego? Przewody mogą się plątać, podczas emocji związanych z rozgrywką łatwo o nich zapomnieć, a stąd już tylko krok do uszkodzenia sprzętu. Dobre okulary VR do komputera posiadają z reguły małą kostkę, którą wpinamy w USB naszego komputera. Znajduje się tam nadajnik i odbiornik komunikujący się z tym w okularach. Dzięki temu gramy lub oglądamy swobodnie, bez konieczności uważania na kable, bez ryzyka potknięcia się czy urwania przewodu. W takim przypadku zasilanie czerpane jest z akumulatora, który co prawda trochę obciąża okulary VR do komputera, ale jednak oferuje o wiele większą wygodę. Wystarcza on nawet na kilka godzin grania.

Jakie okulary VR do komputera
Jakie okulary VR do komputera są najlepsze? Sprawdź opinie i ranking

Parametry obrazu w okularach VR do komputera

Czym jeszcze powinny się wyróżniać najlepsze okulary VR do komputera? Kolejnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę, są parametry obrazu. Ten najpopularniejszy to oczywiście rozdzielczość. Dobry sprzęt tego typu wyposażony jest w nowoczesny ekran – a właściwie dwa ekrany – o wysokiej rozdzielczości, dzięki czemu jesteśmy w stanie otrzymnać naprawdę realistyczny widok z wieloma szczegółami. Kolejna kwestia, ważna zwłaszcza w przypadku graczy, to częstotliwość odświeżania ekranu. Podaje się ją w hercach, które – w dużym uproszczeniu – przekładają się na liczbę klatek na sekundę. Najlepsze okulary VR do komputera mogą oferować nawet 90Hz, co przekłada się na bardzo płynny obraz i szybkie zauważenie zagrożenia.

Zobacz także: Słuchawki z mikrofonem do tabletu

Dźwięki z okularów VR do komputera

Obecnie okulary VR do komputera ze słuchawkami to standard. Podłączanie osobnego sprzętu do odtwarzania dźwięku byłoby niewygodne, a słuchawki spoza zestawu mogłyby uciskać nas w uszy. A tak, wszystko pozostaje idealnie dopasowane. Słuchawki wbudowane w okulary VR do komputera powinny się cechować szerokim pasmem przenoszenia i dużą dynamiką. Dodatkowym atutem bywa także mikrofon, rejestrujący nasz głos na przykład podczas gier zespołowych, gdy musimy współpracować z innymi graczami.

Jakie okulary VR do komputera są najlepsze? Czujniki

Wisienką na torcie, a jednocześnie elementem obowiązkowym w najlepszych okularach VR do komputera są odpowiednie czujniki. To właśnie one odpowiadają za rejestrowanie naszej pozycji ciała w realnej przestrzeni i przeniesienie jej do wirtualnej rzeczywistości. Bazują często na niezwykle dokładnym systemie GPS, niekiedy znajdują się nie tylko w goglach, ale i w specjalnych bransoletach na nadgarstki lub pilocie, który powinniśmy trzymać w dłoni w czasie rozgrywki.

Gdzie kupić okulary VR do komputera?

Sklepy, w których znajdziemy okulary VR do komputera, to przede wszystkim największe, dobrze wyposażone markety z elektroniką oraz sklepy internetowe. Sprzęt tego typu wciąż nie jest zbyt popularny, ale wszystko zmienia się na lepsze. Jeśli chodzi o marki, mamy do wyboru na przykład HTC, HP, Oculus, Garett i inni.

Najlepsze okulary VR do komputera
Najlepsze okulary VR do komputera

Cena okularów VR do komputera

Jako że okulary VR do komputera muszą być wyposażone w ekran, a także bardziej zaawansowane technologicznie od tych dedykowanych do smartfonów, ich cena również jest wyższa. Sprzęt tego typu kosztuje co najmniej 400 zł, a górne widełki sięgają nawet pułapu 6000 zł.

Okulary VR do komputera – opinie

Jeszcze do niedawna kojarzone ze science fiction, dziś są rzeczywistością, i to dostępną na wyciągnięcie ręki. W jakich sytuacjach zamierzacie je wykorzystywać i co skłania Was do zakupu? Czekamy na opinie o okularach VR do komputera.

Okulary VR do komputera / Ranking najlepszych

Aby pomóc Wam w zakupie, przygotowaliśmy ranking najlepszych okularów VR do komputera. Znajdziecie w nim szczególnie polecane propozycje wraz z cenami.

1.
HTC VIVE Cosmos Elite
Okulary VR do komputera HTC
2.
OCULUS Quest 2 128GB (899-00182-02)
Okulary VR do komputera OCULUS
3.
HP Reverb G2
Okulary VR do komputera HP
4.
HTC Vive Pro Eye
Okulary VR do komputera HTC
5.
HTC VIVE Pro Full Kit
Okulary VR do komputera HTC
6.
HTC Vive Pro 2 Headset
Okulary VR do komputera HTC
8.
HTC Focus 3 - Business Edition
Okulary VR do komputera HTC
9.
HTC VIVE Cosmos
Okulary VR do komputera HTC
10.
PIMAX Artisan VR 2.0
Okulary VR do komputera PIMAX

Dodaj opinie na forum