Stacja dokująca do laptopa

Stacja dokująca do laptopa, choć nie jest może najpopularniejszym urządzeniem, może się okazać dużym ułatwieniem podczas codziennej pracy z komputerem przenośnym. Na laptop decydujemy się zazwyczaj ze względu na mobilność i wygodę, jednak nic nie jest za darmo. W zamian za niewielkie wymiary, producenci musieli ograniczyć liczbę portów na obudowie do minimum, podczas gdy w jednostce stacjonarnej jest ich o wiele więcej. Oczywiście, te najważniejsze, najczęściej używane, pozostały, jednak co zrobić, kiedy musimy podłączyć urządzenie, które nie pasuje do żadnego z nich?

Oczywiście, istnieje coś takiego, jak przejściówki, które pozwalają nam dopasować wtyczkę do złączy w naszym laptopie. Jednak kiedy takie sytuacje się powtarzają, a my chcemy mieć potrzebne złącza zawsze przy sobie, stacja dokująca do laptopa sprawdzi się o wiele lepiej. Jak działa i jak ją wybrać? O tym w dalszej części poradnika.

Jak działa stacja dokująca do laptopa?

Nim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, jaka stacja dokująca do laptopa jest najlepsza, warto zacząć od tego, jak ona właściwie działa. Zazwyczaj podpinamy ją do specjalnej wtyczki w naszym komputerze. Dzięki temu jednocześnie ładuje ona baterię laptopa i pozwala podłączyć do niego niezbędne sprzęty. Posiada bowiem gniazda na najpopularniejsze rodzaje wtyczek, na które zabrakło miejsca przy projektowaniu obudowy komputera przenośnego.

Stacja dokująca do laptopa
Stacja dokująca do laptopa / Co to jest? Cena, ranking najlepszych, opinie

Zobacz też: Replikator portów HDMI

Do czego wykorzystać stację dokującą do laptopa?

Zastosowania stacji dokującej do laptopa są bardzo szerokie. Rozwiązanie to polecamy zwłaszcza osobom, które wykorzystują komputer przenośny w swojej pracy. Docenią je informatycy, graficy komputerowi czy fotografowie. Stacja dokująca do laptopa pozwala na przykład podłączyć do komputera przenośnego dodatkowe monitory, telewizor, projektor multimedialny, przewodowy Internet i o wiele więcej innych sprzętów. W dodatku, w przeciwieństwie do zwykłej przejściówki, nie musimy się ograniczać do jednego takiego urządzenia peryferyjnego, lecz możemy ich podłączyć więcej w tym samym czasie.

Stacja dokująca do laptopa a replikator portów

Przez użytkowników, ale też wiele sklepów stacjonarnych i internetowych stacja dokująca do laptopa bywa mylona z replikatorem portów. Mają one podobną zasadę działania – pozwalają podłączyć wiele urządzeń peryferyjnych o różnych wtyczkach – jednak nie jest to do końca to samo. Podczas gdy dobra stacja dokująca do laptopa działa jednocześnie jako ładowarka komputera przenośnego, replikator portów nie ma tej funkcji. Wręcz sam rozładowuje baterię, wpływając na jej większe zużycie. Z drugiej strony, stacja dokująca do laptopa jest zwykle dedykowana konkretnej marce komputerów przenośnych, a replikator okazuje się bardziej uniwersalny, pasuje nie tylko do wielu laptopów, ale i komputerów stacjonarnych, telewizorów, a nawet telefonów.

Sprawdź także: Replikator portów USB 3.0

Zalety stacji dokującej do laptopa

Skoro replikator portów jest tak uniwersalny, można się zastanawiać, czy w ogóle warto kupić stację dokującą do laptopa, skoro ma pasować tylko do wybranej marki komputerów przenośnych. Oferuje ona jednak o wiele większą prędkość przesyłania danych, a w dodatku posiada funkcję ładowania i ogranicza liczbę przewodów w miejscu pracy. To wszystko pozwala ogarnąć panujący wokół nas chaos i zaprowadzić sprzyjający skupieniu się ład. To jednak nie wszystko – najlepsza stacja dokująca do laptopa poprzez ciekawe funkcje dodatkowe może wręcz usprawnić działanie naszego komputera.

Jaką stację dokującą do laptopa wybrać i kupić?

By ustalić, jaka stacja dokująca do laptopa jest najlepsza w naszej sytuacji, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Jedno jest pewne – jeśli często potrzebujemy podłączyć urządzenia peryferyjne, warto nosić to niewielkie urządzenie w torbie z laptopem, zwłaszcza że nie zajmuje ono wiele miejsca. Podczas zakupów natomiast powinniśmy zwracać uwagę na takie aspekty, jak:

 • Sposób podłączenia,
 • Kompatybilność z komputerem,
 • Porty,
 • Dysk.
Jaka stacja dokująca do laptopa
Jaka stacja dokująca do laptopa jest najlepsza? Sprawdź ranking i opinie

Sposób podłączenia stacji dokującej do laptopa

Decydując się na zakup stacji dokującej do laptopa pamiętajmy, że każdy producent komputerów przenośnych ma swój własny standard, jeśli chodzi o wtyczkę konieczną do podłączenia tego sprzętu. Znajdziemy ją w większości nowoczesnych laptopów, jednak brakuje jej w niektórych starszych modelach. Obecnie stacja dokująca do laptopa może być też podłączona poprzez szybkie gniazdo Thunderbold, jednak w takim przypadku może nie spełniać wszystkich swoich funkcji.

Jaka stacja dokująca do laptopa jest najlepsza? Kompatybilność

Pamiętajmy, by nie wybierać najlepszej stacji dokującej do laptopa na ślepo. Zwracajmy uwagę na ważne kwestie, przede wszystkim właśnie kompatybilność z komputerem przenośnym. Informacje o tym znajdziemy w instrukcji obsługi naszego laptopa. Stacje dokujące wykorzystujące Thunderbold są w teorii bardziej uniwersalne, jednak i one nie pasują do wszystkich komputerów przenośnych na rynku.

Może Cię zainteresować: Replikator portów USB C

Porty w stacji dokującej do laptopa

Podczas zakupów zwróćmy uwagę także na porty, jakie powinna mieć nasza najlepsza stacja dokująca do laptopa. Zastanówmy się, na których wejściach i urządzeniach peryferyjnych najbardziej nam zależy, a także ile portów USB potrzebujemy. Nieco inne wymagania będzie miała na przykład osoba, która często musi korzystać z rzutników multimedialnych w szkole, na uczelni czy w biurze, a inne grafik, który w pracy wykorzystuje kilka monitorów.

Do najpopularniejszych portów, jakie oferuje dobra stacja dokująca do laptopa, należą:

 1. Kilka portów USB 2.0 i 3.0,
 2. USB C,
 3. Wejście słuchawkowe i do mikrofonu,
 4. Wejście do głośników,
 5. Złącza do klawiatury, monitora, myszki,
 6. Ethernet do internetu przewodowego,
 7. Wejście do zasilania prądem stałym.

Dysk w stacji dokującej do laptopa

Okazuje się, że najlepsza stacja dokująca do laptopa skrywa wiele niespodzianek. Jedną z nich może być wbudowany dysk twardy, który dodatkowo rozszerza pamięć naszego komputera. Możemy tam na przykład trzymać kopię zapasową danych. Dodatkowym atutem może być też optyczny napęd w stacji dokującej do laptopa.

Gdzie kupić stację dokującą do laptopa?

Nasza stacja dokująca do laptopa to akcesorium, które możemy nabyć w dużym sklepie z akcesoriami do komputerów i elektroniką, jak również w sklepie internetowym. Niektóre nowe laptopy są sprzedawane już ze stacją dokującą. Producenci to na przykład Dell, D-Link, Lenovo, Green Cell, HP, Microsoft, Huawei i inni.

Najlepsza stacja dokująca do laptopa
Najlepsza stacja dokująca do laptopa

Cena stacji dokującej do laptopa

Musimy przyznać, że stacja dokująca do laptopa ma wyższą cenę, aniżeli replikator portów. Za taki gadżet musimy zapłacić najczęściej ponad 200 zł. Najdroższe modele mogą kosztować nawet 1000 zł.

Zobacz też: Laptop do 3000 zł

Stacja dokująca do laptopa – opinie

Wiele osób nie wyobraża sobie korzystania z nowego laptopa bez stacji dokującej. Nic dziwnego, smukła konstrukcja wymusza mniejszą ilość portów, przez co użytkowanie komputera przenośnego bez tego gadżetu mogłoby być utrudnione. A jaka jest Wasza opinia o stacjach dokujących do laptopów? Czekamy na komentarze!

Stacja dokująca do laptopa / Ranking najlepszych

Pamiętajcie, że urządzenie tego typu trzeba dobrać pod swój komputer. By jednak pomóc Wam w zakupie, przygotowaliśmy ranking najlepszych stacji dokujących do laptopów. Sprawdźcie ich kompatybilność z Waszym sprzętem i jeśli okaże się, że do siebie pasują, na pewno będzie to doskonały wybór.

Dodaj opinie na forum