Laptop gamingowy 17 cali

Laptop gamingowy 17 cali to urządzenie o sporej przekątnej ekranu i całkiem dużych możliwościach. Służy przede wszystkim do gier, jednak możemy znaleźć dla niego również inne zastosowania. Z powodzeniem zastąpi domowy komputer, pozwalając na bezproblemowe korzystanie z Internetu, oglądanie filmów i pracę na dokumentach.

Jeśli stoicie właśnie przed dylematem, jaki laptop gamingowy 17 cali kupić i na co zwrócić uwagę, przychodzimy z podpowiedzią. Nasz poradnik przybliży Wam wszystkie ważne parametry.

Laptop gamingowy 17 cali Ranking
Jaki Laptop gamingowy 17 cali?
Ranking TOP 10 najlepszych >>>

Czym jest laptop gamingowy 17 cali?

Laptop gamingowy 17 cali to duży komputer przenośny, którego przekątna ekranu liczy 17 cali. Choć producent zaprojektował go z myślą o graczach, można wykorzystywać go do różnych celów. Cechuje się niskim opóźnieniem, dużą częstotliwością odświeżania ekranu i wysoką wydajnością, pozwalającą na odpalenie nawet nowych tytułów.

Laptop gamingowy 17 cali
Laptop gamingowy 17 cali / Jaki wybrać? Gdzie kupić? Ranking, opinie i cena

Jaki laptop gamingowy 17 cali wybrać i kupić?

Wybór najlepszego laptopa gamingowego 17 cali jest uzależniony przede wszystkim od naszego budżetu, który sprawia, że konkretne parametry mogą przyjmować większe lub mniejsze wartości.

Do najważniejszych cech przenośnego komputera do gier należą:

  1. Rozdzielczość ekranu,
  2. Matryca,
  3. Odświeżanie i opóźnienie,
  4. Karta graficzna,
  5. Procesor,
  6. Pamięć RAM,
  7. Dysk,
  8. Układ chłodzenia,
  9. Dodatkowe atuty.

Zobacz też laptop do 3000 zł.

Rozdzielczość ekranu w laptopie gamingowym 17 cali

Dobry laptop gamingowy 17 cali cechuje się wysoką rozdzielczością ekranu, która pozwala na wyraźne i dokładne przedstawienie szczegółów, a obraz jest maksymalnie ostry. W komputerach przenośnych o tak dużym ekranie powinniśmy wymagać rozdzielczości co najmniej Full HD, czyli 1920 na 1080 pikseli. Przy większym budżecie możemy sięgnąć po 4K UHD, oferujące 3840 na 2160 pikseli.

Matryca w laptopie gamingowym 17 cali

Dobry laptop gamingowy 17 cali powinien być także wyposażony w odpowiednią matrycę. IPS i ulepszone jej warianty oferują graczom krótki czas reakcji, a także stosunkowo dobrą jakość obrazu oraz duże kąty widzenia.

To nie wszystko. Matryca w laptopie gamingowym 17 cali powinna być pokryta matową powłoką, która co prawda przygasza kolory, ale w zamian nie odbija światła, nie powoduje nieestetycznych refleksów i można grać nawet przy intensywnym świetle słonecznym. Jeśli jednak laptopa gamingowego 17 cali używamy tylko w zacienionym mieszkaniu, możemy sięgnąć po matrycę błyszczącą, oferującą lepszą jakość czerni i kolorów.

Odświeżanie i opóźnienie w laptopie gamingowym 17 cali

Jeśli laptop gamingowy 17 cali ma służyć głównie grom zręcznościowym i online na wysokim poziomie, powinniśmy zwrócić uwagę na szybkość jego oraz naszej reakcji. Zapewnia to wysoka częstotliwość odświeżania ekranu, sięgająca nawet 144 Hz, dzięki której ekran może wyświetlić nawet 144 klatki na sekundę. To nie wszystko, ponieważ najlepsze laptopy gamingowe 17 cali cechują się także niskim opóźnieniem między reakcją użytkownika, a pojawieniem się jej efektów na ekranie. Zwykle wynosi ono poniżej 1 milisekundy.

Jaki Laptop gamingowy 17 cali
Jaki Laptop gamingowy 17 cali wybrać? Opinie, ranking i cena

Karta graficzna w laptopie gamingowym 17 cali

Dobry laptop gamingowy 17 cali wyposażony jest w dwie karty graficzne: zintegrowaną i dedykowaną. Ta druga oferuje bardziej wydajną pracę i lepszą jakość, dlatego komputer wykorzystuje ją podczas grania w gry. Ze zintegrowanej korzystamy natomiast, używając programów biurowych lub przeglądając Internet.

Wybierz najlepszy laptop do obróbki zdjęć.

Procesor w laptopie gamingowym 17 cali

W laptopie gamingowym 17 cali powinniśmy znaleźć co najmniej czterordzeniowy procesor, oferujący wysokie CPU. Zazwyczaj są to jednostki produkowane z myślą o grach. W zależności od budżetu możemy się zdecydować na te o bardzo wysokich parametrach, pozwalające na najwyższe ustawienia nawet w nowych tytułach, lub tańsze, gdzie komfortowo możemy grać na średnich ustawieniach.

Pamięć RAM w laptopie gamingowym 17 cali

Operacyjna pamięć RAM w laptopie gamingowym 17 cali również ma niebagatelne znaczenie dla płynności gry i jej jakości. Powinniśmy szukać modeli oferujących co najmniej 8 GB ram o wysokim taktowaniu. Najlepsze jednostki mają nawet 64 GB RAM, ale wyróżniają się bardzo wysoką ceną.

Dysk w laptopie gamingowym 17 cali

Dobry laptop gamingowy 17 cali wyposażony jest w szybki i bezawaryjny dysk SSD. Szukając tańszej jednostki, możemy się zdecydować na dysk mieszany – na HDD przechowujemy wtedy duże, rzadko używane pliki, natomiast na SSD system operacyjny, gry i pliki, z których korzystamy na co dzień. Jeśli chodzi o pojemność, przy większym budżecie najlepiej sięgnąć po 256GB.

Układ chłodzenia w laptopie gamingowym 17 cali

Układ chłodzenia to niezwykle ważny element dobrego laptopa gamingowego 17 cali, ponieważ jednostka podczas gry bardzo się nagrzewa. Ważna jest moc wentylatorów, ale zwróćmy także uwagę, czy system chłodzenia jest rozdzielony na dwa najważniejsze moduły, dedykowane CPU oraz GPU.

Najlepszy Laptop gamingowy 17 cali
Najlepszy Laptop gamingowy 17 cali

Sprawdź też fotel gamingowy do 500 zł.

Jaki laptop gamingowy 17 cali jest najlepszy?

Najlepszy laptop gamingowy 17 cali wyróżnia się wieloma dodatkowymi atutami, które usprawniają grę. Należy do nich na przykład podświetlenie klawiatury, pozwalające na korzystanie z komputera w nocy bez konieczności zapalania światła. Najlepiej, by przyciski WASD oraz strzałki, z których gracze korzystają najczęściej, były wyróżnione.

To nie wszystko. Dobry laptop gamingowy 17 cali wyposażony jest w technologię synchronizacji obrazu, zapewniającą lepsze wrażenia wizualne. W zależności od producenta, nazwa tej funkcji może się różnić, na przykład jest to G-sync lub FreeSync.

To nie wszystko. Najlepsze laptopy gamingowe 17 cali mają także kilka portów USB 3.0, do których podłączamy myszkę, klawiaturę czy podstawkę chłodzącą, a także Bluetooth co najmniej 5.0, pozwalający na bezprzewodowe korzystanie ze słuchawek czy mikrofonu. Przyda się także kamera internetowa z funkcją Eye Tracking, umożliwiającą śledzenie ruchów oka w celu optymalizacji treningu w niektórych grach.

Gdzie kupić laptop gamingowy 17 cali?

Najlepszy laptop gamingowy 17 cali znajdziemy w dobrze wyposażonych sklepach z elektroniką i komputerowych oraz w Internecie. Do producentów należą na przykład Lenovo, Asus, Acer, HP i inni.

Cena laptopa gamingowego 17 cali

Wspomnieliśmy już, że przy zakupie dobrego laptopa gamingowego 17 cali ogranicza nas tylko budżet. Najtańsze jednostki dedykowane grom kosztują około 2500 zł, natomiast najdroższe nawet kilkanaście tysięcy złotych. Jeśli zależy nam na wysokich parametrach, przygotujmy budżet co najmniej 3000 zł.

Zobacz także monitor do obróbki zdjęć.

Laptop gamingowy 17 cali – opinie

Czy Waszym zdaniem warto kupować tak duży komputer przenośny, czy lepiej zainwestować w komputer stacjonarny? Czekamy na Wasze opinie o laptopach gamingowych 17 cali w sekcji komentarzy!

Laptop gamingowy 17 cali / Ranking najlepszych

By ułatwić Wam podjęcie ostatecznego wyboru, przygotowaliśmy ranking najlepszych laptopów gamingowych 17 cali, w których znajdziecie tylko polecane modele wraz z cenami.

Dodaj opinie na forum