Laptop na studia

Laptop na studia świetnie sprawdza się wśród studentów każdego roku, przy wielu sytuacjach. To najwygodniejszy sposób podczas nauki, tworzenia notatek, wyszukiwania informacji czy tworzenia prezentacji. Posiada wiele funkcji, bardzo przydatnych studentowi. I najważniejszy, by nie kosztował wiele. Komfort jest nieporównywalny z żadnym innym urządzeniem, jak tablet czy smartfon. Jednak go jego działaniu powinniśmy dowiedzieć się więcej.

Zachęcamy Was do zapoznania się z naszym poniższym poradnikiem, gdzie podpowiemy, jak dobrać laptop na studia do naszych preferencji. Na co warto zwrócić uwagę? Gdzie dokonać zakupu? Ile może nas kosztować? To i wiele więcej znajdziecie poniżej. Nie zapomnijcie też zajrzeć do rankingu najlepszych. Zapraszamy do lektury!

Laptop na studia Ranking
Jaki Laptop na studia?
Ranking najlepszych >>>

Czym wyróżnia się laptop na studia?

Dobry laptop na studia wyróżnia się swoimi parametrami. Nie musi to być gadżet najwyższej klasy, lecz po prostu dobrej jakości sprzęt, który przyda nam się podczas codziennych zadań. Powinien charakteryzować się płynnością działania, obsługiwać proste komunikaty i zwierać ważny pakiet biurowy, czyli Word, PowerPoint czy Excel. Powinien też posiadać złącze Wi-Fi do łączenia się z routerem internetowym i Bluetooth, by w prosty i szybki sposób przesyłać pliki. Do tego mamy dużą mobilność w przemieszczaniu się, czego nie daje nam komputer stacjonarny.

Laptop na studia
Laptop na studia / Ranking, opinie, cena

Jaki laptop na studia wybrać i kupić?

Zanim dokonamy zakupu, warto nieco przejrzeć dostępne oferty, jeśli zależy nam na dobrym laptopie na studia. Powinniśmy przeanalizować, co będzie nam potrzebne, jakie funkcje nas zainteresują. Ale przede wszystkim zwróćmy uwagę na te oto elementy:

  1. ekran (przekątna, rozdzielczość i dotyk),
  2. matryca,
  3. bateria,
  4. dysk,
  5. procesor,
  6. pamięć RAM,
  7. mikrofon i kamera.

Ekran w laptopie na studia

Zanim kupimy laptop na studia, warto dokładnie przyjrzeć się jednemu z ważniejszych elementów, jakim jest ekran. Przede wszystkim zacznijmy od wielkości ekranu. To z pewnością będzie nasza indywidualna kwestia. Wybierzmy taki, podczas użytkowania którego będzie nam po prostu komfortowo. Zwykle studenci decydują się na optymalny rozmiar czyli między 15 a 17 cali. To dość duży ekran, by widzieć dobrze, ale też na tyle mały, by laptop zabierać ze sobą np. na uczelnie.

Zobacz: Laptop do nauki zdalnej

Z wielkością ekranu wiąże się też jego rozdzielczość. Im będzie większa, tym lepsza jakość, bardziej wyrazisty obraz. Zwykle przy przekątnej 15-17 cali mamy oferowane do 1920 x 1080 pikseli. To bardzo dobry laptop na studia, który daje nam wiele możliwości, ale przede wszystkim jakość.

Niektóre modele oferują nam ekran dotykowy, szczególnie gdy można je używać jako 2w1. Czyli oznacza to, że mamy jednocześnie tablet i laptop. To bardzo ciekawe rozwiązanie, zwłaszcza, gdy chcemy stać się jeszcze bardziej mobilni. Gdy w ej chwili nie potrzebujemy całego laptopa. Ale musimy dodać, że niestety taki rodzaj jest zwykle dużo droższy i musimy zapłacić znacznie więcej, niż za zwykły.

Matryca w ekranie laptopa na studia

Jeśli laptop na studia to także warto sprawdzić dostępne metryce. Zacznijmy od ich rodzaju. Zwykle dostępne są dwa rodzaje VA lub IPS. Wtedy sprawdźmy też ich powłoki. Jeśli wiemy, że nasze pomieszczenie często jest nasłonecznione i by ciągle nie zasłaniać okna możemy wybrać matrycę matową. Ta nie odbija tak światła. Oczywiście warto też wtedy dopasować jasność ekranu do panujących warunków. Wtedy będziemy mogli pracować na nim nawet w najbardziej słonecznym pokoju, podczas lata.

Ale do wyboru mamy też matrycę błyszczącą. Na taką warto się zdecydować, gdy nasze pomieszczenie jest dość ciemne i słabo nasłonecznione. Wtedy nie potrzebujemy ochronnej powłoki, która musi odbijać światło.

Jaki laptop na studia
Jaki laptop na studia wybrać? Cena, opinie, ranking

Bateria w laptopie na studia

Pamiętajmy, że laptop na studia jest urządzeniem elektrycznym i wyposażony jest w baterię. Przed zakupem warto sprawdzić dostępne pojemności. Im większa pojemność, tym większą mobilność zyskujemy. Możemy go zabierać ze sobą czy to do kawiarni, do parku i na uczelnie. Niektóre modele będą nam oferować nawet do kilku godzin bez konieczności ładowania.

Dysk w laptopie na studia

Jaki dysk znajdziemy w laptopie na studia? W tego typu komputerach warto mieć dysk SSD, który jest nieco lżejszy od HDD, ale też działa szybciej i cechuje się wysoką odpornością na różnego rodzaju awarie. A w końcu nasz laptop będzie używany przy wielu okazjach, czy to do robienia notatek, ale też do oglądania filmów czy słuchania muzyki i wiele więcej.

Polecamy: Laptop do obróbki zdjęć

Procesor w laptopie na studia

Ważnym elementem jest procesor w laptopie na studia. Od niego zależy, ile aplikacji może działać w jednej chwili jednocześnie, tak aby zachować płynność działania. W tym wypadku warto zdecydować się na laptop z procesorem 4-rdzeniowym. A najlepiej, gdyby udało nam się zakupić 8-rdzeniowy. Wtedy aż 8 aplikacji czy też dokumentów, itd może działać jednocześnie.

Pamięć RAM w laptopie na studia

Jednym z ważnych elementów w laptopie na studia jest pamięć RAM. To ona odpowiada za płynność w działaniu urządzenia oraz za przechowywanie aktualnie używanych danych. Dlatego też warto zdecydować się na opcję, gdzie pamięć RAM oferuje nam co najmniej 8 GB.

Mikrofon i kamera w laptopie na studia

Każdy laptop na studia powinien też posiadać mikrofon z kamerą na wypadek nauki zdalnej czy brania udziału w konferencji zdalnej. Oczywiście teraz już każdy laptop ma wbudowane te dodatki, jednak przed zakupem po prostu wato sprawdzić ich jakość. W razie czego zawsze można dokupić dodatkowo te akcesoria.

Najlepszy laptop na studia

Najlepszy laptop na studia, czyli jaki? Przede wszystkim powinien być to gadżet dopasowany do naszych potrzeb i posiadać funkcje nam potrzebne. Warto zastanowić się, w jakim celu będziemy go używać. Wybierzmy jak najlepsze parametry się uda, w zależności od ceny.

Gdzie kupić laptop na studia?

Dobry laptop na studia możemy kupić w każdym sklepie stacjonarnym z elektroniką i w sklepach komputerowych oraz marketach z RTV. Ale dostępne są także różne modele w sklepach internetowych. Do znanych producentów należą: Acer, Asus, Dell, Huawei i inni.

Najlepszy laptop na studia
Najlepszy laptop na studia

Cena laptopa na studia

Laptop na studia to bardzo ważna rzecz, lecz studenci zwykle patrzą na cenę. Warto zainwestować w sprzęt, który kosztuje nie mniej, niż 1500 zł, by móc cieszyć się dobrymi parametrami. Jednak, gdy zależy nam na czymś na prawdę wypasionym, wtedy cena wzrasta nawet do 3000 zł. Ale wybór należy do nas i zależy od naszych preferencji.

Sprawdź też: Laptop gamingowy 17 cali

Laptop na studia – opinie

Czy Waszym zdaniem warto kupić laptop na studia? Czym on się wyróżnia? Na jakie parametry warto zwrócić uwagę? Czy jest skuteczny w pracy, w codziennym działaniu? Przydaje się podczas studiów? Jaki model chętnie polecicie innym, a jaki odradzacie? Czekamy na Wasze opinie! Pozostawcie je w komentarzach!

Laptop na studia / Ranking najlepszych

Dobry gadżet wymaga przemyśleń i środków finansowych. Ale jeśli nie chcecie przeszukiwać różnych opcji w głębi internetu, sprawdźcie nasz najnowszy ranking najlepszych laptopów na studia. To właśnie tutaj znajdziecie polecane przez innych studentów dobre laptopy w niskiej cenie. Zapewne każdy znajdzie coś dla siebie – sprawdźcie już teraz!

Dodaj opinie na forum