Sprzęt do nauki zdalnej

Sprzęt do nauki zdalnej umożliwia branie udziału w lekcjach na odległość. W niektórych sytuacjach bywa to wygodne rozwiązanie, które nie tylko minimalizuje ryzyko roznoszenia chorób, ale także daje szansę na pobieranie nauki przez uczniów z poważną niepełnosprawnością czy wyjeżdżających z rodzicami do rejonów świata, w których trudno o szkołę w zrozumiałym dla nich języku. Również dorośli często biorą udział w szkoleniach i kursach w tej formie.

Niezależnie od powodów, dla których decydujemy się na lekcje online, potrzebujemy do tego kilku podstawowych urządzeń. By pomóc Wam skompletować wszystko, co konieczne, przygotowaliśmy poradnik, w którym podpowiadamy, jaki sprzęt do nauki zdalnej wybrać i na co zwracać uwagę przy zakupie. Znajdziecie tu zarówno budżetowe, jak i droższe rozwiązania.

Jaki sprzęt do nauki zdalnej wybrać i kupić?

Szukając najlepszego sprzętu do nauki zdalnej, musimy zacząć od zastanowienia się, czego właściwie potrzebujemy. Urządzenia możemy podzielić na kilka grup:

  1. Komputer stacjonarny i monitor,
  2. Sprzęt mobilny: laptop, tablet lub smartfon,
  3. Urządzenia do komunikacji: słuchawki i mikrofon,
  4. Drukarka i skaner.
Sprzęt do nauki zdalnej
Sprzęt do nauki zdalnej / Jaki wybrać? Gdzie kupić? Opinie, ranking i cena

Komputery dla dzieci do nauki zdalnej

Jednym z najprostszych rozwiązań, jeśli chodzi o lekcje online, są komputery dla dzieci do nauki zdalnej. Urządzenie stacjonarne warto ustawić w miejscu nieco odizolowanym, gdzie nikt nie będzie dziecku przeszkadzał w nauce, a także takim, gdzie nic nie będzie go rozpraszało – chodzi nam o konsolę do gry, telewizor czy ulubione książki.

Jakie komputery dla dzieci do nauki zdalnej są najlepsze? Wszystko zależy od budżetu i potrzeb. Jeśli chcemy połączyć przyjemne z pożytecznym i sprawić naszej latorośli sprzęt do nauki zdalnej, ale i do grania, możemy kupić komputer gamingowy. Do lekcji online wystarczy jednak proste urządzenie z czterordzeniowym procesorem i przynajmniej 4 gigabajtami pamięci RAM. Praca będzie na tyle płynna, że poradzi sobie bez trudu z przeglądaniem stron internetowych, obsługą komunikatora oraz programów biurowych do pisania wypracowań i przygotowywania prezentacji.

Monitor do nauki zdalnej

Szukając komputera do nauki zdalnej, możemy się zdecydować na zestaw all-in-one, ale także skompletować zestaw z jednostki centralnej, klawiatury, myszki oraz monitora do nauki zdalnej. Poświęćmy chwilę temu ostatniemu.

Monitor do nauki zdalnej nie musi być wcale najwyższej klasy sprzętem, ponieważ wystarczy, że spełni minimalne wymagania. Najważniejsza jest matryca – do takich zastosowań najlepiej sprawdzi się IPS, która oferuje doskonałe kąty widzenia, dobre barwy i kontrasty. Świetnie nada się nie tylko do nauki, lecz także oglądania filmów czy przeglądania stron internetowych.

Jeśli monitor do nauki zdalnej ma być jednocześnie gamingowym, polecamy modele z matrycą VA i pochodnymi, które oferują co prawda nieco niższą jakość obrazu, ale za to błyskawiczny czas reakcji. Jeśli chodzi o przekątną ekranu, wszystko zależy od potrzeb i miejsca, którym dysponujemy. Duży monitor do nauki zdalnej oferuje wysoki komfort korzystania, ale w przypadku małego biurka możemy się zdecydować na mniejszy, na przykład 20-calowy.

Laptopy do nauki zdalnej

Laptopy do nauki zdalnej to doskonałe rozwiązanie, oferujące mobilność przy zachowaniu wygody korzystania zbliżonej do komputera stacjonarnego. Tutaj również do lekcji online nie potrzebujemy sprzętu z najwyższej półki cenowej – wystarczy ekran o przekątnej od 13 do 15 cali, procesor czterordzeniowy i co najmniej 4 gigabajty pamięci RAM.

W przypadku laptopa do nauki zdalnej pożądane jest, by miał on matrycę matową, która nie odbija światła i pozwala pracować nawet w nasłonecznionym pomieszczeniu lub na dworze. Przy większym budżecie możemy sobie pozwolić na laptop 2w1, z którego po odpięciu klawiatury można zrobić dotykowy tablet.

Jaki Sprzęt do nauki zdalnej
Jaki Sprzęt do nauki zdalnej wybrać i kupić? Opinie, cena i ranking

Smartfon lub tablet do nauki zdalnej

Przydatny podczas lekcji online może być także smartfon lub tablet do nauki zdalnej, zwłaszcza gdy budżet nie pozwala nam na zakup nowego komputera lub laptopa. Ważne, by miał on wydajny, co najmniej czterordzeniowy procesor, a także odpowiednią ilość pamięci RAM i pamięci wbudowanej, która pozwoli na zainstalowanie wszystkich potrzebnych aplikacji. Z tego powodu najlepiej sprawdzi się tablet lub smartfon do nauki zdalnej z Androidem, gdzie ilość możliwych do zainstalowania programów jest bardzo duża.

Smartfon lub tablet do nauki zdalnej powinny mieć także możliwie duży ekran dotykowy z funkcją multi-touch. Minimum, jakiego powinniśmy oczekiwać, to przynajmniej 6 cali przekątnej.

Czytnik ebooków do nauki zdalnej

Okazuje się, że przydatnym akcesorium, uzupełniającym lekcje online, może być także czytnik ebooków do nauki zdalnej. Nie zastąpi on co prawda komputera czy tabletu, gdyż działa znacznie wolniej, ale za to znacznie odciąża oczy, na przykład przy czytaniu lektur czy materiałów przesłanych przez nauczyciela.

Słuchawki do nauki zdalnej

W wielu sytuacjach zakup dobrych słuchawek do nauki zdalnej będzie doskonałym pomysłem. Pozwolą one wygłuszyć otoczenie, a jednocześnie dobrze słyszeć głos nauczyciela czy inne materiały, z którymi musimy się zapoznać. Do wielogodzinnych lekcji najlepiej sprawdzą się douszne słuchawki do nauki zdalnej, które nie będą uciskać uszu. Ważne, by pokrywały zakres częstotliwości od 20 do 20000 Hz i miały możliwie wysoką dynamikę.

Mikrofon do nauki zdalnej

W wielu przypadkach będziemy także potrzebować mikrofonu do nauki zdalnej, by odpowiadać na pytania nauczyciela. Często wystarczy ten wbudowany w tablet czy laptop, jednak pamiętajmy, że zbiera on dźwięki z otoczenia, przez co korzystanie z niego może nie być dostatecznie komfortowe. Dlatego przydaje się dobry mikrofon do nauki zdalnej wbudowany w słuchawki lub będący całkowicie osobnym urządzeniem, który jest wygodny w użytkowaniu i znajduje się jak najbliżej ust.

Kamera do nauki zdalnej

Często zdarza się, że nauczyciel chce nas nie tylko słyszeć, ale i widzieć. W takim przypadku sprawdzi się dobra kamera do nauki zdalnej, będąca przydatnym wyposażeniem dla ucznia, a niemal niezbędnym dla nauczyciela. Nie musi mieć bardzo wysokiej rozdzielczości, dlatego z powodzeniem możemy sięgnąć po budżetowe sprzęty.

Najlepszy Sprzęt do nauki zdalnej
Najlepszy Sprzęt do nauki zdalnej

Cena sprzętu do nauki zdalnej

Ile kosztuje sprzęt do nauki zdalnej? Najbardziej podstawowy zestaw, złożony z produktów fabrycznie nowych, skompletujemy już za mniej niż 1000 zł (dobry tablet i słuchawki z mikrofonem oraz kamera). Za komputery dla dzieci do nauki zdalnej musimy zapłacić znacznie więcej, nawet do kilkunastu tysięcy, ale sprzęt będzie na tyle uniwersalny, że może używać go cała rodzina.

Gdzie kupić sprzęt do nauki zdalnej?

Dobry sprzęt do nauki zdalnej bez trudu skompletujemy w sklepie z elektroniką lub komputerowym. Do producentów należą na przykład HP, Dell, Acer, Asus, Samsung, Lenovo, Huawei, Xiaomi i inni.

Sprzęt do nauki zdalnej – opinie

Czego według Was nie może zabraknąć w zestawie do lekcji online? Na jakie urządzenia Wy się zdecydowaliście i dlaczego? Czekamy na Wasze opinie o sprzęcie do nauki zdalnej.

Sprzęt do nauki zdalnej / Ranking najlepszych

Poniżej prezentujemy ranking najlepszych sprzętów do nauki zdalnej, w którym znajdziecie propozycje konkretnych modeli z różnych kategorii.

1 opinia na forum “Sprzęt do nauki zdalnej”

  1. Najwazniejsze do nauki zdalnej to porządne sluchawki i mikrofon. Ja córce kupiłem argon200 genesis i sa super a głos z mikrofonu bardzo czysty

    Odpowiedz

Dodaj opinie na forum