Okulary VR do PC

Okulary VR do PC zwane są też czasem goglami, co zdecydowanie oddaje ich kształt. Są bowiem większe od standardowych okularów – choć nie wykluczamy oczywiście, że w ciągu najbliższej dekady dokona się taka miniaturyzacja, by można było je z nimi pomylić. Zazwyczaj podłącza się je do telefonu, a raczej wkłada się smartfon do środka, jednak współpraca gogli z komputerem również jest możliwa.

Czym właściwie są okulary VR do PC i co oznaczają te skróty? Czy warto inwestować w taki sprzęt? Na te pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu. Znajdziecie też podpowiedź, jakie okulary VR do PC są najlepsze oraz czym się kierować przy zakupie. Zapraszamy do lektury.

Okulary VR do PC Ranking
Jakie Okulary VR do PC?
Ranking najlepszych >>>

Okulary VR do PC – co to jest?

Zdajemy sobie sprawę, że dla części naszych Czytelników będzie to sprawa oczywista, inni jednak mogą sobie zadawać pytanie, czym są okulary VR do PC. To właśnie dla nich przygotowaliśmy to wyjaśnienie. Określenie „VR” w nazwie oznacza wirtualną rzeczywistość od angielskiego wyrażenia Virtual Reality. Jest to technologia przyszłości, która wchodzi do codziennego użytku na naszych oczach. Często bywa mylona z AR, czyli rozszerzoną rzeczywistością, jednak w kolejnych akapitach postaramy się Wam przybliżyć różnice. Dość powiedzieć, że okulary VR do PC muszą współpracować nie tylko z urządzeniem mobilnym, ale także komputerem.

Okulary VR do PC
Okulary VR do PC / Jakie wybrać? Opinie, ranking i cena

Jak działają okulary VR do PC?

Działanie okularów VR do PC wydaje się stosunkowo proste. Generują one obraz, podzielony i ułożony tak, by był odbierany przez nasze oczy jako rzeczywistość. Zakładamy je na twarz, wewnątrz znajduje się ekran, na którym ten obraz jest wyświetlany. Do tego okulary VR do PC posiadają czujniki, na przykład akcelerometr i żyroskop, przekazujące informacje o tym, jakie ruchy wykonujemy oraz w jakim położeniu znajduje się nasza głowa. Dzięki temu obraz wygląda jeszcze bardziej realistycznie, gdyż współpracuje z położeniem ciała. Obrazy wyświetlone na dwóch przesuniętych wobec siebie ekranach potrafią skutecznie oszukać nasz mózg, dzięki czemu odbieramy je, jakby były trójwymiarowe.

Sprawdź też jak wybrać najlepszy fotel gamingowy do 500 zł.

Zastosowanie okularów VR do PC

Pewnie zastanawiacie się, po co cały ten ambaras i co on nam właściwie daje. Okazuje się, że okulary VR do PC pozwalają na osiągnięcie zupełnie nowego poziomu rozrywki. Jeśli dotychczas czuliśmy, że gry komputerowe nas wciągają, teraz zrobią to dosłownie. Przypomina to przenoszenie się w wykreowaną przez komputer rzeczywistość, ponieważ widzimy tak, jakbyśmy znajdowali się wewnątrz gry. Oprócz grania w specjalnie przygotowane tytuły, możemy też bardziej wciągnąć się w filmy – zwłaszcza akcji lub grozy, ale też dokumentujące piękno otaczającej nas rzeczywistości – pod warunkiem, że zostały nakręcone zgodnie z wymaganiami stawianymi przez okulary VR do PC.

Okulary VR do PC a AR

Obiecaliśmy, że przedstawimy Wam pokrótce różnice pomiędzy okularami VR do PC a okularami AR. Mimo różnicy tylko jednej litery, są to zupełnie inne rozwiązania! AR, czyli Augmented Reality, nie prezentuje nam zupełnie nowego świata, lecz dodatkowe nakładki na nasz własny. Popularnym przykładem AR jest gra Pokemon Go, gdzie na rzeczywisty świat nakładają się poszukiwane przez nas Pokemony. By okulary VR do PC pełniły rolę okularów AR, musiałyby posiadać przednią kamerę, rejestrującą obraz wyświetlany dla naszych oczu, gdyż ekran nie jest przezroczysty i skutecznie przesłania nam widok.

Jakie Okulary VR do PC
Jakie Okulary VR do PC wybrać? Opinie, cena i ranking

Jakie okulary VR do PC wybrać i kupić?

W naszym kraju okulary VR do PC nie są zbyt popularne, dlatego nie znajdziemy zbyt dużego wyboru. Jeśli zależy nam na niskiej cenie i szerokiej gamie produktów, lepiej iść w gogle do telefonu.

Jeśli jednak wiemy, czego chcemy, weźmy pod uwagę takie kryteria, jak:

  1. Złącza,
  2. Ekrany,
  3. Wyposażenie,
  4. Wygodę.

Czy warto kupić fotel gamingowy dla dziecka? Sprawdź!

Złącza w okularach VR do PC

Gogle rozszerzonej rzeczywistości do smartfonu nie potrzebują żadnych złącz, ponieważ są de facto uchwytem na smartfon, który wkładamy do środka, tyle że odpowiednio skonstruowanym. Jednak dobre okulary VR do PC to zupełnie inna sprawa. Wymagają one zasilania, jak i drogi przesyłania obrazu do wyświetlacza. Najczęściej używa się do tego stacji dokującej, podłączonej do komputera, która bezprzewodowo przesyła niezbędne dane bezpośrednio do okularów VR do PC zasilanych akumulatorem. Dzięki temu nic nie krępuje naszych ruchów.

Jakie złącza służą do tego, by podłączyć okulary VR do PC? Najczęściej spotykane to Display Port, a także HDMI, Jack 3,5 mm, USB i micro-USB.

Ekrany w okularach VR do PC

Jak już wspomnieliśmy, do swego działania okulary VR do PC potrzebują dwóch ekranów, po jednym dla każdego oka. Zazwyczaj mają one przekątną około 3-3,5 cala. Zwróćmy uwagę na rozdzielczość każdego z nich. Im jest ona wyższa, tym większa szczegółowość obrazu, przez co iluzja staje się jeszcze bardziej realistyczna.

Ważna jest także matryca ekranu w okularach VR do PC. Najbardziej polecanym rodzajem okazuje się energooszczędne i doskonale oddające barwy AMOLED. Ostatnie ważne kryterium wyboru, jeśli chodzi o ekran w okularach VR do PC, to częstotliwość odświeżania. Im jest ona większa, tym bardziej płynny obraz, przez co efekt wydaje się o wiele lepszy. Dlatego właśnie najlepsze okulary VR do PC mogą się pochwalić częstotliwością odświeżania 90Hz.

Wyposażenie okularów VR do PC

Decydując się na okulary VR do PC, możemy wybrać najbardziej podstawowy wariant, obejmujący same gogle i stację dokującą do komputera, ale też bardziej rozbudowane zestawy. Zwłaszcza produkty z górnej półki cenowej oferują takie elementy, jak na przykład wbudowane słuchawki, ale też dodatkowe kontrolery. Zakładamy je na ręce lub chwytamy w dłoń i dzięki temu, podczas gry, możemy realistycznie walczyć z przeciwnikiem za pomocą ruchów swojego ciała. Już nikt nie powie nam, że gry komputerowe to nie sport i prowadzą do otyłości – dzięki takim okularom VR do PC to niezła gimnastyka!

Wygoda okularów VR do PC

Chociaż to rzecz stosunkowo uzależniona od naszych preferencji, również nie sposób o tym nie wspomnieć w naszym poradniku. Dobre okulary VR do PC muszą być wygodne i dobrze leżeć na naszej głowie. Pas powinien przebiegać wokół naszego czoła i potylicy, ale także górą, poprzez środek głowy, dzięki czemu nie będą się wydawać takie ciężkie. Do tego zwróćmy uwagę na regulację, by można je było dostosować do różnych rozmiarów głowy.

Najlepsze Okulary VR do PC
Najlepsze Okulary VR do PC

Jakie okulary VR do PC są najlepsze?

Najlepsze okulary VR do PC to trudny wybór, zwłaszcza że dostępnych produktów jest niewiele. Mogą się one różnić dodatkowymi funkcjami. Czołowe produkty, dzięki czujnikom położenia i przyspieszenia, potrafią nam zapewnić bardzo realistyczną rozgrywkę, w której rolę kontrolera pełni nasze własne ciało. Na rynku znajdziemy także modele dbające o bezpieczeństwo, które informują nas, gdy zbliżamy się do mebli, ścian lub innych przeszkód. Teraz może wydawać się to śmieszne, ale ubierając okulary VR do PC, znajdujemy się w zupełnie innym świecie.

Gdzie kupić okulary VR do PC?

Obecnie niewiele sklepów oferuje sprzedaż okularów VR do PC, choć zapewne na przestrzeni kolejnych lat będzie się to zmieniać. Teraz pozostają nam wyspecjalizowane sklepy internetowe oraz sieci marketów z elektroniką i akcesoriami komputerowymi. Producenci dobrych okularów VR do PC to na przykład HTC, Oculus, Acer i inni.

Sprawdź też jaka klawiatura mechaniczna do 100 zł jest najlepsza.

Cena okularów VR do PC

Ze względu na to, że to niszowa i skomplikowana technologia, cena okularów VR do PC może zniechęcać do zakupu. Najtańsze modele kosztują około 2 tysiące złotych, natomiast najdroższe nawet 6 tysięcy. Mamy jednak nadzieję, że z czasem będzie się to zmieniać na lepsze, przynajmniej dla naszego portfela.

Okulary VR do PC – opinie

Co skłania Was do takiego zakupu? Słyszeliście dobre opinie, a może mieliście okazję testować takie rozwiązanie na targach z grami, akcesoriami komputerowymi, lub też na uczelni, innych eventach czy w sklepie? Jak Wam się podobało? Czekamy na Wasze opinie o okularach VR do PC.

Okulary VR do PC / Ranking najlepszych

Wspomnieliśmy, że na rynku istnieje dość ograniczony wybór, jednak mimo wszystko wśród tych kilkunastu modeli niełatwo się zorientować. Wybrać najdroższe, a może nie ma co przepłacać? Na wątpliwości odpowiada nasz ranking najlepszych okularów VR do PC.

Dodaj opinie na forum