Monitor gamingowy

Monitor gamingowy to specjalny ekran dedykowany miłośnikom gier wideo. Często jest stosowany zamiennik monitora komputerowego, bowiem posiada idealne parametry dla graczy, które można wykorzystać też na co dzień, w pracy do szkoły czy na uczelnie i do rozrywki innej, niż gry komputerowe. To dobra jakość, która niestety dużo też kosztuje, ale za to zyskujemy wiele, świetną jakość, która pozwala nam wygrywać różne rozgrywki. Oczywiście warto się temu przyjrzeć, bo dostępne są różne modele, różnych producentów i w różnej cenie, by móc dopasować sprzęt do własnych potrzeb i oczekiwań. Głównie do gier, w jakie zamierzamy grać.

Zatem jaki monitor gamingowy będzie najlepszy? To pytanie zadaje sobie chyba każdy gracz, który liczy się z wygraną i przegraną, ale chce ulepszać swoje wyniki i swoje umiejętności. U nas znajdziecie odpowiedzi na nurtujące Was pytania, czeka na Was wiele porad oraz przykładów w rankingu najlepszych. Pomożemy Wam wybrać najlepszy sprzęt. A jeśli chcecie też pozostawić swoje zdanie w tym temacie, to zapraszamy do sekcji komentarzy! Ne traćmy czasu!

Monitor gamingowy Ranking
Jaki Monitor gamingowy?
Ranking najlepszych >>>

Jaki monitor gamingowy wybrać i kupić?

Zastanawiacie się, jaki monitor gamingowy byłby dla Was najlepszy? Na pewno taki, który posiada odpowiednie parametry, dobrej jakości funkcje. Taki, który sprawdzi się właśnie podczas naszych gier. Ale jaki to jest model? Wybór jest duży, więc nawet kilka z nich może pasować do Waszych oczekiwań. Zatem zastanówmy się, czego chcemy i zwróćmy podczas zakupów uwagę na kilka istotnych elementów:

  • przekątna i rozdzielczość ekranu,
  • częstotliwość odświeżania obrazu,
  • matryca,
  • czas reakcji matrycy,
  • złącza.
Monitor gamingowy
Monitor gamingowy / Ranking, opinie i cena

Przekątna i rozdzielczość ekranu w monitorze gamingowym

Kiedy decydujemy się na monitor gamingowy, warto zacząć od samego początku, czyli dopasować jego wielkość, pod nasze standardy i oczekiwania. Na wielkość wpływa przekątna ekranu i to pierwszy do omówienia element. Od niego bowiem zależy jakość widzianego obrazu. Ale musimy też zastanowić się, jak duży z nich zmieści się na nasze biurko. Przeciętnie gracze decydują się na przekątną między 20 a 25 cali. W szczególności, by dobrze widzieć to, co dzieje się w grze.

Kiedy mamy już wybrane rozmiar ekranu, warto też sprawdzić, czy powiązany z nim element, jakim jest rozdzielczość ekranu jest także odpowiedniej jakości. Choć zwykle monitor gamingowy posiada opcję Full HD, czyli 1920×1080 pikseli, to niekiedy w drogich modelach może na nas czekać nawet opcja 4K! Oba te przykłady dają nam dobrą jakość, żywe kolory, bogatą paletę barw oraz kontrasty.

Sprawdź: Monitor gamingowy do 1500 zł

Częstotliwość odświeżania obrazu w monitorze gamingowym

Dobry monitor gamingowy będzie charakteryzować się tym, że oferuje nam odpowiednią jakość częstotliwości odświeżania obrazu. Dlaczego ta cecha jest tak ważna? Bowiem wpływa na jakość gry. Częstość odświeżania to elementy wyświetlane na ekranie, i ile razy w ciągu jednej sekundy są one w stanie wygenerować nowy obraz. Im jest ona wyższa, czym częściej jest obraz zmieniany. Zwykle w dobrych monitorach możemy spodziewać się 144 Hz, czyli aż 144 razy obraz jest odświeżany w ciągu jednej sekundy.

Matryca w monitorze gamingowym

A jaką matrycę w monitorze gamingowym wybrać? Tu warto wziąć pd uwagę własne zapotrzebowania oraz pokój, w jakim monitor będzie się znajdował. Do wyboru mamy dwa rodzaje. Jednym z nich jest matryca matowa, która ma nieco gorszą kolorystykę, ale za to mamy pewność, że zobaczymy co jest na ekranie nawet, gdy będzie się odbijać światło.

Drug rodzaj to matryca błyszcząca. Tu zyskamy bardzo bogatą kolorystyk i głębie, ale z pewnością nie jest to idealny sprzęt do jasnych pomieszczeń. Niestety ta matryca nie odbija promieni słonecznych i jest wtedy gorsza widoczność.

Jaki monitor gamingowy
Jaki monitor gamingowy wybrać? Cena, opinie i ranking

Czas reakcji matrycy w monitorze gamingowym

Warto też wspomnieć o kolejnym ważnym aspekcie, czyli czas reakcji matrycy w monitorze gamingowym. Oznacza to czas, jakiego wymaga każda piksela do zmiany swojego stanu. Ten parametr zawsze mierzymy w milisekundach. Im niższy parametr, tym lepiej. Tym czas reakcji jest krótszy. W dobrych modelach będzie to zawsze 1 milisekunda. W nieco tańszych może to być takż dobry czas, bo 2 milisekundy.

Złącza w monitorze gamingowym

A jakie złącza znajdziemy w monitorze gamingowym? Jakie z nich są przydatne? Z pewnością mowa tu o tradycyjnym złączu, który występuje w wielu modelach, czyli HDMI. Często nawet występuje w dwóch egzemplarzach, z tyłu lub z boku. Można tu podłączyć np. myszkę. Inne wejście to wejście liniowe audio. Dzięki czemu możemy podłączyć dodatkowy głośnik, dla odtwarzania dźwięków podczas gier. Nawet występuje DisplayPost. To wersje przewodowe.

A dostępne są często także monitory gamingowe ze złączami bezprzewodowymi Bluetooth. Wystarczy sparować monitor np z głośnikiem by nie mieć zbędnych, plączących się kabli lub by przesyłać różnego rodzaju pliki między urządzeniami.

Zobacz także: Uchwyt na monitor do biurka

Najlepszy monitor gamingowy

Jaki to jest najlepszy monitor gamingowy? Co to dokładnie oznacza? Że nasz monitor powinien mieć wszystkie niezbędne cechy, które pozwolą nam na granie w gry komputerowe. Ale w taki sposób, aby gra się nie zacinała abyśmy zwyciężali. Czyli ważne jest czas reakcji, abyśmy mogli szybko reagować myszką i klawiaturą do tego, co właśnie dzieje się na obrazie. I sam ekran powinien mieć odpowiednią wielkość, by nie zajmował zbyt wiele miejsca na biurku a obraz był dobrze widoczny. To także bogata kolorystyka czy kontrasty nadają grze charakteru.

Gdzie kupić monitor gamingowy?

Dobry monitor gamingowy kupimy w różnych sklepach. Największa różnorodność czeka na nas w internecie, ale nie każdy chce się zdecydować na tak drogi zakup sprzętu, którego wcześniej nie widzieli. Dlatego polecamy wtedy udać się do sklepów stacjonarnych, takich jak: z elektroniką, z akcesoriami dla graczy oraz marketów z RTV. Tam skorzystamy z porad doradcy klienta, porównamy z nim dostępne modele oraz na własne oczy przyjrzymy się im, ich cechom, itd.

Znanymi producentami monitorów gamingowych są m. in.: Acer, MSI, LG, a także inni.

Najlepszy monitor gamingowy
Najlepszy monitor gamingowy

Cena monitora gamingowego

Ile kosztuje dobry monitor gamingowy? Cena zależna jest od wielu czynników, jednak warto wziąć pod uwagę różne możliwości, z pewnością jednak dopasujemy coś do własnych oczekiwań. Zacznijmy od najtańszych możliwości za około 600zł. A jeśli nam nie będzie pasować, to możemy też spojrzeć na droższe, z ceną nawet do 1000 zł.

A może: Monitor gamingowy do 600 zł ?

Monitor gamingowy – opinie

Ciekawi nas, jakie macie zdanie na temat monitorów gamingowych. Dlaczego chcecie taki mieć? Czym on się wyróżnia? Dlaczego jest lepszy od zwykłego monitora? Czy posiada specjalne cechy? Jakie one są? Czy posiada same zalety, czy wady także? Jakie korzyści dzięki temu gadżetowi zyskujemy? Co chcielibyście polecić innym czytelnikom? Jakie macie złote rady? Jeśli macie ochotę się z nami podzielić swoją opinią, to zapraszamy Was do komentowania!

Monitor gamingowy / Ranking najlepszych

Obecnie gry komputerowe są bardzo popularnym hobby wśród młodych, ale też starszych. Wiele osób gra w różnego rodzaju rozgrywki a takie rzeczy potrzebują dobrej jakości sprzętu, Zatem warto zapoznać się z naszym najnowszym rankingiem najlepszych monitorów gamingowych. W tym zestawieniu czeka na Was wiele polecanych produktów, dodatkowo z pełnym opisem oraz dokładną ceną. Zapraszamy więc do zakupów, zanim wyprzedzą Was inni!

Dodaj opinie na forum