Replikator portów HDMI

Replikator portów HDMI to niezwykle cenne urządzenie, które pozwoli zamienić jedno wejście w naszym laptopie, smartfonie lub innym urządzeniu na wiele wtyczek. Działa on jak swego rodzaju rozdzielacz – podpinamy go za pomocą uniwersalnej wtyczki, najczęściej USB, a finalnie otrzymujemy kilka portów. Poza HDMI, można tam także podłączyć inne wtyczki. Nikomu, kto często pracuje z komputerami, nie musimy tłumaczyć, jak bardzo przydatne jest to narzędzie i jak wiele problemów sprawia czasem brak pasującej wtyczki, konieczność stosowania przejściówek, i tak dalej.

Skoro wiele problemów można rozwiązać jednym niepozornym urządzeniem, dlaczego nie ułatwić sobie życia? Jeśli i Wy wychodzicie z takiego założenia, przygotowaliśmy dla Was poradnik. Podpowiadamy, jak działa replikator portów HDMI, do czego się przydaje oraz czym różni się od stacji dokującej. Na koniec wskazujemy, jaki replikator portów HDMI jest najlepszy.

Replikator portów HDMI Ranking
Jaki Replikator portów HDMI?
Ranking najlepszych >>>

Czym jest replikator portów HDMI?

Jak łatwo się domyślić, słowo „replikator” pochodzi w tym przypadku od repliki, czyli powielania. Jednak dobry replikator portów HDMI robi coś więcej, niż tylko powielanie portów. Oferuje on tak dużą różnorodność slotów i wejść, że możemy podpiąć do niego wszystkie najpopularniejsze urządzenia peryferyjne. W ten sposób połączymy komputer, telefon lub inne urządzenie ze wszystkimi sprzętami, których w danym momencie potrzebujemy. To coś jak popularny hub, tyle że nie dzieli gniazda USB na kilka takich samych.

Replikator portów HDMI
Replikator portów HDMI / Jaki wybrać? Sprawdź ranking, ceny i opinie

Replikator portów HDMI a stacja dokująca

Dobry replikator portów HDMI bywa mylony nie tylko z hubem, ale przede wszystkim ze stacją dokującą do laptopów. Istnieją jednak istotne różnice w użytkowaniu tych urządzeń. Przede wszystkim, replikator portów HDMI jest bardziej uniwersalny, podłączymy go niemal do każdego urządzenia wyposażonego w niezbędne złącze i kompatybilnego z naszym urządzeniem. Z kolei stacja dokująca jest produkowana przez konkretnego producenta laptopów i pasuje tylko do jego produktów.

Zobacz też:Replikator portów USB 3.0

To nie wszystko. Stacja dokująca jest droższa, oferuje jednak większą prędkość, a przez to pozwala podłączyć więcej urządzeń jednocześnie bez utraty płynności. Jednocześnie zapewnia przesył danych i ładowanie laptopa. Z kolei nawet najlepszy replikator portów HDMI ma ograniczoną prędkość, przez co w wyniku dużej ilości urządzeń peryferyjnych ich obsługa może być powolna. Nie ładuje on laptopa, wręcz przeciwnie – czerpie z niego energię do swojego działania, a przez to szybciej rozładowuje baterię. O ładowarkę musimy zadbać osobno.

Czy warto kupić replikator portów HDMI?

Okazuje się, że nawet najlepszy replikator portów HDMI to na tyle specyficzne urządzenie, że nie każdy będzie je wykorzystywał. W starszych laptopach znajdziemy całkiem sporo różnych portów, do których podłączymy i aparat fotograficzny, i dodatkowy monitor, myszkę, Ethernet czy inne urządzenia peryferyjne. W nowszych natomiast jest standardem, że mamy jedynie wejście USB oraz port dla stacji dokującej i musimy dokupić albo ją, albo replikator portów HDMI, albo używać przejściówki.

Jednak to nie wszystko. Dobry replikator portów HDMI pozwala nie tylko podłączyć różne urządzenia do nowego komputera. Umożliwia również podłączenie dodatkowych urządzeń do telewizora, a nawet smartfonu. Możemy więc połączyć nasz telefon z monitorem i wykorzystywać jak komputer, jeśli akurat nie mamy pod ręką laptopa lub jednostki stacjonarnej. Naszym zdaniem każdy, kto często ma do czynienia z komputerami, powinien wyposażyć się w dobry replikator portów HDMI, ponieważ nigdy nie wiemy, kiedy będziemy potrzebowali podłączyć jakieś urządzenie peryferyjne. Po co wydawać pieniądze na liczne przejściówki, które później trudno znaleźć, skoro można wszystko zgromadzić w jednym niedrogim urządzeniu?

Sprawdź także: Powerbank dla dziewczyny

Jaki replikator portów HDMI wybrać i kupić?

Można powiedzieć, że najlepszy replikator portów HDMI pozwala pogodzić nowoczesny sprzęt, projektowany już głównie z myślą o uniwersalnych wtyczkach, jak również połączeniach bezprzewodowych, z tym, co jeszcze bazuje na tradycyjnych kablach. Trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych cech. Należą do nich:

  • Rodzaje portów,
  • Sposób podłączenia,
  • Kompatybilność z wybranym urządzeniem.

Rodzaje portów w replikatorze portów HDMI

Poza wejściem HDMI, które służy do podłączenia monitora, kamery, projektora multimedialnego i innych urządzeń, dobry replikator portów HDMI pozwala także na skorzystanie z innych portów. Do najpopularniejszych należą oczywiście USB, ale również wejście AUX, mini-jack, Ethernet, PS/2 i wiele innych. Warto zastanowić się, jakie wtyczki najczęściej musimy wykorzystywać na co dzień i dobrać do nich potrzebne porty.

Jaki replikator portów HDMI
Jaki replikator portów HDMI wybrać i kupić? Sprawdź opinie i ranking

Sposób podłączenia replikatora portów HDMI

Niezwykle ważną kwestią przy podjęciu decyzji, jaki replikator portów HDMI jest najlepszy, jest zastanowienie się, jak go podłączyć. Do wyboru mamy:

  1. USB – najbardziej uniwersalne, pasuje do wszystkich laptopów i komputerów, a także większości telewizorów. Oczywiście, najlepiej wybrać USB 3.0, które oferuje lepszą prędkość przesyłania danych, jednak jeśli nasz komputer nie obsługuje tego standardu, 2.0 również w zupełności wystarczy.
  2. USB C lub USB mini – to z kolei propozycja dla tych, którzy zamierzają wykorzystywać replikator portów HDMI do telefonu. Sprawdzi się również w nowych laptopach, wyposażonych w to wejście.
  3. Bezprzewodowo – niestety, na rynku nie znajdziemy jeszcze replikatorów portów HDMI Bluetooth, jednak do komputera z odpowiednią kartą sieciową podłączymy urządzenie za pomocą WiGig, bez konieczności stosowania przewodów. Musimy się jednak liczyć z ograniczoną prędkością.

Sprawdź również: Replikator portów USB C

Jaki replikator portów HDMI jest najlepszy? Kompatybilność

By znaleźć najlepszy replikator portów HDM, musimy się upewnić, że jest on kompatybilny z naszym sprzętem. Chociaż wydawałoby się, że to bardzo prosty sprzęt, nie wszystkie jego funkcje mogą działać prawidłowo, jeśli nie dobierzemy go do swojego sprzętu. Chociaż istnieje powszechne przekonanie, że instrukcje są dla słabych i należy je wyrzucić zaraz po zakupie, my jednak zachęcamy, by z nich korzystać.

Gdzie kupić replikator portów HDMI?

Sklepy, w których znajdziemy najlepszy replikator portów HDMI, to duże markety z elektroniką i sprzętem komputerowym, jak również sklepy internetowe. Do najpopularniejszych producentów należą na przykład Green Cell, Baseus, Gembird, Unitek, Reinston i inni.

Cena replikatora portów HDMI

Ile kosztuje dobry replikator portów HDMI? Cena nie jest wygórowana, dlatego warto sprawić go sobie zawczasu lub obdarować kogoś w ramach prezentu. Kosztuje on od około 80 zł w górę. Najdroższe modele znajdziemy za około 300 zł.

Najlepszy replikator portów HDMI
Najlepszy replikator portów HDMI

Replikator portów HDMI – opinie

Jesteśmy ciekawi, jakie Wy wymyśliliście zastosowania dla podobnego sprzętu. Jak często Wam się przydaje i do czego go stosujecie? Ile urządzeń możecie podłączyć bez utraty płynności? Liczymy na owocną dyskusję w komentarzach i Wasze opinie o replikatorach portów HDMI.

Może zainteresować Cię: Okulary VR do PC

Replikator portów HDMI / Ranking najlepszych

A jeśli wciąż nie macie doświadczenia z podobnym sprzętem, możecie zaufać poniższemu zestawieniu najbardziej polecanych modeli. Nasz ranking najlepszych replikatorów portów HDMI powstał w oparciu o opinie wielu użytkowników i jest jak najbardziej aktualny.

1.
Satechi ST-TCDMMAM
Replikator portów HDMI Satechi
3.
HyperDrive GN28D-SILVER
Replikator portów HDMI
4.
DIGITUS DA-70888
Replikator portów HDMI Digitus
5.
D-Link DUB-M610
Replikator portów HDMI D-Link
6.
Fujitsu S26391-F3327-L100
Replikator portów HDMI Fujitsu
7.
Krux USB-C HDMI KRX0049 KRX0049
Replikator portów HDMI Krux
8.
Kensington SD5600T
Replikator portów HDMI Kensington
9.
Unitek D1051A
Replikator portów HDMI Unitek
10.
HP 7PJ38AA
Replikator portów HDMI HP

Dodaj opinie na forum