Monitor do obróbki zdjęć

Monitor do obróbki zdjęć to must have każdego fotografa. Jak wybrać najlepszy? Na co zwrócić uwagę? Czy zwykły monitor wystarczy? W poniższym artykule odpowiadamy na wszystkie te pytania.

Monitor do obróbki zdjęć – po co?

Zdjęcia, które powstają najpierw w naszej głowie, a później zatrzymujemy je w kadrze, często wymagają obróbki. W dobie fotografii analogowej używano do tego różnych metod, ale w dwudziestym pierwszym wieku mamy znacznie ułatwioną sprawę: wystarczy komputer, monitor i odpowiedni program.

Monitor do obróbki zdjęć Ranking
Jaki Monitor do obróbki zdjęć?
Ranking najlepszych >>>

No właśnie – specjalny monitor do obróbki zdjęć. Czy w ogóle jest potrzebny? A może wystarczy taki, jaki mamy w swoim dotychczasowym komputerze?

Odpowiedź jak zwykle nie jest jednoznaczna. Jeżeli zdjęcia robimy czysto amatorsko, jak najbardziej wystarczy nam zwykły monitor, byle dobrze skalibrowany. Nasi odbiorcy i tak przecież będą oglądać zdjęcia na swoich zwyczajnych ekranach.

Zupełnie inaczej ma się sprawa, gdy chcemy zająć się obróbką zdjęć na poważnie. Wtedy bardzo przyda nam się głęboka czerń, właściwe kontrasty, poprawne nasycenie kolorów i wysoki poziom odwzorowania szczegółów – a to właśnie zapewnia dobry monitor do obróbki zdjęć.

Tylko jaki kupić? Zostań z nami, a wszystkiego się dowiesz.

Monitor do obróbki zdjęć
Monitor do obróbki zdjęć / Jaki wybrac i kupić? Cena, ranking i opinie grafików

Jaki monitor do obróbki zdjęć kupić?

Zastanawiając się nad kupnem monitora do obróbki zdjęć, powinniśmy wziąć pod uwagę osiem podstawowych parametrów.

  1. Matrycę,
  2. Kolory,
  3. Rozdzielczość,
  4. Proporcje i przekątną,
  5. Regulację ustawień,
  6. Ochronę wzroku,
  7. Osłony boczne,
  8. Inne funkcje.

Sprawdź także jaki laptop do obróbki zdjęć wybrać.

Matryca w monitorze do obróbki zdjęć

W monitorze do obróbki zdjęć matryca jest niejako sercem i ma bardzo duże znaczenie dla jakości wyświetlanego obrazu, a co za tym idzie, komfortu pracy. Matryce TN, stosowane w zwykłych monitorach, charakteryzują się gorszym odwzorowaniem kolorów i znacznie węższym kątem, dlatego do niedawna za jedyną słuszną opcję uważano matryce IPS w monitorach do obróbki zdjęć.

To powoli się zmienia, ponieważ jakiś czas temu coraz powszechniejsze stały się modele z matrycą VA. Nie dość, że łączą zalety monitorów TN oraz IPS, to charakteryzują się bardzo głęboką czernią, a także szerokim kątem patrzenia oraz dobrą ceną.

Monitor do obróbki zdjęć a kolory

W monitorach do obróbki zdjęć spotykamy się najczęściej z paletami:

  • sRGB,
  • AdobeRGB.

Paleta sRGB odwzorowuje nieco mniej kolorów, ale dla początkującego adepta obróbki zdjęć i tak będzie w porządku. Paleta AdobeRGB pokrywa znacznie szerszy zakres kolorów, przede wszystkim więcej odcieni zieleni.

Na odwzorowanie barw wpływa także matryca: 8-bitowa oferuje około 16,7 miliona kolorów, podczas gdy droższa i bardziej profesjonalna, 10-bitowa aż 1,1 miliarda barw!

Mówiąc o kolorach w kontekście monitora do obróbki zdjęć, nie sposób nie wspomnieć o właściwej kalibracji. Możemy użyć do tego celu specjalnego urządzenia lub skorzystać z dołączonego oprogramowania. Trzeba pamiętać o kalibracji kolorów, by po wydrukowaniu były możliwie najbardziej wierne naszej wizji.

Jaki Monitor do obróbki zdjęć
Jaki Monitor do obróbki zdjęć najlepszy? Opinie grafików, cena w sklepach i ranking

Rozdzielczość monitora do obróbki zdjęć

Obecnie standardem w monitorach do obróbki zdjęć jest rozdzielczość FullHD 1080p i w gorsze nie ma nawet sensu inwestować. Jeśli natomiast zamierzamy pracować na filmach i zdjęciach w rozdzielczości 4K, powinniśmy się zaopatrzyć w monitor o takiej właśnie rozdzielczości. Co ważne, nawet najlepszy sprzęt na nic się nam nie przyda, jeśli nie zadbamy o dobrą kartę graficzną.

Proporcje i przekątna w monitorze do obróbki zdjęć

Za minimalną przekątną dobrego monitora do obróbki zdjęć uznajemy 27 cali, ponieważ tylko taki monitor pozwoli nam zobaczyć potrzebne szczegóły. Naszym zdaniem najlepiej zdecydować się na ekran o przekątnej więcej niż 30 cali, który może i zajmie dużo miejsca na biurku, ale jednocześnie bardzo szczegółowo odda fotografię, którą chcemy edytować.

Jeśli chodzi o przekątną ekranu, możemy zdecydować się na standardowe 16:9. Istnieją także monitory do obróbki zdjęć tak zwane ultrapanoramiczne, na przykład 21:9 lub 32:9. W takiej konfiguracji możemy ułożyć dwa okna obok siebie i pracować bez konieczności przełączania się pomiędzy nimi.

Regulacja ustawień monitora do obróbki zdjęć

Regulacja ustawień monitora do obróbki zdjęć to podstawowa kwestia wpływająca na ergonomię. Regulowana wysokość ekranu zapobiegnie garbieniu się, przekręcany ekran pozwala pokazać efekty swojej pracy osobie obok nas, natomiast funkcja pivot okazuje się bardzo przydatna, kiedy pracujemy na zdjęciach w pionie, bo nie musimy wtedy scrollować widoku.

Zobacz też jaka klawiatura mechaniczna do 100 zł będzie najlepsza.

Ochrona wzroku

W przypadku osób, które obróbką zdjęć zajmują się od wielkiego dzwonu, nie będzie ona aż tak ważna. Natomiast jeśli robimy to często, a w dodatku na pracy z monitorem do obróbki zdjęć spędzamy po kilka godzin dziennie, warto zadbać o zdrowie swoich oczu.

Podstawową technologią, stosowaną w celu ochrony wzroku, jest Flicker-Free, która to redukuje migotanie ekranu, a co za tym idzie, zmęczenie oczu.

Osłony boczne monitora do obróbki zdjęć

W miarę jak zmienia się pora dnia, oświetlenie w pomieszczeniu również ulega przemianom. Jeśli nie lubimy robić ze swojego gabinetu piwnicy, opuszczając rolety, a zamiast tego preferujemy słoneczko wpadające przez okna – warto zainwestować w dobry monitor do obróbki zdjęć z osłonami bocznymi.

Specjalne panele, zwane też kapturami, dbają o to, by oświetlenie na polu roboczym było niezmienne, a co za tym idzie – jakość wyświetlanego obrazu nie zmieniała się pod wpływem padających promieni słonecznych.

Inne funkcje w monitorach do obróbki zdjęć

Producenci dobrych monitorów do obróbki zdjęć prześcigają się w tym, by ułatwić konsumentom korzystanie z ich produktów. Możemy znaleźć na rynku monitory wyposażone w:

  • Display Port
  • Głośniki
  • Port USB
  • Możliwość przełączania między gamami kolorów
  • Różne tryby pracy.

Mówi się, że dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach. Być może nie jesteśmy dżentelmenami, ale powiedzmy sobie otwarcie – ile kosztuje taka przyjemność?

Najlepszy Monitor do obróbki zdjęć
Najlepszy Monitor do obróbki zdjęć

Cena monitora do obróbki zdjęć

Tani monitor do obróbki zdjęć kosztuje około 500 złotych, jednak to raczej propozycja dla fotografa-amatora i nie możemy wymagać od niego zbyt wiele. Dobre monitory do obróbki zdjęć kosztują od 1000 złotych do nawet 10000 złotych.

Gdzie kupić monitor do obróbki zdjęć?

Najlepszego monitora do obróbki zdjęć raczej nie szukamy w zwykłym markecie z elektroniką, choć i takie z pewnością się znajdą. Zamiast tego odwiedzamy specjalistyczne sklepy lub zamawiamy online. Producenci, którzy mają nam coś w tej kwestii do zaoferowania, to między innymi Asus, Eizo, LG, BenQ, Dell i inni.

Opinie o monitorach do obróbki zdjęć

Monitory do obróbki zdjęć zyskują na popularności w miarę jak coraz powszechniejsza staje się fotografia cyfrowa. Jesteśmy ciekawi, do jakich celów planujecie zakupić swój? A może już taki posiadacie? Czekamy na Wasze opinie o monitorach do obróbki zdjęć w komentarzach!

Monitor do obróbki zdjęć / Ranking najlepszych

Czasem podczas zakupów dobrze jest zaufać czyjemuś doświadczeniu. By pomóc w wyborze odpowiedniego modelu, przygotowaliśmy ranking najlepszych monitorów do obróbki zdjęć w oparciu o ich popularność.

1.
SAMSUNG Odyssey G5 LC34G55TWWPXEN
Monitor do obróbki zdjęć Samsung
3.
iiyama ProLite XCB4594DQSN-B1 44,5"
Monitor do obróbki zdjęć IIYAMA
5.
Xiaomi Curved Gaming Monitor G34WQi
Monitor do obróbki zdjęć Xiaomi
6.
Samsung S22B420W (LS22B420BW/EN)
Monitor do obróbki zdjęć Samsung
7.
Samsung Odyssey G3 S24DG300EU 24"
Monitor do obróbki zdjęć Samsung
8.
SAMSUNG Odyssey G4 S27BG400 27"
Monitor do obróbki zdjęć Samsung

2 opinie na forum “Monitor do obróbki zdjęć”

  1. Warto mocno podkreślić znaczenie kalibracji monitora w profesjonalnych zastosowaniach. Nawet najdroższe modele jej potrzebują by można było pracować na 100% możliwości monitora i nie popasć w zaskoczenie gdy wydruki nie zgadzają się z przygotyowanym obrazem.

    Odpowiedz
  2. W zestawieniu brakuje wyróżniającej się na rynku marki NEC, która podobnie jak EIZO robi świetne monitory dla fotografów. Jako fotograf krajobrazu i turysta w jednym rekomendowałbym zwłaszcza monitory NEC, które pod wieloma względami nie ustępują parametrom Eizo, a są bardziej atrakcyjne cenowo.

    Odpowiedz

Dodaj opinie na forum