Tablet edukacyjny dla dzieci to kontrowersyjny temat. Niektórzy wskazują, że taka zabawka opóźnia rozwój dziecka i sprawia, że jego mózg w pewnych aspektach pozostaje zahamowany. Rzekomo ma negatywnie wpływać na rozwój mowy czy logicznego myślenia. Pamiętajmy jednak, by wszelkie tego typu opinie, zwłaszcza niepoparte dowodami naukowymi, przesiać przez gęste sito własnego rozsądku. Dobry tablet edukacyjny dla dzieci, jeśli będzie użytkowany z umiarem, na pewno nie zaszkodzi naszemu maluchowi.
Przygotowaliśmy dla Was poradnik, w którym omawiamy najważniejsze kwestie dotyczące tego typu zabawek. Podpowiadamy, jaki tablet edukacyjny dla dzieci jest najlepszy oraz na co zwrócić uwagę przy zakupie. Wskazujemy też, od kiedy można go używać i jakie zasady warto wdrożyć, by było to z pożytkiem dla naszego dziecka.
Tablet edukacyjny dla dzieci – podstawowe informacje
Czym jest tablet edukacyjny dla dzieci? Warto sobie to rozjaśnić, nim przejdziemy do dalszej części poradnika. Jest to rodzaj urządzenia mobilnego, które zapewnia dziecku rozrywkę, a jednocześnie uczy go nowych rzeczy. Często posiada liczne funkcje multimedialne i inne, mające za zadanie przyciągnąć uwagę małego użytkownika. Może być sterowany za pomocą przycisków lub dotykowo. W przypadku starszych dzieci, dobry tablet edukacyjny dla dzieci to często zwykły tablet, tyle że uzupełniony o stosowne aplikacje.
Kiedy warto używać tabletu edukacyjnego dla dzieci?
Specjaliści wskazują, że nadmiaru bodźców w postaci melodyjek, dźwięków i kolorowych świateł powinniśmy unikać aż do 2 roku życia dziecka, a zwykły tablet najlepiej trzymać poza zasięgiem malucha do około 4 roku życia. Teoria jednak swoje, a praktyka swoje. Jeśli czeka nas długa podróż samochodem, samolotem czy autokarem, dobry tablet edukacyjny dla dzieci może wiele ułatwić. Również w przypadku, gdy mamy do wykonania obowiązki domowe, tudzież zawodowe, warto w ten sposób na chwilę zająć dziecko.
Sprawdź także tablet dla 5 latka.
Czy tablet edukacyjny dla dzieci jest szkodliwy?
Tak się jakoś przyjęło, że gdy do nazwy dowolnej zabawki dodamy przymiotnik „edukacyjny”, uważamy ją za całkowicie pożyteczną. Pamiętajmy jednak, że nawet najlepszy tablet edukacyjny dla dzieci warto swoim pociechom ograniczać. W przypadku mniejszych maluchów, może on powodować przebodźcowanie, przemęczenie, które będzie skutkować problemami ze snem, a często i koszmarami nocnymi. Również starsze dzieci, które nadużywają zabawek elektronicznych, często są niespokojne, nadpobudliwe.
By tablet edukacyjny dla dzieci był bezpieczny, ograniczmy korzystanie z niego do około 1 godziny dziennie. Wyznaczmy jasne zasady, nawet jeśli dziecko naszym zdaniem jest zbyt małe, by je zrozumieć. Nie pozwalajmy bawić się tuż przed snem (najlepiej wszystkie multimedialne zabawki wyeliminować około 2 godziny przed usypianiem), ani podczas posiłków, by nie zafundować dziecku problemów z odżywianiem. Jeśli robimy wyjątki od tej reguły, to tylko z ważnych powodów, jak na przykład kilka godzin oczekiwania w szpitalnej poczekalni czy bardzo długa podróż.
Zobacz też tablet dla 3 latka.
Jaki tablet edukacyjny dla dzieci wybrać i kupić?
Skoro najważniejsze kwestie dotyczące używania tego typu zabawek, pora ustalić, jaki tablet edukacyjny dla dzieci jest najlepszy.
Zwróćmy uwagę na takie aspekty, jak:
- Rodzaj tabletu,
- Funkcje edukacyjne,
- Dodatkowe atuty.
Rodzaj tabletu edukacyjnego dla dzieci
Tak naprawdę tablety edukacyjne dla dzieci to bardzo szeroka kategoria, w której mieści się wiele urządzeń.
Możemy ją podzielić na kilka rodzajów, do których należą:
- Tablet-zabawka – zwykle posiada kilka podstawowych funkcji, na przykład wydawanie dźwięku po naciśnięciu odpowiedniego przycisku, świetlne diody. Jest on dedykowany raczej maluszkom od 6 miesiąca do około 2 roku życia. Starszym dzieciom szybko się znudzi.
- Tablet graficzny – możemy na nim rysować za pomocą specjalnego rysiku. Świetny dla dzieci kreatywnych, które umieją już utrzymać kredkę czy ołówek w ręce i próbują się nimi posługiwać.
- Tablet dla dzieci – w przeciwieństwie do tabletu-zabawki, taki tablet edukacyjny dla dzieci posiada system operacyjny najczęściej oparty na Androidzie. Ma jednak dość okrojone parametry i funkcje oraz domyślnie nałożoną blokadę rodzicielską. Posiada za to kolorową, przyjaźnie wyglądającą obudowę, która w dodatku często chroni urządzenie przed skutkami upadku.
- Zwykły tablet – najlepiej niedrogi, byśmy podczas zabawy nie drżeli o jego bezpieczeństwo. Nadaje się dla maluchów od 3 roku życia wzwyż, pamiętajmy jednak, by zablokować na nim możliwość wszelkich płatności oraz strony i aplikacje nieodpowiednie dla dzieci.
Wybierz także tablet do samochodu dla dzieci.
Funkcje edukacyjne w tablecie dla dzieci
Jak sama nazwa wskazuje, dobry tablet edukacyjny dla dzieci powinien czegoś nauczyć naszego malucha. W podstawowej wersji są to bardzo proste umiejętności i słowa. Na przykład tablet edukacyjny dla dzieci ze zwierzątkami podpowiada, jak nazywa się dane zwierzę i jaki dźwięk wydaje, gdy dziecko naciśnie guzik z jego wizerunkiem. Bardziej zaawansowane modele dla starszaków mogą ich na przykład uczyć literek, czytania całych słów oraz podstawowych działań matematycznych.
Jeżeli chodzi o zwykłe urządzenie mobilne w roli tabletu edukacyjnego dla dzieci, tu mamy w zasadzie nieograniczone możliwości. Możemy ściągnąć ze sklepu z aplikacjami tysiące programów do nauki języków, matematyki, zasad pisowni i interpunkcji. Jeśli więc mamy dziecko w wieku szkolnym, wydaje się to najlepszym wyborem.
Jaki tablet edukacyjny dla dzieci jest najlepszy?
Chociaż to dość indywidualny wybór, istnieje kilka cech, które wyróżniają najlepszy tablet edukacyjny dla dzieci. Powinien być on przede wszystkim odporny na uszkodzenia, najlepiej także pyło- i wodoszczelny. Dodajmy do tego wygodne, sprawnie działające sterowanie dotykowe. Czasem przyda się również klawiatura, która już od najmłodszych lat kształtuje w dziecku zdolność szybkiego pisania na komputerze. Jeżeli zdecydujemy się na model z Bluetooth, dziecko w ten sposób może przesyłać swoje rysunki i inne pliki na nasz telefon, jak również podłączyć słuchawki bezprzewodowo.
Gdzie kupić tablet edukacyjny dla dzieci?
Dobry tablet edukacyjny dla dzieci to zakup, którego dokonamy nie tylko w sklepie z zabawkami. Z pomocą przychodzą nam także sprzedawcy elektroniki, w tym duże sieci marketów RTV i AGD oraz sklepy internetowe. Producenci podobnych akcesoriów to na przykład Pritom, Vtech, EducaTouch, Overmax i inni.
Cena tabletu edukacyjnego dla dzieci
To, ile kosztuje tablet edukacyjny dla dzieci, w dużej mierze zależy od producenta oraz oferowanych funkcji. Wersję zabawkową kupimy już za około 50 zł, podczas gdy prawdziwy tablet dla dzieci może kosztować od 200 zł w górę. Jeśli decydujemy się na zwykły tablet, pamiętajmy, by nie sięgać po zbyt drogie urządzenia. Ich funkcje dziecku i tak nie są potrzebne, a my będziemy się tylko niepotrzebnie denerwować.
Tablet edukacyjny dla dzieci – opinie
W jakich sytuacjach zdarza Wam się używać urządzeń mobilnych, by na chwilę uspokoić swoje dziecko? Czy zdarzyła Wam się z tego powodu nieprzyjemna sytuacja? Jeśli tak, nie miejcie wyrzutów sumienia – każdy rodzic sam decyduje, co w danym momencie jest dla jego pociechy najlepsze. My tymczasem czekamy na Wasze przemyślenia, doświadczenia i opinie o tabletach edukacyjnych dla dzieci.
Tablet edukacyjny dla dzieci / Ranking najlepszych
By pomóc Wam w zakupach, postanowiliśmy wyłonić najbardziej polecane modele. Przy najbliższej wizycie w sklepie, czy to stacjonarnym, czy internetowym, na pewno przyda się nasz ranking najlepszych tabletów edukacyjnych dla dzieci.
Jak to mówią, to dawka czyni truciznę 😉 Tablet edukacyjny dla dzieci nie zaszkodzi, jak będzie używany godzinkę dziennie. Ja tam widzę, że dzieci świetnie się z nim rozwijają.