Okulary VR do telefonu

Okulary VR do telefonu, zwane też goglami VR, to świetny gadżet na miarę nowoczesnej rzeczywistości. Pozwalają wczuć się w grę lub film i poczuć się dosłownie jak gdybyśmy znajdowali się w oglądanym obrazie. Rynek pełny jest prostych, jak i zaawansowanych modeli, które na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo, ale w praktyce mogą się różnić. Dlatego właśnie przed zakupem warto zaciągnąć nieco wiedzy.

Jak działają i na które parametry warto zwrócić uwagę? A przede wszystkim – jakie okulary VR do telefonu są najlepsze? Tego właśnie dowiecie się z poradnika, który dla Was przygotowaliśmy. Zapraszamy do lektury!

Okulary VR do telefonu Ranking
Jakie Okulary VR do telefonu?
Ranking najlepszych >>>

Czym są okulary VR do telefonu?

Jak łatwo się domyślić, okulary VR do telefonu to gadżet zakładany na głowę, a przede wszystkim na oczy. Skrót VR pochodzi od angielskiego „virtual reality”, czyli wirtualna rzeczywistość. To właśnie do niej przenoszą nas gogle VR, poprzez sprytne złudzenia optyczne sprawiając, że czujemy się, jakbyśmy trafili do filmu lub gry. Najczęściej w takiej sytuacji oglądamy fabułę z perspektywy pierwszej osoby, jej uczestnika.

Okulary VR do telefonu
Okulary VR do telefonu / Cena, opinie, ranking najlepszych

Jak działają okulary VR do telefonu?

Ale jak to się właściwie dzieje, że tak prosty gadżet jest w stanie dać nam niesamowite efekty? Okulary VR do telefonu nawet nie posiadają wyświetlacza! Zamiast niego, do środka wkładamy telefon, którego ekran zostaje podzielony na dwie połowy. Każda z nich wyświetla niezależny obraz, odpowiednio przygotowany dla każdego oka – dzięki temu mamy wrażenie trójwymiarowości. Poza okularami VR do telefonu, potrzebny jest więc do tego specjalny materiał – gra lub film – które możemy zdobyć w Internecie za darmo lub kupić.

Sprawdź także: Stacja dokująca USB C

Jakie okulary VR do telefonu wybrać i kupić?

Skoro informacje wstępne mamy już za sobą, pora ustalić, jakie są najlepsze okulary VR do telefonu. Musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii, takich jak:

  • Kompatybilność z telefonem,
  • Pilot,
  • Słuchawki,
  • Wygoda,
  • Czujniki.

Jakie okulary VR pasują do telefonu?

Mamy dobrą wiadomość – najlepsze okulary VR do telefonu to z reguły modele uniwersalne. Oznacza to, że nie musimy się martwić, czy uda się je połączyć z naszym smartfonem, ponieważ wykorzystują go jedynie jako ekran. Trzeba się tylko upewnić, że nasz telefon jest w stanie wyświetlać podzielony obraz, dostosowany do takich gogli – tę funkcjonalność posiadają niemal wszystkie nowe smartfony.

W praktyce nie jest jednak tak kolorowo. Okulary VR do telefonu mogą się okazać nieodpowiednie, jeśli nasz smartfon ma niestandardowe wymiary. Owszem, wnętrze dostosowuje się do wielkości telefonu, ale tylko do pewnego stopnia. Jeśli mamy zbyt mały lub zbyt duży ekran w telefonie, jego zainstalowanie w okularach VR do telefonu nie będzie możliwe. Większość modeli radzi sobie jednak z najpopularniejszymi wymiarami z zakresu od 4 do 6, a nawet 7 cali.

Może Cię zainteresować: Drukarka 3D do domu

Okulary VR do telefonu z pilotem

Kolejną fantastyczną funkcją, wyróżniającą najlepsze okulary VR do telefonu, jest pilot. Wygląda on niepozornie, ponieważ zawiera tylko kilka przycisków. Okazują się one jednak kluczowe dla naszej wygody. Za pomocą Bluetooth pilot łączy się z telefonem i umożliwia sterowanie nim, co oznacza, że nie musimy za każdym razem wyjmować sprzętu z okularów VR do telefonu, by na przykład wstrzymać lub uruchomić odtwarzanie czy zmienić film. To tylko kilka zastosowań pilota – może być ich znacznie więcej. Wszystko zależy od modelu, na który się zdecydujemy, a także gry lub odtwarzacza.

Okulary VR do telefonu ze słuchawkami

Jeśli pilot to mało, na rynku znajdziemy także okulary VR do telefonu ze słuchawkami. Owszem, są one droższe od standardowych modeli, jednak nie musimy martwić się o kupowanie osobnego sprzętu audio i ułożenie go pod paskami okularów, przytrzymujących gogle na głowie. Taka konfiguracja mogłaby być bardzo niewygodna, a tak, jeden problem z głowy. Słuchawki w okularach VR do telefonu znajdują się na paskach przytrzymujących w okolicach uszu i zazwyczaj łączą się z telefonem za pomocą Bluetooth oraz posiadają własną regulację głośności.

Jakie okulary VR do telefonu
Jakie okulary VR do telefonu są najlepsze? Porównaj opinie, sprawdź ranking

Wygoda okularów VR do telefonu

Wiele osób pyta, czy dobre okulary VR do telefonu są wygodne. Okazuje się, że tak, choć wszystko oczywiście zależy od ich konstrukcji. Musi ona być bezpieczna dla naszego smartfonu, ale jednocześnie bardzo lekka. Kiedy bowiem włożymy telefon do środka, całe urządzenie będzie miało dość spory ciężar. A okulary VR do telefonu zakładamy przecież na głowę. Ważne, by paski, które do tego służą, były odpowiednio miękkie, najlepiej wypełnione, aby przy długim użytkowaniu nie wżynały się w skórę. Co więcej, poza paskami wokół głowy, dobre okulary VR do telefonu mają także pasek idący górą, przez jej środek, który przyjmuje większość ciężaru i nie powoduje takiego dyskomfortu.

Czujniki w okularach VR do telefonu

Sprawdzając rynek okularów VR do telefonu, zauważymy bardzo duże różnice w cenie. Wpływa na nie oczywiście jakość wykonania, dodatki, ale też czujniki, które zastosował producent. Podstawowe modele nie mają żadnych, bazują tylko na tych w telefonie. Te bardziej zaawansowane mogą być wyposażone w żyroskop, akcelerometr, czujnik zbliżeniowy, magnetometr. Sprawiają one, że rozgrywka jest znacznie przyjemniejsza, obraz porusza się naturalnie, doskonale skoordynowany z ruchem naszej głowy. Jednocześnie zwiększają też bezpieczeństwo – czujnik zbliżeniowy ostrzega nas, gdy niebezpiecznie zbliżymy się do mebli czy ściany, a o to w emocjach nietrudno.

Zobacz również: Stacja dokująca USB 3.0

Jakie okulary VR do telefonu są najlepsze?

Jeśli chodzi o najlepsze okulary VR do telefonu, ogranicza nas w zasadzie tylko budżet. Wszystko zależy też od naszych potrzeb. Do oglądania filmu wystarczą bowiem najprostsze modele, nawet z kartonu. Z kolei do gier musimy wybrać te bardziej zaawansowane, pozwalające na sterowanie, na przykład atakowanie przeciwnika. Najlepsze okulary VR do telefonu powinny być też wykonane z solidnego materiału, z systemem zabezpieczającym telefon przed wypadnięciem nawet jeśli rozgrywka stanie się bardziej dynamiczna.

Gdzie kupić okulary VR do telefonu?

Prawda jest taka, że podstawowe modele możemy wykonać sami, z solidnego kartonu. Nie każdy jednak ma ochotę na takie rękodzieło – wtedy warto zajrzeć do marketów z elektroniką i akcesoriami do smartfonów, jak również do sklepów internetowych. Producenci, oferujący dobre okulary VR do telefonu, to na przykład Samsung, Trust, Garett, Modecom, Savio, VR Box i inni.

Sprawdź też: Tablet edukacyjny dla 2 latka

Cena okularów VR do telefonu

Najtańsze okulary VR do telefonu to wydatek rzędu kilku złotych. Modele bez czujników, słuchawek czy pilota kupimy już za około 10-40 zł. Z kolei bardziej zaawansowane konstrukcje poznamy po wyższej cenie, która waha się od 100 do nawet 400 zł. Pamiętajmy jednak, że dobre okulary VR do telefonu zapewnią nam więcej rozrywki i wystarczą na dłużej.

Najlepsze okulary VR do telefonu
Najlepsze okulary VR do telefonu

Okulary VR do telefonu – opinie

Jak widzicie, wizje znane z futurystycznych filmów są na wyciągnięcie ręki. Jesteśmy ciekawi, co sądzicie o takich rozwiązaniach i przenoszeniu się do wirtualnej rzeczywistości? Dajcie znać w sekcji komentarzy. Czekamy na opinie o okularach VR do telefonu.

Okulary VR do telefonu / Ranking najlepszych

Być może trafiliście do nas, bo właśnie planujecie zakup. Mamy nadzieję, że nasz poradnik nieco Wam rozjaśnił temat, ale przygotowaliśmy coś więcej. Poniżej znajdziecie ranking najlepszych okularów VR do telefonu, czyli zestawienie polecanych modeli wraz z cenami.

2.
Garett VR 4
Okulary VR do telefonu Garett
3.
Acme Virtual Reality VRB01
Okulary VR do telefonu Acme

Dodaj opinie na forum